Ruotsin seksuaalioikeuksien pioneeri

On mainio dokumentti, suosittelen katsomaan:

"Elise Ottesen-Jensen, lempinimeltään Ottar, oli legendaarinen ruotsalainen seksuaalioikeusaktivisti, kirjailija ja feministi. Laki kielsi 1920- ja 1930-lukujen Ruotsissa puhumasta kansalle ehkäisystä, mutta Ottar kiersi silti maata ja kertoi niin maalais- kuin työläisnaisille ehkäisyvälineistä, lapsiluvun rajoittamisesta ja naisen oikeudesta omaan kehoonsa. Hän oli myös yksi ehkäisyvälineitä markkinoivan RFSU-järjestön perustajista. Tarmokas Ottar mullisti lopulta Ruotsin perhepolitiikan, ja vähitellen hänestä tuli eräänlainen rakastettu maan äiti, jolla oli vastaus valmiina kaikkeen ja joka esiintyi usein radiossa ja televisiossa." Mainittakoon että Ottar on alunperin norjalainen, mutta joutui pakenemaan Norjasta.

https://areena.yle.fi/1-50090385

Tuli katsottua eilen ja oli aika järkyttävää ja toisaalta hienoa katsottavaa. Yksi ihminen tehnyt niin paljon, kohdannut valtavan vastustuksen ja sitten hänen ajatuksensa on tulleet ihan normiksi ja häntä kunnioitetaan tänä päivänä. Naiset etsivät häneltä tietoa ja apua miten ehkäistä jatkuvat raskaudet. Surkuhupaisaa oli hänen kohtaamansa tietämättömyys: torpan isäntä oli vihainen siitä kun vaimo tuli kerta kerran jälkeen raskaaksi ja tuli lisää ja lisää lapsia ruokittavaksi, eikä tajunnut että se yhdyntä liittyy mitenkään asiaan. Elisen koti oli 18-lapsinen, ja hän järkyttyi suuresti äitinsä runnellusta ja jatkuvisen synnytysten takia suonikohjuisesta vartalosta, kun näki tämän häntä hoitaessaan. Kyläläiset puhuivat, että perheen isä, pastori kävikin öisin katselemassa pappilan piikojen peiton aluksia.

Sydäntäsärkevää oli kun Elisen sisko Magnhild tuli 16-vuotiaana raskaaksi myllärin pojalle, ja tämä oli sopimaton suhde, joten sisko lähetettiin ulkomaille pois silmistä eikä Magnhild saanut pitää lasta, eikä hän päässyt sairaanhoitajakoulutukseen tapahtumien vuoksi. Myllärin poikaa ei rangaistu mitenkään, mutta Magnhild, joka olisi lapsen halunnut pitää, sai tuplarangaistukset ja menetti mielenterveytensäkin. Sellainen kaksinaismoraalinen reilukerho naisille oli Ruotsi ja Norjakin ennen. Meillä ja joka puolella maailmaa ihan sama meininki tietenkin. Vasta kun naiset itse tekevät asioille jotain, niin tapahtuu.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Elise_Ottesen-Jensen

2

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Katsoin kyllä jo aiemmin. Eipä oo ollu kauhean kivaa ollu naisen elämä. Ei ehkäisyä eikä aborttia, vei oikeuksia. Mut rikkaille on ollu pessaari ja keinot. Tämä rouva toi ehkäisyn köyhille.

    • Anonyymi

      Ja tämä liittyy itse aiheeseen miten?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      55
      2395
    2. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      63
      2141
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      153
      1985
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1885
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      132
      1669
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1240
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1221
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1125
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      147
      1023
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      921
    Aihe