Kissan ruokinta

Pitääkö paikkansa että jos kissa syö pelkkää kuivaruokaa sille muodostuu virtsakiviä? Minulla on ollut 20 vuotta kissoja eikä yhdellekään kissalle ole muodostunut virtsakiviä. Naapurini oli kuullut tästä asiasta eläinlääkäriohjelmasta. Miten te ruokitte kissojanne?
6131
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Olen myös kuullut, et kaikki kissojen virtsatieongelmat, siis pissaviat, kivet, kiteetjne. Johtuu väärästä ruuasta, joka on kuivaruoka.
Kissat juo huonosti. Kissojen kuuluis syödä hiiriä, joista saa nestettä. Mut kuivaruuat on kuivia, ja ongelmat tulee, kunkissa ei ymmärrä juoda riittävästi. Pissatulehdukset, kivet jne tulee sitten.
Tämä on eläinlääkärien tiedossa, ja siitä uutisoitu.
Suositus olis syötellä märkäruokaa, pakastetta yms.
Hammaskiviongelmiin ei auta kuivaruoka myöskään.

Äänestä

Meillä eli kans yli 21 vuotiaaksi. Söi märkäruokapusseja, raakoja jauhelihoja, myös kypsennettyä kalaa ja kermaviiliä.
Tuuria, ja yksilöeroja miten ruuat sopii, ja miten kauan elää, ja pysyykö terveenä.

Äänestä
  • Hyvin ootte hoitaneet tuon syömispuolen. Noin juuri osapuilleen sen kuuluukin olla.

    Äänestä

Kissan+pelkkä+kuivaruokaruokinta+edellyttää,+että+kissa+juo+mielellään,+runsaasti+vettä.+Kissan+kuivaruuan+pitäisi+olla+vähähiilarista,+eli+ei+viljaa,+jne+höttöä.+Ne+ne+tekee+virtsateihin+kiteitä.Sitten+toisekseen,+kissan+purukalusto+on+sitä+varten,+että+sillä+saksitaan+tartariksi+lihoja.+Se+tartar+sitten+joutuu+vatsalaukussa+semmoiseen+liemeen,+että+kyllä+sulaa.+Kissan+elimistö+toimii+toisin+kuin+sekaruuan+syöjien+elimistö.+Myös+vaatii+säännölleen+ruuan,+ettei+tule+ongelmia,+kissan+kuuluisi+saada+ruokansa+useampana+annoksena+vuorokauteen.Eläinrasva+kuuluu+kissan+ruokavalioon,+eivät+hiilarit.+Siis+ei+vilja.+Ei+herneet,+soija,+ei+peruna+ei+porkkana+eikä+muu+semmoinen.+Kun+lukee+huonoimpien+kissanraksujen+tuoteselosteita,+ja+jopa+kosteiden+ruokienkin,+ei+ole+ihmekään+että+kissa+sairastuu+jos+niitä+elämänsä+syö.Omistajan+vastuulla+on+pitää+kissa+terveenä,+siten+kuin+pystyy.+Esimerkki:+4+prosenttia+lihaa,+loput+muuta+mössöä.+Kissa+ahtaa+sitä+koko+ajan+ja+sokerit+on+koholla.+Se+ei+voi+hyvin,+eikä+tunne+olevansa+syönyt,+kun+sen+ruuan+syönti+perustuu+eläinvalkuaisten+määrän+saantiin.+omistaja+raapii+päätään,+mikä+kissalla+on.esimerkki:+kissa+saa+vain+sellaista+ruokaa,+jossa+on+yli+80+%+eläinperäistä+tavaraa,+osan+tuoreruokana+lihoina+ja+vastaavana,+osan+laaturaksuina.+Kissa+ei+liho.+se+ei+ole+jatkuvasti+väsynyt,+sokerit+eivät+koholla,+se+on+elämänsä+kunnossa.+Miksei+olisi,+sillä+on+ruokintakin+kohdallaan.+Lihapitoisella+ruualla+ei+muodostu+niin+virtsateihin+kiviäkään.Itse+annan+tuorelihoja,+ihan+ihmisille+tarkoitettua+normaalia+ruokakaupan+lihaa.+Ei+pakasteista.+Annan+lisäksi+viljattomia+raksuja,+ja+kosteaa+ruokaa+välillä+lihojen+korvikkeena,+missä+ei+niissäkään+ole+lisäaineita+juuri+eikä+viljaa.+On+kissa+millä+on+terveyttä,+ja+virtaa,+vielä+ainakin+ollut,+eikä+kiviä,+juokin+milloin+janottaa+muttei+jatkuvaan.

Äänestä

Leikatuille vanhemmille kissoille on olemassa virtsakivien liuotusmuroja pahaan vaiheeseen ja myös ylläpitomuroja. Kannatta googletella ja ottaa ruokavalioon jos on ongelmia ja ennenkuin on ongelmia.

Äänestä

En ruokkisi kissaa pelkällä kuivaruoalla, edellä mainittu hyvin syyt, ja murojen laatuun kannattaa tosiaan kiinnittää huomiota. Omat kissani ruokin monipuolisesti: raakaa lihaa (broileria, sydäntä, nautaa, silakkaa, vähän lohta) seitä, märkäruokapusseja ja foliovuokia vaihdellen, kuivanappuloita muutama päivässä temppuillessa tai aktivointileluihin tai muualle Piilotettuna. Välillä tilkka Ab piimää, viiliä tms. Raikasta vettä useammassa paikassa myös aina saatavilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Pitääkö paikkansa että jos kissa syö pelkkää kuivaruokaa sille muodostuu virtsakiviä? Minulla on ollut 20 vuotta kissoja eikä yhdellekään kissalle ole muodostunut virtsakiviä. Naapurini oli kuullut tästä asiasta eläinlääkäriohjelmasta. Miten te ruokitte kissojanne?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu