Tyhjensin tänään linnunpönttöjä kesän jäljiltä. Yhden pöntön pohjan kun avasin, putosi sieltä 11 kuollutta hiirtä ja päästäistä. Aika 'tuoreilta' näyttivät. Siis eri lajeja. Ei mitään pesäaineksia. Vaikuttaa ruokavarastolta? Kuka/mikä voisi olla asialla?
Pönttö on koivussa vähän yli kahden metrin korkeudessa.
Jyrsijöitä linnunpöntössä
3
58
Vastaukset
- Anonyymi
Luultavasti varpuspöllö. Toinen hamstraaja on näätä, mutta se varastoi isompiin pönttöihin ja isompaa tavaraa. Hieno elukka tämä varpuspöllö... tulkun kokoinen tapaus ja niin helkkarin hieno liikkeissään. Ei kovin näkyvä, ei näe joka vuosi. Isompi serkku hiiripöllö on sen sijaan Lapinkulkijan mukava seuralainen, Hengailee usein mukana jotoksella pidemmän matkan.
- Anonyymi
Kiitos vastauksesta!
- Anonyymi
Varpuspöllö on semmoinen väijykone. Se päivänvaloisimmat torkkuu ja nukkuu jollain oksalla huomaamattomana.
Kun ilta alkaa hämärtyä, tai on umpipilvinen iltapäivä, se virkistyy.
Kuusikot joissa on varpuspöllöjä, ovat yleensä vanhempaa kuusikkoa, puut ovat lähekkäinkin- luulisi pöllön olevan hankala lentää. Mutta eipä, varpuspöllö väijyksii ja lentää kuin aave pahaa aavistamattoman tiaisen tai punarinnan tai vastaavan kimppuun. Kyttää myös jyrsijöitä.
Kun poikasten kasvu on kiivasta, löytyy kuusikon kantojen pääältä kynittyjä pikkulinnun höyheniä kasa- ehkä sienestäjät ovat nähneet niitä.
Varma merkki varpuspöllöstä. Varpuspöllö kynii ruuan poikaselle että sen on helppo syödä.
Kun siis tatteja ja haaparouskuja etsitte kosteista hämäristä kuusikoista, niin kattelkaapa ensi syksykesänä jos näkyy kantoja, lohkareita joiden päällä on kynitty pikkulintu-
Sitten syksyllä: Hyy, hyy, hyy hy hy. Hyy, hyy, hy hy... Semmoinen vähän viheltävä hyhyttely, se kuuluu varpuspöllön soitimeen.
erinomaisia luontohetkiä toivoen-
Yksi vakituinen luontokulkija.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433793- 382568
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?362082- 231812
- 171729
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai1001652- 231608
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko991486- 241467
- 241444