Mustamaalaamista ja valheellisia häätöjä tapahtuu, kyseessä on yhdenlainen vakava rikos.
Valheellisella häädöllä leimattuna ihminen ei saa enää asuntoa, seuraa asunnottomuus.
Kyse ei ole pelkästä väkivallasta, vaan murhasta, jonka yhteiskunta sallii.
On valheellisia ja totuudellisia häätöjä.
Yhteiskunnan tehtävä on huolehtia kaikkien elämisen perus edellytyksistä.
Valheellinen häätö
3
96
Vastaukset
- Anonyymi
Ihmisen asunnon saaminen on mahdollista estyä myös valheisiin perustuvien kehäpäätelmien vuoksi päätettäessä ihmisen asunnon tarpeesta.
- Anonyymi
Ilman asuntoa ei Suomessa pärjää.
Kuolemantuomio on rikoslaissa kielletty.
Huoneenvuokralaissa se on sallittu.
Häätö löytyy ulosottorekisteristä.
Vuokranantajat tarkistavat luottotiedot.
Maan tapa on piilotettu ihmisoikeuksilta lain ja oikeuden syövereihin.
Mitä ikinä keksittiinkään valehdella oli suuremman rangaistuksen kuin elinkautinen arvoinen. - Anonyymi
Huutoäänestyksellä tai nimien keruulla tapahtuva häädön perusteiden kerääminen, sekä autoritaarinen todistamattomiin kuulopuheisiin, sekä usein myös täysin harkittuihin valheisiin perustuva häätö rikkoo ihmisoikeuksia sekä lakeja.
Erilaiset vähemmistön, joiden turvaksi on jouduttu säätämään rikoslakiin erillisiä pykäliä, ovat usein jo valmiiksi syrjittyinä erityisen alttiita tälläiselle joukkovainolle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522135
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3351353Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941295- 1571188
- 681021
- 35948
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31909Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59878Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta26832Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46819