Jumalan salaisuus

Anonyymi

Lap­se­na piti tark­kaan har­ki­ta, ke­nel­le ker­too pie­net sa­lai­suu­ten­sa, ku­ten si­sa­rus­ten jou­lu­lah­ja­pa­ket­tien si­säl­lön.

Toi­si­naan tun­tui, et­tä pä­te­vin kei­no var­mis­taa sa­lat­ta­van tie­don mah­dol­li­sim­man laa­ja le­vi­ä­mi­nen oli lau­sua aluk­si sa­nat: ”Et­hän ker­ro ke­nel­le­kään.” Kos­ka toi­sen ih­mi­sen sa­lai­suu­den kan­ta­mi­nen oli var­sin­kin lap­sel­le ras­kas­ta puu­haa, oli täy­sin mah­dol­lis­ta, et­tä koh­ta sa­lai­sek­si tar­koi­tet­tu asia läh­ti le­vi­ä­mään ku­lo­val­ke­an ta­voin kaik­kien tie­toon. Pie­ni mut­ta tär­keä sa­lai­suus oli tul­lut ker­rot­tua huo­nos­ti va­li­tul­le hen­ki­löl­le. Kui­ten­kin tä­mä­kin ko­ke­mus kar­tut­ti osal­taan elä­män­ko­ke­mus­ta, ja eh­kä seu­raa­val­la ker­ral­la ka­ve­rei­den luot­ta­mus oli eri ta­val­la pun­ta­ris­sa.

Sa­lai­suu­teen liit­tyy luot­ta­mus

Vuo­sien ku­lu­es­sa luo­tet­ta­vim­mis­ta ka­ve­reis­ta tuli ys­tä­viä ja par­haim­mis­ta ys­tä­vis­tä saat­to­mie­hiä. Raa­mat­tu ei lu­paa yh­del­le ih­mi­sel­le suur­ta saat­to­mies­ten jouk­koa, vain muu­ta­mia. Ys­tä­vyy­teen liit­tyy ai­na luot­ta­mus, joka säi­lyy par­hai­ten ole­mal­la luot­ta­muk­sen ar­voi­nen, sa­lai­suuk­sien pi­tä­jä, sul­jet­tu as­tia.

Ko­rint­to­lais­kir­jeen mu­kaan meil­le, Ju­ma­lan pal­ve­li­joil­le, on us­kot­tu Ju­ma­lan sa­lai­suus (1. Kor 4:1–5). Tämä sa­lai­suus ei ole kui­ten­kaan tar­koi­tet­tu kät­ket­tä­väk­si vaan ja­et­ta­vak­si. Se on sii­tä mer­kil­li­nen sa­lai­suus, et­tä se avau­tuu vain Ju­ma­lan va­li­tuil­le. Ju­ma­la it­se avaa sa­nan­sa niil­le, joil­le tah­too ja sul­kee niil­tä, joil­ta tah­too. Tä­hän­kin sa­lai­suu­teen si­säl­tyy suu­ri luot­ta­mus. Ju­ma­la on us­ko­nut sa­lai­suu­ten­sa omil­leen, mut­ta sa­mal­la pi­tä­nyt it­sel­lään ym­mär­ryk­sen avaa­mi­sen.

Ju­ma­lan sa­lai­suu­des­ta ker­to­mi­nen

Ju­ma­lan sa­lai­suu­den le­vit­tä­mi­nen on kyl­vö­mie­hen hom­maa. Itä­mi­sen ja kas­vun avai­met ovat muu­al­la. Ju­ma­lan sa­nan sie­me­nen kas­vuun tar­vit­ta­vat hyvä maa­pe­rä, suo­tui­sat il­mat ja siu­naus ovat Ju­ma­lan su­ve­ree­nia toi­min­ta­kent­tää myös ih­mi­sen sy­dä­mes­sä. Sil­ti kyl­vö­mie­hen vas­tuu on ole­mas­sa. Il­man sie­me­nen le­vit­tä­mis­tä ei uu­si kas­vu voi ta­pah­tua.

Ju­ma­lan sa­lai­suu­den koh­dal­la ei kan­nat­tai­si­kaan lii­an tark­kaan poh­tia, ke­nel­le ker­too Ju­ma­lan tah­don. Kos­ka sa­lai­suu­den avau­tu­mi­nen ei ole sa­nan­kyl­vä­jän hal­lus­sa, on pa­rem­pi kyl­vää run­saal­la kä­del­lä. Sie­men­tä kyl­lä riit­tää.

Kun sa­lai­suus avau­tuu

Ju­ma­lan sa­nan sie­men on kes­tä­vää laa­tua. Olen ker­ran ol­lut ti­lan­tees­sa, jos­sa kuo­lin­vuo­teel­laan ma­kaa­va van­hus sai voi­man omis­taa Ju­ma­lan sa­lai­suu­den. Hän sai ko­kea pa­ran­nuk­sen ar­mon. Evan­ke­liu­min us­kot­tu­aan van­hus ker­toi me­net­tä­neen­sä us­kon­sa jo nuo­re­na.

Us­ko­vai­set van­hem­mat oli­vat kui­ten­kin pi­tä­neet sil­loin­kin esil­lä Ju­ma­lan sa­lai­suut­ta ja kyl­vä­neet sie­men­tä jo ko­vet­tu­nee­seen sy­dä­men maa­pe­rään niin, et­tä koko pit­kän elä­män ajan oli ol­lut tie­dos­sa, mis­sä on Ju­ma­lan val­ta­kun­ta. Kun epä­us­ko ja kaik­ki ele­tyn elä­män syn­nit oli saa­tu an­teek­si, oli tuol­le van­huk­sel­le sii­tä het­kes­tä läh­tien täy­sin sel­vää, mikä on elä­män tär­kein ja ar­vok­kain asia. Sa­lai­suus oli avau­tu­nut.

Ar­to Paa­vo­la

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sen tähden, niin kuin Pyhä Henki sanoo: -- Jos te tänä päivänä kuulette hänen äänensä,
      8 älkää paaduttako sydäntänne niin kuin silloin, kun nousitte kapinaan, kun koettelitte minua autiomaassa.
      9 Siellä isänne panivat minut koetteelle -- ja saivat neljäkymmentä vuotta kokea, mitä heille tein.
      10 Minä vihastuin heidän sukupolveensa ja sanoin: "Aina he sydämessään kulkevat harhaan." He eivät tahtoneet seurata minun teitäni,
      11 ja niin minä vihassani vannoin: "Ikinä he eivät pääse minun lepopaikkaani." [

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      55
      2547
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1682
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1650
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1525
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1518
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      25
      1208
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      24
      1051
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1012
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1002
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      78
      964
    Aihe