Oliko keskusta väärässä sotesta ?

Lääkäriin pääsy voi kestää pitkään kuukausia.

Suomen suurissa kaupungeissa terveys-
asemien jonot ovat kasvaneet viikkojen
mittaisiksi.

Esimerkiksi Espoossa kiireetöntä
lääkärivastaanottoa joutuu odottamaan
jopa kaksi kuukautta. Vantaalla ja
Oulussa odotusaika on keskimäärin noin
kuukauden, ja Helsingissä, Tampereella
ja Turussa noin kolme viikkoa.

Kiurun ! tunnin homma ! nyt käsissään vasemmiston Pekosen kanssa.

21

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Ei ensikertaa !


    • Anonyymi

      Kapi piti puhuttelun, Pystyyn_kuollut säikähti, kai yhäkin pehmeät housuissa.


      Pystyyn_kuoIIut kirjoitti:
      Jos itse teit aloituksen ? Epäily !

      kapi_
      11.11.2020 21:28
      Oh hoh! Et voine olla tosissasi? En halua enkä voikaan uskoa Sinua kaltaiseksi tuolle eräälle, joka joka päivä moneen kertaan näkee täällä monia muita minuna!

      Niin kauan jo olemme tällä palstalla toisemme tunteneet, että vakavammin otettavana olen Sinua aina pitänyt, vaikken aina olisi ollut aivan samaa mieltäkään kanssasi.

      Kai tuo on Sinulta vitsailua, mutta sopimatonta sikäli, että joku voi ottaa Sinut tosissaan ja silmissään joudut "samaan sarjaan" tuolle vain minusta ja minulle elävän kanssa.

      • Unohdit poistaa nikkiväärennöksen omituiset tyhjät välit ennen kysymysmerkkiä ja huutomerkkiä. Lintsasitko äidinkielentunnit jo kansakoulun alaluokkien äidinkielentunneilta, kun et hoksannut, että jäät noista pankkolängvitseistä jälleen kerran kiinni?


      • Anonyymi
        Pystyyn_kuollut kirjoitti:

        Unohdit poistaa nikkiväärennöksen omituiset tyhjät välit ennen kysymysmerkkiä ja huutomerkkiä. Lintsasitko äidinkielentunnit jo kansakoulun alaluokkien äidinkielentunneilta, kun et hoksannut, että jäät noista pankkolängvitseistä jälleen kerran kiinni?

        Vai oIet Pankkolängvitsi ! Tasosi ! Pojat kiusaa silloin sinuakin.


    • Anonyymi

      Aloittaja on erehtynyt pahasti. Kiurun ja Marinin hallituksen sote on vasta tekeillä. Nyt eletään sen soten varassa, joka Sipilän hallitukselta jäi pörriäissekoilujen vuoksi tekemättä.

      • Anonyymi

        Tunnin homma yhä kesken ? Ja luulet että siitä kirkastuu odotus ajat.


      • Anonyymi

        Yhdellä lauseella sen korjaa sanoi Kiuru.


    • Anonyymi

      Miksi sipilän ja kataisen halli y uksetei b ät aikaan sorvanneet to i mivaa sotea baan yrit y ivät vedättää kaikie dut rikkaile yrityksileen

    • Anonyymi

      Taas asia nähtiin. Demarivetoisissa kaupungeissa homma ei pelaa.

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eiköhän sosialiteilla ole mielessä muu kuin asioiden hoitaminen.
        https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d3aed73e-995f-43dc-a7e8-1bf238817fcb

        Kahdestaan kabinetissa. Ollaan me herrat eriperkeleitä !
        Kuitin mukaan Harakka ja Lindtman nauttivat Pastiksessa perjantaina 24. tammikuuta pitkän lounaan, johon sisältyivät seuraavat tilaukset:
        – päivän menu (31,00 euroa)
        – päivän kala (28,50 euroa)
        – juuripersilja (12,50 euroa)
        – kaksi annosta kaaleja (10,00 euroa)
        – 3 x 12 cl kuohuviiniä (28,50 euroa)
        – 16 cl valkoviiniä (14,40 euroa)
        – kaksi porevettä (8,00 euroa)
        – tomaattimehu (4,50 euroa)
        – Financier-leivos (11,50 euroa)
        – kaksi lounaskahvia (6,00 euroa)
        https://img.ilcdn.fi/icD6OtHq-gCqr7-7D0qRi1qq3lM=/full-fit-in/612x0/img-s3.ilcdn.fi/889195d21c6b30b748fc38984b83793c85c40f5e93b9588b659948b38b419a37.jpg

        Lounastapaaminen oli Lindtmanin kanssa, jonka kokonaislasku oli tasan 300 euroa. Lounasta varten oli varattu 6-16 hengelle tarkoitettu kabinetti, jonka tilavuokran osuus kokonaishinnasta oli 145,10 euroa. Kuitin mukaan Harakka ja Lindtman nauttivat lounaalla muun muassa kuohu- ja valkoviiniä, juuripersiljaa ja financier-leivoksen.

        Harakan mukaan 300 euron lasku lounastapaamisesta ei ollut kohtuuton, sillä tilavuokra vei summasta yli puolet.
        – Pienempää kabinettia ei läheltä löydy, toteaa Harakka .


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tämä juttu onkin paljastunut IS:n mukaan toisenlaiseksi. Kilpauimari oli uinut kuntouimareiden alueella, mistä kaupunginvaltuutettu oli hänelle huomauttanut. Sen jälkeen kilpauimarin kaveri oli valittanut huomautuksesta uimavalvojalle, joka oli tullut räyhäämään kaupunginvaltuutetulle. Kyllä tässä nyt uimavalvoja menetteli väärin, kun hän a) ei valvonut että kukin ui omalla alueellaan, b) oli tullut räyhäämään kaupunginvaltuutetulle asiassa, joka oli hänen omaa syytänsä. Parasta olisi nyt antaa uimavalvojalle potkut.


    • Anonyymi

      Mistä syystä kasvukeskukset rämettyvät? Miksi palvelut poistuvat, kun pyritään monikulttuuriseksi metropoliksi? Mitä tehtiin väärin? Miten asia hoidetaan oikein? Kannattaako vielä taistelu suomalaisten ja suomalaisuuden puolesta? Miksi pyrin virkaan, viimeinen lause
      https://youtu.be/xEzkjA_OG9c
      Mistä on kysymys? Johtopäätökset? Mitä tulee tehdä?

    • Anonyymi

      HUS johtajana demari kansanedustaja laittoi makuulle soten eteen. Aki Linden.
      Olikin kommunisti taustansa, josta siirtynyt sosialisteihin.

    • Anonyymi

      Kiuru, Pekonen ja Marin värkkäsi 2 kaaukauden jonot, ja sossut huutaa että hyvin tehty.

      • Anonyymi

        Kokoomus ja Sipilä ne jonot järkkäsivät sössimällä soten perustuslainvastaisena. Veronmaksajien rahat olisivat siinä menneen pörriäisille veroparatiiseihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kokoomus ja Sipilä ne jonot järkkäsivät sössimällä soten perustuslainvastaisena. Veronmaksajien rahat olisivat siinä menneen pörriäisille veroparatiiseihin.

        Ei he ole hallituksesssa sössimässä Kiurun ja Marinin tapaan.

        Kai sulle edes lehti tilee että pysyt ajantasalla, millainen hallitus nyt on. Kokoomus on oppositiossa. Jos et tiedä, kysy naapurilta ym kyllä muilla tietoa on.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei he ole hallituksesssa sössimässä Kiurun ja Marinin tapaan.

        Kai sulle edes lehti tilee että pysyt ajantasalla, millainen hallitus nyt on. Kokoomus on oppositiossa. Jos et tiedä, kysy naapurilta ym kyllä muilla tietoa on.

        Edellinen hallitus sössi silloin valmisteilla olleen soten. Nykyinen hallitus joutui aloittamaan alusta. Sen teko on hyvässä vauhdissa, mutta nyt on pakko elää Sipilän ja kokoomuksen pohjilla. Lue vähän lehtiä ja seuraa TV:tä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      218
      4992
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      190
      2698
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1572
    4. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      52
      1440
    5. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1272
    6. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      99
      1268
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      132
      1247
    8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      151
      1176
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      109
      1174
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      82
      1163
    Aihe