Lääkäriin pääsy voi kestää pitkään kuukausia.
Suomen suurissa kaupungeissa terveys-
asemien jonot ovat kasvaneet viikkojen
mittaisiksi.
Esimerkiksi Espoossa kiireetöntä
lääkärivastaanottoa joutuu odottamaan
jopa kaksi kuukautta. Vantaalla ja
Oulussa odotusaika on keskimäärin noin
kuukauden, ja Helsingissä, Tampereella
ja Turussa noin kolme viikkoa.
Kiurun ! tunnin homma ! nyt käsissään vasemmiston Pekosen kanssa.
Suomen suurissa kaupungeissa terveys-
asemien jonot ovat kasvaneet viikkojen
mittaisiksi.
Esimerkiksi Espoossa kiireetöntä
lääkärivastaanottoa joutuu odottamaan
jopa kaksi kuukautta. Vantaalla ja
Oulussa odotusaika on keskimäärin noin
kuukauden, ja Helsingissä, Tampereella
ja Turussa noin kolme viikkoa.
Kiurun ! tunnin homma ! nyt käsissään vasemmiston Pekosen kanssa.
Vastaukset 20
Vanhimmat
https://www.mtvtekstikanava.fi/new2008/108-01.htm
Kiuru veti höplästä.
Ei ensikertaa !
Kapi piti puhuttelun, Pystyyn_kuollut säikähti, kai yhäkin pehmeät housuissa.
Pystyyn_kuoIIut kirjoitti:
Jos itse teit aloituksen ? Epäily !
kapi_
11.11.2020 21:28
Oh hoh! Et voine olla tosissasi? En halua enkä voikaan uskoa Sinua kaltaiseksi tuolle eräälle, joka joka päivä moneen kertaan näkee täällä monia muita minuna!
Niin kauan jo olemme tällä palstalla toisemme tunteneet, että vakavammin otettavana olen Sinua aina pitänyt, vaikken aina olisi ollut aivan samaa mieltäkään kanssasi.
Kai tuo on Sinulta vitsailua, mutta sopimatonta sikäli, että joku voi ottaa Sinut tosissaan ja silmissään joudut "samaan sarjaan" tuolle vain minusta ja minulle elävän kanssa.
Unohdit poistaa nikkiväärennöksen omituiset tyhjät välit ennen kysymysmerkkiä ja huutomerkkiä. Lintsasitko äidinkielentunnit jo kansakoulun alaluokkien äidinkielentunneilta, kun et hoksannut, että jäät noista pankkolängvitseistä jälleen kerran kiinni?
Vai oIet Pankkolängvitsi ! Tasosi ! Pojat kiusaa silloin sinuakin.
Aloittaja on erehtynyt pahasti. Kiurun ja Marinin hallituksen sote on vasta tekeillä. Nyt eletään sen soten varassa, joka Sipilän hallitukselta jäi pörriäissekoilujen vuoksi tekemättä.
Tunnin homma yhä kesken ? Ja luulet että siitä kirkastuu odotus ajat.
Yhdellä lauseella sen korjaa sanoi Kiuru.
Miksi sipilän ja kataisen halli y uksetei b ät aikaan sorvanneet to i mivaa sotea baan yrit y ivät vedättää kaikie dut rikkaile yrityksileen
Taas asia nähtiin. Demarivetoisissa kaupungeissa homma ei pelaa.
Eiköhän sosialiteilla ole mielessä muu kuin asioiden hoitaminen.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d3aed73e-995f-43dc-a7e8-1bf238817fcb
Kahdestaan kabinetissa. Ollaan me herrat eriperkeleitä !
Kuitin mukaan Harakka ja Lindtman nauttivat Pastiksessa perjantaina 24. tammikuuta pitkän lounaan, johon sisältyivät seuraavat tilaukset:
– päivän menu (31,00 euroa)
– päivän kala (28,50 euroa)
– juuripersilja (12,50 euroa)
– kaksi annosta kaaleja (10,00 euroa)
– 3 x 12 cl kuohuviiniä (28,50 euroa)
– 16 cl valkoviiniä (14,40 euroa)
– kaksi porevettä (8,00 euroa)
– tomaattimehu (4,50 euroa)
– Financier-leivos (11,50 euroa)
– kaksi lounaskahvia (6,00 euroa)
https://img.ilcdn.fi/icD6OtHq-gCqr7-7D0qRi1qq3lM=/full-fit-in/612x0/img-s3.ilcdn.fi/889195d21c6b30b748fc38984b83793c85c40f5e93b9588b659948b38b419a37.jpg
Lounastapaaminen oli Lindtmanin kanssa, jonka kokonaislasku oli tasan 300 euroa. Lounasta varten oli varattu 6-16 hengelle tarkoitettu kabinetti, jonka tilavuokran osuus kokonaishinnasta oli 145,10 euroa. Kuitin mukaan Harakka ja Lindtman nauttivat lounaalla muun muassa kuohu- ja valkoviiniä, juuripersiljaa ja financier-leivoksen.
Harakan mukaan 300 euron lasku lounastapaamisesta ei ollut kohtuuton, sillä tilavuokra vei summasta yli puolet.
– Pienempää kabinettia ei läheltä löydy, toteaa Harakka .
Psykologi, oikeus- ja kriminaalipsykologian dosentti Jaana Haapasalo oli Jyväskylän kaupunginvaltuustossa 2000-luvun alkupuolella kaksi kautta vasemmistoliiton ja sittemmin sitoutumattomana kommunistien valtuustoryhmässä.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/b465826d-fcee-475b-b32d-63660bb58413
Kamalaa kun uimahallissa roiskui vettä päälle.
Tämä juttu onkin paljastunut IS:n mukaan toisenlaiseksi. Kilpauimari oli uinut kuntouimareiden alueella, mistä kaupunginvaltuutettu oli hänelle huomauttanut. Sen jälkeen kilpauimarin kaveri oli valittanut huomautuksesta uimavalvojalle, joka oli tullut räyhäämään kaupunginvaltuutetulle. Kyllä tässä nyt uimavalvoja menetteli väärin, kun hän a) ei valvonut että kukin ui omalla alueellaan, b) oli tullut räyhäämään kaupunginvaltuutetulle asiassa, joka oli hänen omaa syytänsä. Parasta olisi nyt antaa uimavalvojalle potkut.
Mistä syystä kasvukeskukset rämettyvät? Miksi palvelut poistuvat, kun pyritään monikulttuuriseksi metropoliksi? Mitä tehtiin väärin? Miten asia hoidetaan oikein? Kannattaako vielä taistelu suomalaisten ja suomalaisuuden puolesta? Miksi pyrin virkaan, viimeinen lause
https://youtu.be/xEzkjA_OG9c
Mistä on kysymys? Johtopäätökset? Mitä tulee tehdä?
HUS johtajana demari kansanedustaja laittoi makuulle soten eteen. Aki Linden.
Olikin kommunisti taustansa, josta siirtynyt sosialisteihin.
Kiuru, Pekonen ja Marin värkkäsi 2 kaaukauden jonot, ja sossut huutaa että hyvin tehty.
Kokoomus ja Sipilä ne jonot järkkäsivät sössimällä soten perustuslainvastaisena. Veronmaksajien rahat olisivat siinä menneen pörriäisille veroparatiiseihin.
Ei he ole hallituksesssa sössimässä Kiurun ja Marinin tapaan.
Kai sulle edes lehti tilee että pysyt ajantasalla, millainen hallitus nyt on. Kokoomus on oppositiossa. Jos et tiedä, kysy naapurilta ym kyllä muilla tietoa on.
Edellinen hallitus sössi silloin valmisteilla olleen soten. Nykyinen hallitus joutui aloittamaan alusta. Sen teko on hyvässä vauhdissa, mutta nyt on pakko elää Sipilän ja kokoomuksen pohjilla. Lue vähän lehtiä ja seuraa TV:tä.