etten toisen tekemisiä kyttää, enkä yksityisasioista kysele. Elämää nähneenä ymmärtää, että emme ole täällä ketään arvostelemassa.
Onhan se selvää
13
187
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä tulee mainitsemaasi arvosteluun, niin niitä toisten tekemisiä kyttäämällä yleensä löytää just sen mitä haluaa.
Esimerkkinä itse alun perin päin vittua käyttäytyneen kamala marina siitä, että kylläpä onkin epäkohtelias ihminen kun ei anna minun ynseillä rauhassa, vaan lähettää skeidan takaisin tuottajalle. Saahan sitä omaa lärviä väännellä, mutta ei kannata ihmetellä, jos vastaanotto ei ole sydämellinen. - Anonyymi
Vastaanotto ei ole koskaan, miellyttävä sellaiselle ihmiselle:
Joka kyttää, kyylää ja tonkii henkilökohtaisia asioita.
Tästä toiminnasta vastapuoli saa hyvin ikävän kuvan.
Turha on toitottaa, mistään suhteesta hänen ja kyylääjän välillä:
Koska mitään suhdetta ei ole olemassa, eikä liioin sellaista ole tarkoitettu tulevan.- Anonyymi
Varmasti näin ja onhan näitä kyyläämisasetelmia sekä luuloharhaisia ajatuksia vaikka ja miten päin, mutta kiinnostavaa onkin nyt se, että miksi et vastannut suoraan tuohon aiempaan kommenttiini? 😏😅
- Anonyymi
Ei varmasti ole eikä miellyttävää vastaanottoa tule myöskään odottaa. Toisen vainoaminen ja kaikenlainen seuraaminen on laitonta. Jos tuollaista toimintaa harjoittava ei ymmärrä toimivansa väärin eikä ole edes aikeissa lopettaa, se on todella ahdistavaa sen vainotun kannalta.
Vainokuvioiden pohjalta ei voi koskaan olettaa tai toivoa mitään ihmissuhdetta, koska se pohja on sairas ja väärä ihmissuhteelle. On totta, että joissakin tapauksissa vainottu voi ihastua vainoajaansa, joillekin käy niin. Se on silti sairas pohja, jossa toinen on alusta saakka ollut alisteisessa asemassa vainoajaansa nähden. Se, jonka yksityisyyttä on loukattu, asioita levitelty ja jota rikottu ja revitty ja jonka oikeuksia on rikottu ja poljettu, ei tulisi koskaan ajautua suhteeseen sellaisen ihmisen kanssa, joka on noin toiminut, koska suhde ei voi koskaan alkaa ja olla terveellä pohjalla. Toista kohtaan noin käyttäytyvä ei ole myöskään terve ja tuolla tavalla sairasta vainoajaa ei voi vainottukaan parantaa eikä vainotulla ole mitään velvotteita lähteä parantamaan tai eheyttämään vainoajaa. Sairaan ihmisen tulee hakeutua hoitoon itse ja laittaa elämä kuntoon ulkopuolisen avun kautta, sellaisten ihmisten avustuksella, joita kohtaan ei ole rikottu millään tavalla ja jossa on terve ammatillinen etäisyys hoidettavaan henkilöön.
- Anonyymi
Voi sua, ulosteulla
- Anonyymi
Liian monet arvostelee ja haukkuu toisia kaikesta vaikka itsessä vika on. Rumaa sisintään ulos huutavat toisten korviin kuultavaksi. Parempi ohittaa ja olla armollinen ihmisten virheille. Niin itsensä kuin toisten mutta aloittaa sen aina ensin itsestään.
- Anonyymi
Harvempi kykenee aloittamaan itsestään tai myöntämään virheitä. Vielä harvempi haluaa korjata virheitään ja tekojaan, joista on koitunut toiselle haittaa. Virheiden myöntäminen ja korjaaminen on minimi, mitä pitäisi tehdä, jos on toiminut väärin.
- Anonyymi
Et tiedä mistä puhut.
- Anonyymi
Aivan juurikin tähän suuntaan. Olisihan se nyt, jos vastapuoli kyyläisi, penkoisi ja kyselisi kaiken yksityisasioista prikulleen ja kyselimisten jälkeen tunkisi itsensä vielä toisen arkeen ja elämään. Harvemmin ihmiset toimii täsmälleen samalla tavalla elämässä ja elämään liittyvissä asioissa. Jokaisella ihmisellä on kuitenkin yksityisyys, oma elinympäristö ja omat asiansa. Jokainen päättää itse asiansa ja valitsee, jos näin haluaa tai tuntee tarvitsevansa itselleen toisen puoliskon.
Liian paljon olen nähnyt epätäydellisyyttä, suorastaan törkeetä toisen ihmisen hyväksikäyttämistä parisuhteessa tai sen yrityksessä.
Metsään mennään, jos kiinnostus toiseen ihmiseen ei ole aitoa ja tule luonnostaan tähän toiseen ihmiseen. Muut ihmiset tässä kuviossa sähläämässä ovat yksinkertaisesti liikaa ja ylimääräisiä. - Anonyymi
Hyvä aloitus meinas mennä hukkaan. Elämää nähneenä allekirjoitan siitä joka sanan. Vanhemmalta mieheltä.
- Anonyymi
Allekirjoittaa aina voi, muiden sanomisia.
Mutta miten uskottava olet juuri sinä? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Allekirjoittaa aina voi, muiden sanomisia.
Mutta miten uskottava olet juuri sinä?Uskollinen? Oon tietenkin.
- Anonyymi
"Jos sinulla on jokin heikkous, johon lankesit tuhannennen kerran, voit olla siitä kiitollinen, sillä se vei halun tuomita muita." - Tommy Hellsten
Aloitus on hyvä. Tuo Tommyn teksti osui eilen silmiini, samaa aihetta käsittelee.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2734532Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2673649Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1621938Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde261839Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,3021499Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1351045Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18986en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va124938Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235885