"Arkisten asioiden, paikkojen ja ihmisten historia"
"Alueen palvelut, harrastumahdollisuudet ja luontokohteet"
"Paikkakunnan kehitys- ja rakentamishankkeet. Julkinen rakentaminen."
"Elinkustannukset ko. paikkakunnalla"
"Työllistyminen, yrittäjäystävällisyys, byrokratia ja paikkakunnan taloustilanne"
"Miten pikkukyliä voitaisiin kehittää?"
"Kannattaako ostaa asuntoa, onko nuorille työpaikkoja?"
"Kuntapolitiikka: keskustelu tärkeistä päätöksistä"
"Koulukeskustelu"
"Henkinen ilmapiiri"
"Asuinalueiden viihtyvyys, naapurihenki. Saako apua tarvittaessa?"
"Mistä saa kavereita?"
Ylivieska on viihtyisä pieni kaupunki, jossa palvelut ovat kohdillaan. Harvoin tarvitsee lähteä mitään hakemaan kauempaa. Ylivieskassa on myös panostettu kouluihin ja tällä hetkellä onkin kaksi suurta kouluhanketta yhtä aikaa, joiden rakentaminen on jo kohtalaisen pitkällä. Myös katuverkostoon on investoitu, jonka johdosta kaupungin veroprosenttia on jouduttu nostamaan. Toisaalta mieluummin näin, kuin palveluista leikkaaminen.
Vaikka veroprosentti nousee, on asuminen Ylivieskassa suhteellisen edullista. Etenkin jos työpaikka sijaitsee Ylivieskassa, niin miksi muuttaa halvemman verotuksen perässä?
Ylivieskassa on myös kohtalaisen hyvin harrastusmahdollisuuksia. Vasta saatiin kuntoportaatkin. Kunnon jalkapallohalli futiksen pelaajille yhä puuttuu. Skeittipuistoon on panostettu. Nuorisolle voisi olla enemmän erilaisia tapahtumia. Etenkin näin korona-eristyksen aikana moni nuori on voinut pahoin. Tämä on näkynyt mm. yhteisten paikkojen rikkomisena ja töhertelynä. Samaa ongelmaa tosin on ollut vähän kaikkialla Suomessa. Toivottavasti nuorille keksitään riittävästi mielekästä tekemistä, jotta ikäviltä lieveilmiöiltä vältyttäisiin. Nuoria ei pidä kuitenkaan syyllistää, koska suurin osa heistä on oikeasti fiksua väkeä!
Asunnon voi ostaa turvallisin mielin Ylivieskasta etenkin, jos on saanut vakituisen työn täältä päin. Ylivieskassa on kaavoitettu paljon omakotitalotontteja ja kerrostalo-asuntojakin on hyvin tarjolla.
Henkinen ilmapiiri on kohtalaisen hyvä Ylivieskassa. Mitään selkeää turhaa vastakkainasettelua ei ilmene selvästi muita paikkakuntia enempää. Jollain tapaa kuitenkin huolestuttaa yleinen maailmantilanne ja se, kuinka erityisesti kansallismielisyys nostaa päätään kaikkialla päin maailmaa. Kaikenlainen turha öyhötys, tuli se sitten ns. kansallismielisltä, tai yltiöliberaaleilta (ns. äärioikeistosta tai äärivasemmistosta) ei ole rakentavaa. Meidän olisi hyvä suvaita erilaisia mielipiteitä ja elää sulassa sovussa erilaisten ihmisten kanssa. Turhalla riitelyllä ei saada mitään aikaan.
Ylivieska on turvallinen paikka asua, eikä täällä liiemmin tarvitse pelätä mitään. Täällä voi kohtalaisen vapaasti olla sitä, mitä on. Luonto on pohjanmaalaisittain aika tasaista. Olisi kivaa nähdä enemmän myös rakennettua maisemaa mäkineen ja lampineen. Ehkä joskus tällaista voitaisiin toteuttaa vaikkapa Kettukallion alueelle. Toivossa on hyvä elää.
Ylivieska asuinalueena
7
736
Vastaukset
- Anonyymi
Kuka näitä loruja kirjoittaa.?
- Anonyymi
Ei se mitään loruilua ole, jos on tyytyväinen kotikuntaan. Itse en ainakaan halua yhtyä valittajien kuoroon. Ylivieskassa on paljon hyvää, kun jaksaa niitä hyviä kohtia etsiä. Ja ne, jotka eivät ole mallillaan, niin niitä voidaan pyrkiä parantamaan.
- Anonyymi
Mutta kyllähän meidän valtuustossakin oikein panostetaan tuohon rakennettuun ympäristöön. Ympäröidään koko kylä tuulivoimalateollisuusalueilla. Sillä viihtyvyys kasvaa. Ja tietty samalla vähän valtuutettujen/sukulaisten lompakon paksuus. Mutta se on Ylivieskassa ihan normisettiä, huijareita ja kouhottajia riittää.
- Anonyymi
Tuulivoimaloita voidaan hyvin rakentaa taajaan asutuille alueille. Eipä nuo ole ainakaan minua haitanneet. Eikä tuulivoimalat mitään tuloja tuo valtuutetuille. Se on höpöpuhetta se.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuulivoimaloita voidaan hyvin rakentaa taajaan asutuille alueille. Eipä nuo ole ainakaan minua haitanneet. Eikä tuulivoimalat mitään tuloja tuo valtuutetuille. Se on höpöpuhetta se.
Hyökkäys on paras puolustus......
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyökkäys on paras puolustus......
Ylivieska on viihtyisä kaupunki sopivan kokoinen kaikki ja palveluita löytyy,muuttaisin sinne jos saisin asunnon myydyksi ja sopivan hintaisen ja mieluisan Ylivieskasta
- Anonyymi
No eikö Ylävieskassa mee asunnot kaupaksi vai mitä loruja tämä paikkakuntalainen kirjoittaa muuttoaikeista.?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi7610277Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827036Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267013Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j1016255Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1026113Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh905786Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455364Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845198Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa585139Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405068