Nivelrikko ja trampoliini ?

Anonyymi

Olen ostamassa trampoliinia -siis sellaisen pienen sisälle tarkoitetun, mutta kuinkas se sopii jos on nivelrikkoa lonkissa, polvissa ja ainakin toisessa nilkassa ?
Eihän siinä isoja hyppyjä olekaan tarkoitus tehdä mutta sopisikohan kuntoiluun ?

3

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nivelrikkoiselta kielletään kaikki tärähtelyä aiheuttavat liikuntamuodot, esimerkiksi juoksu ja hypyt. Trampoliini on pehmeämpää hyppelyä koska siinä ei tapahdu tärähdystä, mutta kannattaa kysyä hoitavalta lääkäriltä onko muuten estettä.

      Jos kaipaa sisäliikuntaa, siihen sopii kuntopyörä tai jopa soutulaite.

    • Anonyymi

      Jos itselläni olisi nivelrikko, niin ei tulisi mieleenkään alkaa pomppia trampoliinilla. Se on äkkiseltään myös aika paljon motoriikkaa vaativaa. Kun on tottunut varomaan kipeitä paikkoja, niin liikeradat ovat väkisinkin rajoittuneet, ja tasapainokin on voinut heiketä. Ei kuulosta hyvältä idealta. Siksi toiseksi vaikka kuinka pieni trampoliini vaatii tilaa. En sitä normaaliin kotiin ottaisi. Äkkiä tulee haavereita. Kuntovaikutus voi jäädä varsin olemattomaksi.

      Itselläni on hypermobiliteettidiagnoosia ja olen keski-ikäinen. Selän vuoksi tärähtelyt, nostot, kantamiset, pitkäaikaiset seisomiset ja istumiset ym. ovat kiellettyjä. Olen aina kävellyt varsin paljon, mutta huomaan, että koordinaatio ja lihaskunto ovat heikentyneet reippaasti nuoruudesta. Fysiatri suositteli aikanaan pyöräilyä, jonka tyrmäsin. Sitten tuli korona-aika, ja ajokortittomana tarvitsin ajoneuvon. Kunto on hieman kohonnut, ja ennen niin vastenmielinen pyöräily nyt tuntuu jopa mukavalta. Samoin päädyin vahingossa asahiin. Vaikka se on ihan kevyttä mummojumppaa (tai ehkä jotain kevytjoogaan verrattavissa olevaa toimintaa), niin hyötyä olen siitäkin saanut. Etenkin tasapainolle.

      Eli mieti omalla kohdallasi, mitä haluat, ja millä keinoin voit päämäärään päästä. Erilaisia kuntolaitteita kertyy helposti nurkkiin, eikä niitä tule todellisuudessa koskaan käytettyä. Ulkona puistoissa ja metsissä olisi ihan hyviä liikkumismahdollisuuksia.

      • Anonyymi

        Trampoliinilla ei ole pakko hyppiä, siinä voi myös kävellä!! On muuten tosi pehmeä alusta, suosittelen!
        Ja edes juoksua ei ole kielletty vaikka sulla oiskin nivelrikko, se on eri asia tuntuuko miellyttävältä. Mieheni lääkäri tuumasi että jatka juoksemista jos siltä tuntuu, kannattaa vaan miettiä missä juoksee - esim. asfaltti liian kova!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      102
      4457
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      382
      1178
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1052
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1032
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      83
      903
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      901
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      891
    8. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      10
      847
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      846
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      816
    Aihe