Muuten olisin jatkanut vanhalla, mutta sille nähtävästi tuki päättymässä. Yli 200 päivitystä näytti olevan kyllä jonossa, vaan arvelin samoin tein asentaa uudemman. Päällisin puolin melko samanlainen kuin vanha. Vähän yli 8 gigaa vie levytilaa perusasennus. Kernel-lotossa tuli 5.4.0-53-generic. Taisi päivityksen yhteydessä kernelkin vaihtua verrattuna siihen mikä oli asennusmedialla.
Siirryin Lubuntu 19.10:stä 20.04:ään
9
272
Vastaukset
- Anonyymi
Asentelin kanssa, taisi tulla sama i386 versio ja toimi heittämällä AMD:n K7/2200MHz:n kanssa. Onhan se vähän kökkö, mutta pyörittää käytännössä samba-sharea siihen www-kilkettä, jolla saa latailtua puhelimesta suoraan kuvat serverille ja katseltavaksi isolta ruudulta tv:stä.
Hmm.. toimisikohan se vielä K6:n kanssa? Tietääkö joku kokemuksella? Voisi päivittää 10.04:stä ylöspäin?- Anonyymi
Sellainen mielikuva ettei 20.04:stä olisi enää lainkaan 32 bittistä versiota.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sellainen mielikuva ettei 20.04:stä olisi enää lainkaan 32 bittistä versiota.
Lubuntusta en ole varma mutta ainakaan emo-Ubuntusta sekä Xubuntusta ei enää ole 32 bittistä versiota. Siis tarkoitan 20.04 versiota.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lubuntusta en ole varma mutta ainakaan emo-Ubuntusta sekä Xubuntusta ei enää ole 32 bittistä versiota. Siis tarkoitan 20.04 versiota.
Johdannaiset seurailevat varsinaista Ubuntua. Lubuntu 18.04.5 Bionic Beaver LTS (LXDE) löytyy vielä 32-bittisenä. Sille riittää Ubuntun puolesta tukea vielä vuoden 2022 puolelle.
Ubuntun pohjana olevasta Debianista on saatavilla vielä i386-versio. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Johdannaiset seurailevat varsinaista Ubuntua. Lubuntu 18.04.5 Bionic Beaver LTS (LXDE) löytyy vielä 32-bittisenä. Sille riittää Ubuntun puolesta tukea vielä vuoden 2022 puolelle.
Ubuntun pohjana olevasta Debianista on saatavilla vielä i386-versio.Joo, muistinpa sitten väärin versionumerot, kun samaan aikaan päivitin ubuntu studio 20.04:n, ubuntu-mate 20.04:n ja vielä maten 18.04/i386 versionkin.. harmittaa toki, ettei enää käyttökelpoiselle(tässä tarkoituksessa) prosessorille tehdä Ubuntua! Tähän asti pärjännyt K6:lla, mutta nyt piti päivittää K7:aan. Millähän tuota K6:ta(500MHz) kannattaisi vielä yritellä henkiin, tähän asti ollut 10.04, mutta siinä alkaa olla joitakin heikkouksia jo yhteensopivuuden kanssa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo, muistinpa sitten väärin versionumerot, kun samaan aikaan päivitin ubuntu studio 20.04:n, ubuntu-mate 20.04:n ja vielä maten 18.04/i386 versionkin.. harmittaa toki, ettei enää käyttökelpoiselle(tässä tarkoituksessa) prosessorille tehdä Ubuntua! Tähän asti pärjännyt K6:lla, mutta nyt piti päivittää K7:aan. Millähän tuota K6:ta(500MHz) kannattaisi vielä yritellä henkiin, tähän asti ollut 10.04, mutta siinä alkaa olla joitakin heikkouksia jo yhteensopivuuden kanssa?
Kokeile Debiania tai Puppy Linuxia, tuo Puppy on ainakin tosi kevyt jakelu.
- Anonyymi
Johan tuo olikin aika vaihtaa.
K6 melko vanha. Jos korvaisit vaikka Rasberryllä, jos pakko käyttää tuota johonkin
- Anonyymi
Itsellä Ubuntu, se on tosi hyvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."672297Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2282219- 1201498
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis241323Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj211252- 1261225
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711210Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73969Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102969Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.77922