Jyrsijöitä linnunpöntössä

Anonyymi

Tyhjensin tänään linnunpönttöjä kesän jäljiltä. Yhden pöntön pohjan kun avasin, putosi sieltä 11 kuollutta hiirtä ja päästäistä. Aika 'tuoreilta' näyttivät. Siis eri lajeja. Ei mitään pesäaineksia. Vaikuttaa ruokavarastolta? Kuka/mikä voisi olla asialla?
Pönttö on koivussa vähän yli kahden metrin korkeudessa.

3

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Luultavasti varpuspöllö. Toinen hamstraaja on näätä, mutta se varastoi isompiin pönttöihin ja isompaa tavaraa. Hieno elukka tämä varpuspöllö... tulkun kokoinen tapaus ja niin helkkarin hieno liikkeissään. Ei kovin näkyvä, ei näe joka vuosi. Isompi serkku hiiripöllö on sen sijaan Lapinkulkijan mukava seuralainen, Hengailee usein mukana jotoksella pidemmän matkan.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksesta!


    • Anonyymi

      Varpuspöllö on semmoinen väijykone. Se päivänvaloisimmat torkkuu ja nukkuu jollain oksalla huomaamattomana.
      Kun ilta alkaa hämärtyä, tai on umpipilvinen iltapäivä, se virkistyy.
      Kuusikot joissa on varpuspöllöjä, ovat yleensä vanhempaa kuusikkoa, puut ovat lähekkäinkin- luulisi pöllön olevan hankala lentää. Mutta eipä, varpuspöllö väijyksii ja lentää kuin aave pahaa aavistamattoman tiaisen tai punarinnan tai vastaavan kimppuun. Kyttää myös jyrsijöitä.
      Kun poikasten kasvu on kiivasta, löytyy kuusikon kantojen pääältä kynittyjä pikkulinnun höyheniä kasa- ehkä sienestäjät ovat nähneet niitä.
      Varma merkki varpuspöllöstä. Varpuspöllö kynii ruuan poikaselle että sen on helppo syödä.
      Kun siis tatteja ja haaparouskuja etsitte kosteista hämäristä kuusikoista, niin kattelkaapa ensi syksykesänä jos näkyy kantoja, lohkareita joiden päällä on kynitty pikkulintu-
      Sitten syksyllä: Hyy, hyy, hyy hy hy. Hyy, hyy, hy hy... Semmoinen vähän viheltävä hyhyttely, se kuuluu varpuspöllön soitimeen.
      erinomaisia luontohetkiä toivoen-
      Yksi vakituinen luontokulkija.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1826
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1272
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      919
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      762
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      701
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe