Ihmisen ymmärrys on rajallinen

Anonyymi

Van­hin poi­ka­ni sai ys­tä­väl­tään lai­nak­si hau­to­ma­ko­neen.

Hau­to­ma­ko­ne on van­ha lai­te, jos­sa on lamp­pu ja ter­mos­taat­ti, joka pi­tää ta­sai­sen läm­mön. Sii­hen poi­ka­ni aset­te­li kol­mek­si vii­kok­si kol­mat­ta­kym­men­tä maa­lais­mu­naa, joi­ta sit­ten kään­te­li ta­sai­sin vä­lein. Mi­tään muu­ta hän ei teh­nyt.

Luo­ja sen si­jaan loi al­ki­ois­ta ter­hak­kaa elä­mää, joka val­ta­va­na pii­pi­tyk­se­nä kan­tau­tui pu­he­li­men vä­li­tyk­sel­lä meil­le as­ti. Ku­vi­tel­kaa! Kol­mes­sa vii­kos­sa il­maan­tui kuin tyh­jäs­tä nok­kia, kyn­siä, höy­he­niä, lui­ta ja elä­mää las­ke­ma­ton mää­rä. Sitä on vai­kea kä­sit­tää.

Ih­met­te­lyn ai­hei­ta

Luon­to on nyt uut­ta luo­vaa työ­tä täyn­nä. Tämä kaik­ki on täy­sin mää­räys­val­tam­me ul­ko­puo­lel­la. Tu­ho­ta kyl­lä voim­me ja suo­jel­la vä­hän, mut­ta luo­mi­seen em­me ky­ke­ne. Ihai­lu on osam­me. Syy­tä ihai­luun ja ih­met­te­lyyn to­del­la on.

Raa­ma­tus­ta opim­me, et­tä Ju­ma­lan luo­mis­työn kä­sit­tä­mä­tön tark­kuus ulot­tuu luon­tom­me li­säk­si oman ke­hom­me jo­kai­seen so­lu­muu­tok­seen saak­ka. Yk­si­kään hius ei pääs­täm­me pu­toa tai­vaal­li­sen Isäm­me tie­tä­mät­tä.

Ih­mi­sen ym­mär­rys on ra­jal­li­nen.Luo­mis­työn li­säk­si ih­mi­nen ei voi kä­sit­tää mui­ta­kaan Ju­ma­lan te­ko­ja. Ih­mi­nen ei voi lä­hes­tyä Ju­ma­laa. Ai­noa mah­dol­li­suu­tem­me pääs­tä lä­hem­mäk­si Ju­ma­laa on se, et­tä Ju­ma­la lä­hes­tyy mei­tä.

Ju­ma­la an­toi mah­dol­li­suu­den

Luo­ja on myös Lu­nas­ta­ja. Kol­mi­nai­suu­den toi­nen ulot­tu­vuus on ih­mi­sen mah­dol­li­suus pääs­tä Luo­jan­sa luo, kun Ju­ma­la lä­het­ti ai­no­an poi­kan­sa maan pääl­le lu­nas­ta­maan ja pe­las­ta­maan lan­gen­neen ih­mi­sen. Ju­ma­la tar­jo­si ja tar­jo­aa ih­mi­sel­le mah­dol­li­suu­den. Tun­tuu kä­sit­tä­mät­tö­mäl­tä, et­tä Ju­ma­la tar­jo­aa ar­mon­sa ja van­hurs­kau­ten­sa osal­li­suut­ta epä­on­nis­tu­neel­le ih­mi­sel­le – oli­si­han Luo­ja voi­nut luo­da sa­ven­va­la­jan ta­voin rik­ki­men­neen as­ti­an ti­lal­le sa­ves­ta uu­den, ereh­ty­mät­tö­män ih­mi­sen.

Kut­su­va ää­ni

Isä on an­ta­nut lap­sil­leen ym­mär­ryk­sen ja kä­si­tyk­sen Ju­ma­lan val­ta­kun­nas­ta maan pääl­lä. Tä­män val­ta­kun­nan nä­kee jo­kai­nen us­ko­vai­nen omil­la hen­gel­li­sil­lä sil­mil­lään.

Ih­mi­sen on tär­ke­ää tur­vau­tua oman ym­mär­ryk­sen si­jaan kuun­te­le­maan ja us­ko­maan Ju­ma­lan pu­het­ta. Ju­ma­lan ää­ni on kuul­ta­vis­sa Ju­ma­lan val­ta­kun­nas­sa ju­lis­te­tus­sa evan­ke­liu­mis­sa, joka kut­suu ereh­ty­viä ih­mi­siä siu­nat­ta­vak­si, ar­mon osal­li­suu­teen.

Ajat­te­len nyt suu hy­mys­sä: ym­mär­rän vä­hän, mut­ta ei hait­taa. Ha­lu­an us­koa ja se riit­tää. Luo­ja­ni on teh­nyt val­miik­si tien, joka vie tai­vaa­seen. Voi­ko enem­pää toi­voa ja ym­mär­tää?

Ar­to Paa­vo­la

3

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      1 Älkäämme siis enää viipykö Kristuksen opin alkeissa, vaan edetkäämme täyteen tietoon. Emme voi uudestaan laskea perustusta ja opettaa sellaisia asioita kuin parannus kuolemaan johtavista teoista, usko Jumalaan,
      2 oppi kasteista ja puhdistusmenoista sekä kätten päällepanemisesta, kuolleiden ylösnousemus ja iankaikkinen tuomio.
      3 Menkäämme eteenpäin, jos Jumala suo.
      4 Mahdotontahan on auttaa niitä, jotka kerran ovat päässeet valoon, maistaneet taivaan lahjaa ja tulleet osallisiksi Pyhästä Hengestä,
      5 nauttineet Jumalan hyvää sanaa ja kokeneet tulevan maailman voimia
      6 mutta luopuneet uskostaan. Ei heitä voi toistamiseen johdattaa kääntymykseen -- niitä, jotka nyt itse ristiinnaulitsevat Jumalan Pojan ja nostavat hänet kaikkien pilkattavaksi!

      • Anonyymi

        9 Käskyt "Älä tee aviorikosta", "Älä tapa", "Älä varasta", "Älä himoitse", samoin kaikki muutkin, voidaan koota tähän sanaan: "Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi."
        10 Rakkaus ei tee lähimmäiselle mitään pahaa. Näin rakkaus toteuttaa koko lain.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        9 Käskyt "Älä tee aviorikosta", "Älä tapa", "Älä varasta", "Älä himoitse", samoin kaikki muutkin, voidaan koota tähän sanaan: "Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi."
        10 Rakkaus ei tee lähimmäiselle mitään pahaa. Näin rakkaus toteuttaa koko lain.

        22 Jumala on alistanut kaiken hänen valtaansa ja asettanut hänet kaiken yläpuolelle seurakuntansa pääksi.
        23 Seurakunta on Kristuksen ruumis ja hänen täyteytensä, hänen, joka kaiken kaikessa täyttää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      66
      3286
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      90
      3066
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      177
      3018
    4. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      137
      2396
    5. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      41
      2376
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      205
      2211
    7. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      36
      1724
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      401
      1689
    9. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      52
      1688
    10. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      2
      1361
    Aihe