Miten suhteutan verkoston paineen ja paisunta-astian paineen yksikerroksisessa talossa? Paisunta-astia on pannuhuoneessa katon rajassa eli on n. metrin korkeammalla kuin mihin veden olisi tarve pattereissa nousta. Verkoston painemittari on kattilan kyljessä aavistuksen alempana, mutta sekin pattereiden yläreunoja korkeammalla.
Lämmitysjärjestelmän paine yksikerroksisessa talossa
8
141
Vastaukset
- Anonyymi
Sopiva paine riippuu esimerkiksi siitä onko järjestelmässä automaattista ilmausta. Yhdessä asennuksessa joutuin nostamaan paineen yli 2 barin, koska ilmausventtiili ei muuten toiminut.
- Anonyymi
Ei ole automaattista ilmausta, siis mitään kelloja tms. Varoventtiili, joka on suurinpiirtein painemittarin korkeudella, avautuu, jos verkoston paine nousee yli 1,5 barin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ole automaattista ilmausta, siis mitään kelloja tms. Varoventtiili, joka on suurinpiirtein painemittarin korkeudella, avautuu, jos verkoston paine nousee yli 1,5 barin.
Eiköjän sitten joku 0,8 bar riitä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eiköjän sitten joku 0,8 bar riitä.
Siis paisunta-astiaan vai verkostoon 0,8? Jos laitan tuon verran astiaan, niin verkostopaine kai pitäisi olla sitten melkeinpä varorajalla eli kaksikertaisena astian paineeseen verrattuna...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis paisunta-astiaan vai verkostoon 0,8? Jos laitan tuon verran astiaan, niin verkostopaine kai pitäisi olla sitten melkeinpä varorajalla eli kaksikertaisena astian paineeseen verrattuna...
Verkoston paine.
- Anonyymi
Eikö kannattaisi käyttää ammattimiestä eikä arvuutella painetta ja saada huonosti toimiva järjestelmä?
- Anonyymi
No jaa. Ns. "ammattimiesten" jälkiä on tullut korjailtua ihan riittävästi. Eräskin espoolainen isä-poika yritys kävi noukkimassa lattialämmityksen ohjauselementit. Sanoivat lähtiessään asiakkaalle seuraavat: " ei näitä munia tarvita. Otettiin pois. Nyt toimii". No ainoa mikä toimi oli hieman alle 500 euron laskun lähetys.
No, joudin sitten hätätyönä hätiin, kun alkoi asiakkaan talo jäähtyä pakkasilla. "Munien" takaisinlaitolla ei ollut toivottua tulosta, koska niiden alla olevien venttiilien palautusjouset olivat ajan saatossa kuoleentuneet. Eikun tilaamaan 6 euron venttiilejä.
Tästä jatkaen: alkuperäisen kysymyksen mukaisessa asennuksessa ei tarvita suuria paineita. Eikä sillä paineella ole niin väliä, kunhan ei ole liian pieni tai liian suuri.
1,3 baria sopii monikerroksiseen taloon, vaan on tarppeettoman suuri yksikerroksisessa.
- Anonyymi
voi kele, aivan turhaa pähkäilyä.. paisintaan 0.5 bar paine, sitten vettä verkkoon, että painemittari nouseen kuumana 1.3 asti, noin suunnilleen.. eiköhän toimi.. reilu 30v oma puukeskuslämmitys on noilla toiminut, paisuntaa 2x100 litraa, varaaja 2m3, jne..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191652
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991488Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36901Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29859Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38811Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50776Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43728Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56728Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37720Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37690