Mihin perustuu ettei kukaan saa hoitaa mitään puutarhalla.
Ei kai korona siellä tartu suojavarusteita käyttäessä jos ylipäätään virus elää siellä vielä. Yliampuvaa tuntuu olevan kielto.
Tiedossa on kyllä että juuri oireeton korona tartuttaa, mutta turha on ketään syyttää kukkan ei terveenä lääkäriin mene.
Eikä taida testiinkään oireeton pääse.
Yrittäjää on turha moittia, että työvoima on ulkomaalaista.
Eihän meidän nuoret halua tehdä työtä. Persuuksille potku ja hankkimaan omaa rahaa. Ärsyttää katsoa noita vetelyksiä.
Vaan eipä heille mitään auta sanoa. Saavat traumoja tai raivareita.
Voi rassut. Suomi pilaa nuorison lellittelyllä.
Puutarhurille annettu määräys
29
386
Vastaukset
- Anonyymi
Siellähän on ollut oireellisia työntekijöitä. Tuossa testaustilanteessa kertoivat, että on ollut nuhaa, haju-ja makuaistin menetystä. Millainen on kommunikaatio yrityksen johdon ja näiden nuorten vierasmaalaisten välillä? Itse ovat itseään lääkinneet. Kyllä tuossa on nyt parantamisen varaa, ettei tämä toistu. Puutarhurillehan on annettu lupa hoitaa joulukukat myyntiin, niin yritys jatkanee.
Menneinä vuosina, kun siellä oli enemmän suomalaista työvoimaa, oli määräys, ettei työaikana saa puhua. Ettei tuo puhumattomuus olisi tarttunut myös uusiin tulokkaisiin. Kai siellä joku englantia osaa. Karanteenikin hoidettu kummallisella tavalla. Oransseilla huomioliiveillä oltu töissä, että muut eivät tulisi lähelle. Ihmetyttää ja surettaa koko kaupungin puolesta.- Anonyymi
En osta joulukukkia tänä vuonna. Korona leviää niiden välityksellä. Koettakaa ihmiset ymmärtää.
- Anonyymi
Ulkomaalaisia työntekijöitä jotka elävät ahtaasti jonkinlaisissa yhteismajoituksissa?
Tätä se on suomalainen kilpailukyky muuta maailmaa vastaan.- Anonyymi
Näin on koska suomityttö tai suomipoika ei lähde tällaisina töihin. Sama on monella paikkakunnalla metalliteollisuudessa. Ei löydy suomalaisista työntekijää, Unkarista ym pitää työntekijät hakea.
- Anonyymi
Koulutetaan koko ajan. Koulutusta kehutaan. Ei opi muuta kuin lorvimaan.
Kuka sellaista uskaltaa palkata.
Ammattikouluista valmistuu joka vuosi iso joukko ” ammattitaitoista” väkeä.
Kellä on mitäkin mielenterveys ongelmia. Voi helkutti. Työ on paras lääke ei pillerit ei päihteet eikä lässytys. Laiskuus on oikea diagnoosi valtaosalla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näin on koska suomityttö tai suomipoika ei lähde tällaisina töihin. Sama on monella paikkakunnalla metalliteollisuudessa. Ei löydy suomalaisista työntekijää, Unkarista ym pitää työntekijät hakea.
Suomalaiset ei lähde kolmen euron tuntipalkalla kun ne joutuu elämään Suomessa. Minimipalkka puutarha-alalla on jotain 9€, sillä jo lähtisikin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koulutetaan koko ajan. Koulutusta kehutaan. Ei opi muuta kuin lorvimaan.
Kuka sellaista uskaltaa palkata.
Ammattikouluista valmistuu joka vuosi iso joukko ” ammattitaitoista” väkeä.
Kellä on mitäkin mielenterveys ongelmia. Voi helkutti. Työ on paras lääke ei pillerit ei päihteet eikä lässytys. Laiskuus on oikea diagnoosi valtaosalla.Samaa mieltä! Itse olin "työttömänä" loukkaantumisen takia ja jouduin jättämään työni.
Huomasi kuinka elämä oli ahdistavampaa ilman työtä, tuli laiskaksi kun neljän seinän sisällä yritti päivät viettää.
Sitten otin itseäni niskasta kiinni ja hakeuduin töihin, pääsin tekemään työtä mihin minulla ei ollut edes koulutusta. Viikko pari niin elämä oli aivan eri urilla, töiden jälkeen piti vielä lähteä harrastuksienkin pariin jota olisin voinut harrastaa työttömänäkin ollessa mutta työttömänä sitä jotenkin laiskistuu ja sitten masentuu. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomalaiset ei lähde kolmen euron tuntipalkalla kun ne joutuu elämään Suomessa. Minimipalkka puutarha-alalla on jotain 9€, sillä jo lähtisikin.
Missään ei kolmen euron palkalla töitä teetettetä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Missään ei kolmen euron palkalla töitä teetettetä.
Keväällähän näistä oli lehdissä.
”Jos teen töitä 200 tuntia kuudella eurolla, tienaan 1 200 euroa. Mutta maatalousyrittäjä jakaakin 1 200 euron sopimuksen mukaisella 8,57 euron tuntipalkalla, ja näin palkkalaskelmassa näyttääkin siltä, että teen vain 140 tuntia. Paperilla kaikki näyttää oikealta enkä voi valittaa asiasta.”
Näin sanoi ukrainalainen Helsingin yliopiston tutkijalle kun tämä työoloista kyseli. Tuohon kun vielä huomioidaan että 12,5 prosentin lomakorvaus ja muut mahdolliset lisät jätetään maksamatta, niin kolme euroa tunnissa on melko liki se todellinen palkka.
- Anonyymi
Järki päähän ja puutarhayritystä tukemaan ostamalla kukkia. Ei taida Pieksämäelläkään liikaa veronmaksajia olla.
Jostain luin tuon ettei sinne puutarhalle saa mennä mitään tekemään. Peruttu sitten kai tuo tyhmä määräys.
Kyllä ottaa päähän suomalaiset laiskat vetelehtijät jotka sitten vielä seisoskelevat huutelemassa ulkomaalaisille.
Heiltä ei paljon voi odottaa. Ainoastaan katkaisuhoidon ja vetelehtemisen vuorottelua koko elämä.
Katkaisuhoidossa työtä oppimaan tai ilman ylöspitoa.
Kuritta kasvatus näkyy jo joka paikassa. Ei nämä mitään ohutta lasia ole.- Anonyymi
Korvaushoidossa oleva myös. Tosin mitä pystyy päänsä pehmentäneet tekemään?
- Anonyymi
Ulkomaisille suomeen saapuville työntekijöille on kahden viikon karanteeni jonka aikana mahdollisen viruksen pitäisi kuolla. Jotain mätää tässä on.
- Anonyymi
Paskat noita karanteeniaikoja noudateta, kuin ehkä teoriassa.
- Anonyymi
Mitenkähän puutarha-yrittäjät nyt pärjää jos työntekijät sairastuu etteivät kykene töihin.
Pitääkö lähteä talkoisiin? - Anonyymi
Korona sulkee ravintolat ja salakapakat aloittaa toiminnan.
- Anonyymi
Eiköhän satojen tuhansien vuotuisilla maataloustuilla pysy hengissä, palkat ainakin on sen verran pieniä että niihin kuluihin ei mene suuria summia. Saisi nämä tyhjän huutelijat mennä itse taimitarhalle vaikka talkootöihin jos niin paljon asia kiinnostaa, taitaa kuitenkin laiskottaa liikaa.
- Anonyymi
Puutarha tehnyt isoja investointeja ja kokeilkaapa itse pyörittää tällä korkeudella Suomea kasvihuoneita, lämmitys ja valaistus-kulut on suuret. Ei ole mikään kultakaivos ja työtä aivan tolkuttomasti.
Minä toivon yrittäjille pärjäämistä.
- Anonyymi
Yrittäjän ahneus palkata ukrainalaisia muutaman euron palkalla töihin , no virallisesti voi maksaa korkeampaa palkkaa kun laittaa työtunneiksi vähemmän kuin mitä todellisuudessa tekee niin näyttääkään se tuntipalkka suuremmalta ja sitten vielä majoituskustannukset vähentää käteen jäävää palkkaa, mutta eihän ulkomaalaiset ymmärrä näitä asioita kun selitetään ummet ja lammet palkan muodostumisesta ja pelkona on vielä että joutuu ois lähtemään jos kyseenalaistaa asioita.
Sama juttu monella mansikkatilalla.
Onneksi on alettu tehdä tarkastuksia , varmaan tässäkin tapauksessa pitäs penkoa tarkemmin.
Kyllä suomalainen lähtee työhön jos saa tes mukaista palkkaa, ..
Mutta tämähän olikin sitä erikoisammatti joukkoa jota ei muut osaa...siis laittaa muutaman kukka muovipussiin ja sillä selvä... - Anonyymi
Taas tiedetään naapurista enemmän, kuin naapuri itse. Savolaista meuhkaamista. Virus on ollut Pieksämäellä keväästä asti. Tavarat ja ihmiset liikkuu ja liikkui yli rajojen koko pandemian ajan ja teollisuus on ollut toiminnassa. Tartunnat on tuleet puutarhalle todennäköisemmin suomaisilta ja se on palon todennäköisempää. Koronavirus näkyy myös positiivisena testeissä, kun on sen sairastanut. Sairastaneiden tai oireeton joukko kasvaa koko ajan tuhansilla viikossa Suomessakin. Tautihan ei ole tappava, vaan kuolemia aiheuttava tauti muiden joukossa.
- Anonyymi
Eiköhän toi Sänkiharju voi lopettaa ja viedä firman Puolaan.
Saa tukea ja verovapauden 3 vuodeksi ja halvat työntekijät 600 :- kk
Kyllä ne kukat saadaan tänne jo ens jouluksi .
Hinta saadaan alemmas painettua.- Anonyymi
Paljonko on automatisoidun kukkatarhan palkka vaikutus kukkaa kohti? Muutaman sentin luokkaa se on. Palkkakustannuksista ei ole vaikutusta juurikaan automatisoidussa kasvintuotannossa. Rahti ja kauppa tuo suuremman osan kustannuksista.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paljonko on automatisoidun kukkatarhan palkka vaikutus kukkaa kohti? Muutaman sentin luokkaa se on. Palkkakustannuksista ei ole vaikutusta juurikaan automatisoidussa kasvintuotannossa. Rahti ja kauppa tuo suuremman osan kustannuksista.
Kukkakauppias ottaa sisäänosto hinta x 3
Tällei tehdään helppo elämä itselle - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kukkakauppias ottaa sisäänosto hinta x 3
Tällei tehdään helppo elämä itselleTämän takia TALOUSTALO on edullisin.
Käymme mieheni kanssa siellä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paljonko on automatisoidun kukkatarhan palkka vaikutus kukkaa kohti? Muutaman sentin luokkaa se on. Palkkakustannuksista ei ole vaikutusta juurikaan automatisoidussa kasvintuotannossa. Rahti ja kauppa tuo suuremman osan kustannuksista.
Laskepas siihen lämpö-ja valokustannukset, eikä se ole noin yksinkertaista että tykätään kukan taimi kasvamaan ja sitten vaan odotetaan!
Jossain vaiheessa tulee myös pakkaaminen.
Täällä kommentoi henkilöt mitkä eivät ymmärrä tuon taivaallista kasvihuone viljelystä. En minäkään ole ammattilainen mutta olen saanut sivusta seurata mitä se työ on, tolkuttomasti työtä. Määrät täytyy olla suuria että pärjää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämän takia TALOUSTALO on edullisin.
Käymme mieheni kanssa siellä.Kukkakaupassa kukkien säilytys on oikeanlainen, siellä myös tarkka kastelu kukille, Taloustalossa kukat lojuu pihalla pakokaasujen seassa. Jolla on silmää katsoa niin kykkaksupoissa paremmat kukat ja kestää myös kotona pitempään, tätä ei tavis tajua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kukkakaupassa kukkien säilytys on oikeanlainen, siellä myös tarkka kastelu kukille, Taloustalossa kukat lojuu pihalla pakokaasujen seassa. Jolla on silmää katsoa niin kykkaksupoissa paremmat kukat ja kestää myös kotona pitempään, tätä ei tavis tajua.
Taloustalon kukat on yhtä hyviä tai parempia kuin muilla. Ne ei seiso viikkoja vitriinissä vaan ne myydään heti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Laskepas siihen lämpö-ja valokustannukset, eikä se ole noin yksinkertaista että tykätään kukan taimi kasvamaan ja sitten vaan odotetaan!
Jossain vaiheessa tulee myös pakkaaminen.
Täällä kommentoi henkilöt mitkä eivät ymmärrä tuon taivaallista kasvihuone viljelystä. En minäkään ole ammattilainen mutta olen saanut sivusta seurata mitä se työ on, tolkuttomasti työtä. Määrät täytyy olla suuria että pärjää.Kotipuutarhurit tekee käsin, nykyaikaisissa kauppapuutarhoissa työt on automatisoitu kasvatuksesta pakkaamisen. Eri työvaiheisiin tarvitaan edelleen kausityöntekijöitä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kotipuutarhurit tekee käsin, nykyaikaisissa kauppapuutarhoissa työt on automatisoitu kasvatuksesta pakkaamisen. Eri työvaiheisiin tarvitaan edelleen kausityöntekijöitä.
On sitä kaikkea muutakin tuollaisella puutarhalla kuin kasvatus ja pakkaaminen.
- Anonyymi
Joo johtaminen , orjatyöläisten hankkiminen,26% pimeän myynnin sotkeminen hävikkiin,
tukien anominen, bisnes filandin korona tuen lypsy ...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2734510Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673632Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1621928Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261830Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,3011491Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1351037Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18979en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va123928Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235884