Huomasinpa tänään, että keittiömme pesukoneen taakse vilahti hiiri minua pakoon huoneeseen tullessani kun tulin avaamaan verhoja. Ymmärtääkseni hiiri hakeutuu rakennuksiin syksyisin, mutta meidän hirulaista en ole aiemmin tavannut. Talomme on 70-luvun rivitalo ja hiiri näyttää tulevan keittiömme pesukoneen takaa reiästä joka on tehty pesukoneen putkia varten kaappien "sisään", mistä on varmasti yhteydet vaikka minne asti rakenteissa. Onko muilla kokemuksia hiirestä talossa? Miten poistitte ongelman? Loukullako? Voiko meillä olla vain yksi hiiri vai onko niitä mahdolliseti paljonkin? kertokaa mitä minun pitäisi asialle tehdä ja voinko nukkua yöni toisessa huoneessa rauhassa, eli eihän hiiret vaeltele talossamme ympäriinsä? Kaikki tieto ja apu otetaan vastaan, kiitos:)
Hiiri tuli taloon!
24
26385
Vastaukset
- arccivaari
Loukku tai pari juustosyötillä sinne keittiön kaapin alle mistä ne sisään tulevat. Pidä tuoreet juustot niin kyllä käy pyydykseen. Minulla on (vanha hirsitalo) aina muutama pyydys keittiön kaapien alla. Silloin tällöin saan saalista mutta muuten ei ole sisällä hiiriä näkynyt.
Jos ei ole pyydyksiä niin tottakai ne sisään päästyään vaeltelevat ympäriinsä ruokaa etsien,
mitä muuta luulet? Mutta älä pelkää, ei ne ihmisiä syö. Ei edes pure.- hiirulainen
Pidä myös jatkuvasti sitä loukkua vaikka yhden hiiren saisitkin pyydystettyä, niitä kun tulee aina lisää, kun ovat reitin aukaisseet. Levittävät tauteja esim vaarallista myyräkuumetta, joten anna olla aina se loukku sielä,
- Loukku
Laita siihen loukkuusi voimakkaalle tuoksuvaa LEIPÄÄ niin varmaan saat sen Hiirulaisesi loukutettua. Kokeiltu on.
- tahvo
Hiirulaiset ovatten hyvinkin varovaista porukkaaa. Laitoin tossa joku vuosi taaksepäin omille hiirulaisilleni viestin: Samananaikaisesti en halua nähdä sinua ruokapöydässäni.
Rakas Daamini piti juttuani liian vihreänä, kuiteskin eräänä yönä kuulimme hätääntyneen kiljahduksen nakista, jolloin jouduin totamaan: Se on naisten kanssa vähän tämmösta!
Wiagra nietu.
Poikkean hieman asiasta mutta kun se on vähän semmosta meitin tämmösten miesten kanssa.
Lainattu Väinö Linnalta: Täällä pohjantähden alla. - luomusti
meillä talon pohja vanhaan malliin auki, eli hiirulaisilla olisi ihan juhlat ravata ympäriinsä.
onneksi talon kaupan mukana tuli hiiripyssy, eli kissarouva, joka hoitaa homman. tuo vielä jäännöspalat rappusille osoittaakseen osuneensa.
täysin luonnonmukainen ja saasteeton tapa. - Kivitalo
Kysympä kun viisaita tuntuu olevan:milläpä tukin hiirien kulku reitit tuntuvat tulevan hyvinkin pienestä aukosta. Eli jos laitan silikonia putkien läpivienteihin auttaako entäpä uretaani vaahto sillä olis helppo tukkia mutta syökö ne itsensä näistä läpi vai älyääkö enää edes yrittää kun ei näe reikää? Näyttävät yrittävän syödä tai pureskella tuota harmaata vaahtokumi eristettä putkien ympärillä. Eihän silikoni tai uretaani mitenkään reakoi kupari putkeh kanssa, ettei tulis vuotoja? Kiitos etukäteen!
- varautunut
Ei reagoi ,voi laittaa,toinen asia on että saattavat jyrsiä reiät.Mökilläni on avotila lattian alla ,jonne olen viritelly räpsyjä.Hyvin on hiiret pysynyt sisältä poissa ,lisäksi sisällä on varulta räpsy jos joku onnistuu pääsemään.Nykyään on hyviä hygieenisiä räpsyjä myytävänä.
- ei enää hiirulaisia
Meille tuli syksyisin hiiriä, jotka juoksentelivat pitkin välipohjia niin että hermot meinasi mennä...laitettiin loukkuja ja muutama nappasikin kiinni, mutta sitten päätettiin ihan huvikseen kokeilla elektronista hiirenkarkoitinta (ei oikein edes uskottu moiseen. Meillä hiiret tuli pääasiassa sisään tiskiallaskaapin takaa putkien vierestä. Yllätys oli kun hiiri siirtyi juoksentelemaan ja rapistelemaan makuuhuoneen puolelle yläpohjaan. Keittiö ei enää kiinnostanut. Ostettiin vielä toinen karkotin makuuhuoneen seinään ja sen jälkeen ei ole hiiristä ollut merkkiäkään. En uskoisi moiseen vekottimeen ellei olisi omaa kokemusta toimivuudesta. Karkoitin maksoi n. 20 euroa/kpl. Hintavampi se on kuin hiirenloukku, mutta eipä tarvitse enää kytätä ja asetella ansoja.
- Kirsikka
Hei, voisitko kertoa mistä Suomessa hommasitte elektroniset hiirenkarkoittimenne? Olen niistä kuullut paljon hyvää mutta löytänyt niitä vain ulkomaisilta sivuilta, ja esim Englannissa hintaa oli 35 puntaa kappale. 20 euroa per karkotin kuulostaa todella hyvältä, varsinkin jos homma toimii noin hyvin. Meillä on myös syksyisin hiiriä maalla sisällä, ja se rapina seinien välissä öisin on inhottavaa kuultavaa!
- Abec
Suositellaanko elektronista karkotinta, jos perheessä on esim. kissoja, koiria tai lemmikkejä vai aiheutuuko näille harmia karkotteesta?
- hiiretön
Kirsikka kirjoitti:
Hei, voisitko kertoa mistä Suomessa hommasitte elektroniset hiirenkarkoittimenne? Olen niistä kuullut paljon hyvää mutta löytänyt niitä vain ulkomaisilta sivuilta, ja esim Englannissa hintaa oli 35 puntaa kappale. 20 euroa per karkotin kuulostaa todella hyvältä, varsinkin jos homma toimii noin hyvin. Meillä on myös syksyisin hiiriä maalla sisällä, ja se rapina seinien välissä öisin on inhottavaa kuultavaa!
Me ostimme toisen karkottimen Prismasta, josta ne olivat siihen mennessä jo loppuneet kokonaan, kun halusimme ostaa toisenkin. Muistaakseni ostimme sen toisen sitten K-Raudasta tai Bauhausista. Ostovuodenaika oli siis syksy. En tiedä saako niitä keväällä helpommin tai jos ollenkaan. Heti kesän lopulla kannattaa ruveta katselemaan kaupoista. Luulen että myös HongKongista, Tavaratori jne. ja vastaavista sekatavarakaupoista saattaa myös löytyä näitä vempaimia.
- Terminaattori
Niin kivaa kuin lintujen ruokkiminen onkin, niin se tuo kyllä hiirulaisia pihaan ja myös sisätiloihin. Jos olet ruokkinut lintuja auringonkukansiemenillä jätä homma ensi talvena naapurille, ja hiiriongelma on siirtynyt. Nimimerkillä "kokemusta on".
- Luonto ystävä
Ruokaa sille hiirelle, niin elät luonnon kassa sopu soinnussa hiiri ei ole tehnyt mitään pahaa se vain tahtoo elää, ja elä'ttää jälkeläisiään?
- AnelmaUnelma
Meillä oli hyvät kokemukset elektronisesta karkottimesta.. yhden vuoden. Sen jälkeen hiiret palasivat rapistelemaan yläpohjaan. Ollaan mietitty pää puhki miksi ei toimi enää. Laite testattu ja se kyllä toimii, mutta hiiret eivät välitä siitä enään.
- nytkin jo toimii
hommaa kissa meidän kissa , vaikka vielä on lunta osittain maassa, syö hiiriä tuolla pihalla jo päivittäin .kesällä pyydystää hiiriä niin paljon että ei jaksa edes syödä niitä. rotanmyrkkyä vaan ja loukkua tarjolle myrkkyjyvät" voi olla tehokkaampiakin kuin loukku .
- kokemusta on
Lähtee tehokkaalla imurilla tosi nätisti. Ahdista se hiiri johonkin nurkkaan ja sen jälkeen imuri käyntiin!!! Toimii aivan oikeasti.
- bom
Sama ongelma. Hiiri tulee välillä keittiöön, etsii ruokaa. Nyt tuli vielä makuuhuoneeseen - vaatekaapin takaa! Se oli hieman liikaa. En ole vielä keksinyt keinoa kun ei ole kissaa. Myrkkyihin en ainakaan rupea (ei ole järkeä jos ne raadot mätänee jossain kauempana rakenteissa), joten eiköhän se ole loukkujen tai kissan hankinta edessä (mulla on ennen ollutkin kissa joten ehkä olis taas aika). Vanha talo (40-luvulla rakennettu) ja pohja auki joten tulevat keväisin ja syksyisin helposti. Myyräkin on nähty... edellinen asukas eli tässä n. 2 vuotta ja oli vain että "kyllä tänne mahtuu, ei haittaa ainakaan meitä".
Mutta nyt on edessä huomenna pyykkishow... pitää pestä vaatekaapin sisältö. Vaikka nuo jyrsijät ovatkin sympaattisia tasollaan (ei-aggressiivisina) niin tauteja voivat levittää (oon ollut joskus 10 päivää myyräkuumeessa keskussairaalassa joten kokemusta on...).
Vai oonkohan täysin paranoidi? :) Itse oon ainakin myyräkuumeelle nyt immuuni, mutta muut ei oo joten siks näitä kelailen. - hiiripyytäjä
tehokaimmin hiiren saa pyydystettyä singolla!
- killer
TAPA se :D
- apua vailla
talossa hiiri. pari viikkoa sitten yläpohjassa rapisi.nyt tuulikaapissa haisee pahalta.kaikki menty läpi,ei mitään löydy,paitsi haju. hiiri kuollut varmaan seinän sisään.mitä teen,lähteekö haju itsestään ajan kanssa,vai voiko jotain tehdä.
- siitä
http://keskustelu.suomi24.fi/node/13027263
Tuossa linkissä annetaan hyviä konstia hiirisodassa. - Anonyymi
Oon 10.v ja meille tuli tänään jostakin hiiri.💕
jos kysytte nuista sydämmista niin rakastan kaikkia eläimiä. Mut isi laitto hiiren loukun keittiön kaappiin😭😭
Olen itkenyt kello 21:30 asti! - Anonyymi
Itse käytän suklaata syöttinä kelpaa jopa vuoden,hyvän säilyvyden takia . Toki ei kovetuttuaan ole kelpaa enää.
Sit5en ratkaiseva kysymys,poistuuko hiiri keväällä rakennuksesta? - Anonyymi
Poistuu. Rotta on ovelampi kuin hiiri. Isoon peltiseen näppäriin ei helpolla mene ja käsittämätöntä että vaikka läpän joka laukaisee jousikiljotiinin, laittaa kuinka herkäksi margariinilla tai jollain rasvalla niin juustonokare on hävinnyt ja loukku ei ole lauennut. Sanovat että jotkut rotat ovat löytyneet kuolleena näppärin vierestä kun rottaparka on kuollut nauruun. Naapuri kertoi yllättäneensä rottalauman näppärin ympärillä ja kukin vuorollaan käytti sitä kuntolaitteena.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3872338- 581701
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?1721463Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi2781225- 87990
Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal67989Varkaita kuhmossa
Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.33953Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-120951Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks12906K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali8876