Pitääkö paikkansa, että uuteen Octaviaan hyvitetään keinotekoisen korkeista vaihtohintoja muista merkeistä? Olisiko kyseessä jonkinlainen subvetio johtuen korkeasta lähtöhinnasta. Ainakin Ruotsissa ja Saksassa Skodien suhteellinen hinta on alhaisempi kuin Suomessa!
Hyvitykset
vaihtoa suunnitteleva
2983
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ja onko sillä mitään käytännön merkitystä, koska väliraha on se mikä ratkaisee. On yhdentekevää mikä on lähtö- ja hyvityshinta jos maksettava summa asettuu siihen mitä on itse uumoillut.
Suomen autoverotussysteemin takia hinnat on meillä sellaset niinku ne on, Ruottissa on omat systeemit ja siellä verotetaan enempi käyttöä kuin hankintaa.
Omalla kohdalla väliraha oli sopivin auton tasoon nähden juuri Ocussa, siksi sen ostin.
Sinänsä ilmiö ei olisi mikään uusi. Tällainen tapporaha on ollut käytössä aiemminkin, eli maahantuoja tukee tilapäisesti piirimyyjiä uusien asiakkaiden hankkimisessa ja markkinaosuuden kasvattamisessa.