Uskonnolliset ja filosofiset juuret

Anonyymi

Kaikki käytännössä toimiva mikä liittyy ihmiseen ja elämään on tietoa jonka scientologian sisältämä tieto kattaa. Me olemme paljon korkeammalla tasolla Scientologiassa kuin länsimaiset uskonnot ovat olleet. Meidän teknologioissamme, meidän ymmärtämisemme täsmällisyydessä olemme paljon korkeammalla tasolla kuin Intian suuret uskonnolliset johtajat, jotka pitivät hengen, elämän henkisen puolen, elävänä tuhansia vuosia kaikkia meterialistisia tunkeutumisia vastaan. SE MITÄ TEEMME TÄLLÄ TIEDOLLA ON UUTTA. TAPA, MITEN TÄMÄ MATERIAALI ON JÄRJESTETTY, ON UUSI. NE TEKNOLOGIAT JOILLA ME VOIMME SAADA AIKAAN UUDEN OLEMIEN TASON IHMISESSÄ, OVAT UUSIA. Mutta perusidea, ihmisen perustoivo niinkuin se ilmenee nykyään Scientologiassa, on tuhansia vuosia vanha. Scientologia on viisaus, joka nojautuu Aasian ja länsimäisen siviilisaation kymmenentuhannen vuoden tutkimiseen. Aiheet, joiden puoleen L. Ron Hubbard kääntyi organisoidessaan ja kehittäessään Scientologiaa yli kolmannesvuosisadan ajan, sisältävät Vedan, laotselaisen taolaisuuden, Dharman ja Gautama Buddhan puheet, yleisen tietämyksen elämästä Kiinan länsikukkuloilla olevissa lamalaisluostareissa, erilaisten barbaaristen kultttuurien teknologioita ja uskomuksia; kristinuskon eri materiaalit; varkaisen Kreikan, Rooman ja Arabian matemaattiset ja tekniset metodologiat. Ne käsittävät myös luonnontieteet, sisältäen erilaisia spekulaatioita länsimaisilta filosofeilta, kuten Kantilta, Nietzscheltä, Schopenhauerilta, Herbert Spenceriltä ja Deweyltä sekä erilaisia vuosisadan ensimmäisen puolikkaan teknologioita sekä itämaisissa että länsimaisissa kulttuureissa.

14

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaikka rahat pois-kusetuksen kuinka koittaisi naamioida uskonnoksi, se on silti vain ja ainoastaan kusetus.

      • Anonyymi

        Henkilökohtaista kokemusta toisten kusettamisesta, kuulostaisi siltä?


    • Anonyymi

      Tietääkseni Jumalasta ja rukouksesta ei puhuta mitään? Vai puhutaanko? Sitä, että Jeesuksen kautta on suora yhteys Jumalaan? Siis rukoillen.

      • Anonyymi

        Tiedoissa annetaan vahvistus sille, että rukoileminenkin toimii. Mutta on muitakin toimivia tapoja auttaa toisia eläväisiä. Ymmärrän, jos olet sitä mieltä, että ei ole muita kuin rukoileminen, mutta en ole kanssasi samaa mieltä.


    • Anonyymi

      Elämä itsessään on suuri seikkailu ja siinä sivussa tiedonhankintaretki. Ihan päätöntä lähteä näihin erilaisiin kultteihin mukaan jotka erkaannuttavat normaalista ja saavat kuvittelemaan että olet Telluksen viisain elävä organismi.

      • Anonyymi

        Ole sinä sitten aasi:)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ole sinä sitten aasi:)

        Olipas analyyttinen mielipide, oikein rakentavaa, taidat olla OT?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olipas analyyttinen mielipide, oikein rakentavaa, taidat olla OT?

        Siellä paraskin:)


    • Anonyymi

      Kuullostaa sillisalaatilta, eli rosollilta!

    • Anonyymi

      Skientologiasta puhutaan paljon vedätyksenä mutta kristillisistä kirkoista ei?
      Ei skientologia pohjimmiltaan ole sen enempää huijausta kuin kristinusko. Vain huijauksen hintalapussa on ero. Kirkollisvero, kolehdit, seurakuntamaksut yms. ovat melko pieniä mutta kasautuvia menoeriä kun taas skientologiassa edistyminen maksaa.

      Jos auditointi on ihmeellinen tapa niin eikö rukoilu sitten ole?

      On myös kristillisiä lahkoja jotka vaativat aggressiivisesti rahaa jäseniltään ja sitten on vähemmän aggressiivisia kultteja joille ihmiset silti lahjoittavat ison osan säästöistään, rahoistaan ja elääkkeistään ja summat ovat pitkässä juoksussa valtavia ja vähintään yhtä isoja kuin skientologi-maksut. Niin raamattua kuin skientologien opetuksia ei ole todistettu tosimaailmallisiksi ilmiöiksi.

      Silti porukka käyttäytyy kuin skientologia olisi enemmän vedätystä kuin kristinusko ja siihen perustuvat kultit ja lahkot.

      Yksi skientologisn eroavuuksista kristillisiin lahkoihin on tosin se että ex-skientologijäseniä vainotaan mistä en ole kuullut usein kristillisissä piireissä nykyaikana.(ennen vanhaan ex-kristityt poltettiin roviolla tai lahdattiin kivuliaammalla tavalla)

      • Anonyymi

        Oletko tutkinut scientologian sisältämiä aksiomeja, selvästikään et. Mitä olet selvittänyt liittyen scientologian tietoihin ja siellä tarjolla oleviin työkaluihin? Suomessa ei ole montakaan henkilöä, jotka tietävät ja tuntevat scientologiaa oikeasti mitenkään. Oletko vieraillut Freewinds laivalla Karibian merellä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletko tutkinut scientologian sisältämiä aksiomeja, selvästikään et. Mitä olet selvittänyt liittyen scientologian tietoihin ja siellä tarjolla oleviin työkaluihin? Suomessa ei ole montakaan henkilöä, jotka tietävät ja tuntevat scientologiaa oikeasti mitenkään. Oletko vieraillut Freewinds laivalla Karibian merellä?

        Suomalaiset ovatkin pääsääntöisesti ihan liian fiksuja narahtaakseen maksamaan tuollaisesta hevonhuuhaasta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Suomalaiset ovatkin pääsääntöisesti ihan liian fiksuja narahtaakseen maksamaan tuollaisesta hevonhuuhaasta.

        Mitä tietoa scientologia sisältää ja mikä scientologian sisältämästä tiedosta on hevonhuuhaata? Ja sinulla on käytännön kokemusta aiheesta montako vuotta?


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      273
      4510
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      3632
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      162
      1928
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1830
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      301
      1491
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      1037
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      979
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      123
      928
    9. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      884
    Aihe