Vantaan Maarukka huono kokemus

Anonyymi

Itse ollaan asuttu kolmisen vuotta ja nyt on pakko etsiä uusi asunto. Vakavia puutteita ei korjata, toisilla saunat homeessa, pienelijöitä asunnoissa muurahaisia, sokeritoukkia, pieniä kuoriaisia jopa kävelee seinissä ja katoissa. Kosteusvaurioita, lämmin vesi voi olla pois useita päiviä tätä jatkunut jo pitkään. Asioita ei korjata kuntoon. Häiriöitä on ja pahoja jos sattuu kohille. Päihteet ihan katukuvassa. Alue näyttää siistiltä mutta on kaikkea muuta. Asukas vaihtuvuus on todella suurta ja tietty talo missä kukaan normaali ihminen ei viihdy. Kaikki korjaamiset ja isännöinnin asiat laitettu jäihin. Avain Asunnot ei enää vastaa asunnoistaan. Kaikki asiat on myyty Avaralle josta löytyy netti täynnä ihmisten kokemuksia ja todella huonoja. Itse pyysin korjaamaan vakavia puutteita asunnossa ja kun sain vastauksen pitää olla neljän asukkaan nimi ja miksi pitää korjata selitys ja kaikki allekirjoitettuna ja ehkä sitten joskus asia tulisi katsottavaksi. Nyt on tällainen linja vedetty ja Avain sanoo että he eivät enää vastaa asunnoista. Vastikkeet pitää kuitenkin maksaa ja terveys menee lapsiltakin. Joku kieroilu on takana, ehkä uusi laki joka on nyt tuloillaan. Avaralla ollaan todellä tökeröitä kaikkia asukkaita kohtaan ja on jopa sanottu että muuttakaa pois. Avain Asunto yhtiössä ei mainita että asuntoja hallinnoi Avara ja asukkaat muuttaa Avaralle. Avain hoitaa vain myynnin eli on välitysfirma. Tämä muuttui tänä vuonna ja siitä ei ole kerrottu mitään asukkaille eikä julkisuuteen. Op pankki ryhmä olisi suurin omistaja. Rahat pois asukkailta. Op odottaa kovia voittoja vaikka asumisoikeus on kaikkea muuta.

2

707

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oli kokemusta muutin pois kun mikään ei toiminut. Kävelyreitit oli lähellä mutta sen takia en jäänyt ja aika syrjässä koko talot vaikka motari vieressä. Suurin osa muuttanut pois juuri sen takia kun mitään ei korjattu tai puututtu asioihin. Vaihtuvuus asukkaissa on todella vilkasta. Harmi kun asukkaista ei välitetä. Nykyään paljon maahanmuuttajia Virostakin. Asuin tornitalossa jossa oli hissi kaikissa taloissa ei ole hissiä.

    • Anonyymi00002

      Moi! Avain asunnot on ottanut huolto yhtiö kotikatu ,niin eipä lumen huolto toimi varsinkaan viikonloppuna ollenkaan maarukankujalla.Asunnoissa on korvausilma liian suuri ja ovat asunnot tosi kylmiä.Eli verhot lepattaa ja on vedon tunne voimakas.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      36
      1356
    2. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      63
      1138
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      993
    4. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      58
      978
    5. 70
      828
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      811
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      82
      745
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      40
      719
    9. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      82
      702
    10. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      661
    Aihe