Kun menee työttömien terveystarkastukseen

Anonyymi

Mitä veriarvoja ennen sitä verikokeessa katsotaan?

23

376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Erittäin todennäköisesti juurikin näin tulee tapahtumaan.

      Muista nauhoittaa kaikki tapaamiset, pyydä perusteluja miksi sinut on siirretty TYP palveluun.

      Suostu ainoastaan palkkatyöhön josta maksetaan TES mukainen palkka.

      Älä suostu kotikäyntiin, ei ole mitään oikeutta sossulla.

      Älä missään nimessä ala syömään psyykemömmöjä tai masennuslääkkeitä.

      Kuntouttava on ainoastaan tarkoitettu sellaisille jotka eivät pysty normaaliin työhön.

      Hanki todistus terveydestä yksityiseltä puolelta tai kunnalliselta. Älä missään nimessä mene TYP terveystarkastukseen, siellä hakemalla hakevat fyysistä tai henkistä vikaa että voivat laillisesti sijoittaa työttömän kuntouttavaan työtoimintaan.

      Kyseenalaista tietojenluovutus TE-palvelun, Kelan ja Sosiaalitoimiston välillä. Kiellä tämä erillisellä kaavakkeella.

      Mikäli kuitenkin onnistuvat painostamaan sinut työkokeiluun niin muista että se on 4 tuntia viikossa, tämä on kirjattu lakiin ja älä jätä kesken (karenssi heti)

      Ole tarkkana mitä kirjoitetaan aktivointisuunnitelmaan. Tähän ainoastaan että haen palkkatyötä, josta maksetaan TES mukainen palkka, eläkettä kertyy, oikeus työterveyshuoltoon ja lomapäiviä kertyy.

      Suhtaudu epäilevästi kaikkiin mitä puhuvat ja edelleen nauhoita kaikki keskustelut!

      • Anonyymi

        tietojenluovutus TE-palvelun, Kelan ja Sosiaalitoimiston välillä. Kiellä tämä erillisellä kaavakkeella. ei pysty kieltämää sosiaalitoimistoon Kela antoi minusta tietojen luovutuksen luvatta sosiaalitoimistoon ja sosiaalitoimisto antoi luovutstiedot te-toimistoon suojatulla sähköpostilla kun hain eläkettä. kuntouttavassa työtoiminnassa olin sen mukaan tiedot annetaa nyt olen kansaneläkkeellä ja pieni työeläke alle 150 euroa. vittujen kettuilu vituttaa vieläkin monesta luukusta annetaa työelä. kansaneläke, takuueläke asumistuki maksupaivät kaikki eripäivina eri luukuista palkkatyötä ei te-toimisto ei antanut köyhyys jatkuu hautaa saakka


      • Anonyymi

        Höpö höpö...


    • Anonyymi

      Unohtui lisätä että Kuntouttava työpalvelu on sosiaalipalvelu, jonka tarkoitus on parantaa työttömän elämänhallintaa, kuntouttaa fyysisesti ja "parantaa työttömän työllistymismahdollisuuksia"

      Todellisuudessa Kuntouttavasta työpalvelusta ei saa palkkatyötä. Ainoa työ mitä voi saada on määräaikainen palkkatuettu työ ja tämäkin on harvinaista. Oliko se että 3 ihmistä sadasta saa palkkatyön Kuntouttavan työpalvelun kautta.

      Työkokeilu on taas TE-palvelun "orjatyö" Tarkoituksena on että työtön tutustuu työhön ym. Todellisuudessa tämä on työpaikalla tapahtuvaa työtä 30h viikossa ilman TES mukaista palkkaa, eläkettä ei kerry, ei ole oikeutta työterveyshuoltoon, lomapäiviä ei kerry ja työkokemusta ei saa koska kyseessä ei ole palkkatyö.

      Laki sanoo että molemmista minimimäärä viikossa on 4h ja tämän enempää ei tarvitse tehdä.

      Mihinkään suunnitelmiin ei kannata hyväksyä kumpaakaan, kovasti yrittävät tyrkyttää tätä.

    • Anonyymi

      Yrittävät löytää kaikki mahdolliset viat ihmisestä että voivat laillisesti pakottaa ihmisen kuntouttavaan työtoimintaan!

      Verikokeesta katsovat maksa-avot kun median mukaan "kaikki työttömät ovat automaattisesti alkoholisteja"

      Huumeseulan katsovat myös kun median mukaan "kaikki työttömät ovat automaattisesti narkomaaneja"

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Joskus, muistaakseni 2016 kun olin työttömänä, kävin työttömän terveystarkastuksessa, kun kerran ilmaiseksi sai mennä.

      Itse piti varata aika. Suunnilleen vastaava oli, kuin normaali työterveystarkastus lyhimmän&halvimman mahdollisen kaavan mukaan. Aika ylimalkainen siis. Veriarvoista kolesteroli, verensokeri ja perus-verenkuva. Mitään maksa-arvoja tai huumeseulaa siihen ei todellakaan kuulunut. Eikä mitään muutakaan ihmeellistä. Sairaanhoitaja mittaili verenpaineen ym. perusjuttuja. En tosin ollut TYP:n asiakas, ja sain ansiosidonnaista päivärahaa.

      • Anonyymi

        Tämä todistaa taas kerran sen kaikkien tietämän faktan että työttömät jaetaan ihan tietoisesti eri kasteihin. Anssia saava "hyvä työtön" joka todennäköisesti itse löytää nopeasti uutta työtä, saa useimmiten asiallista palvelua terveyskeskuksessa ja työkkärissä. Työmarkkinatuki toimeentulotuki typin asiakkuus = sinnikäs pyrkimys leimata työtön elämänhallintansa menettäneeksi mielenterveysvikaiseksi alkoholistiksi, jotta voi pakottaa kutyyn.


    • Anonyymi

      Kuinka nopeasti sinne yleensä pääsee?

    • Anonyymi

      Itselläni oli kolestroli 7,2. Kerroin lääkärille rehellisesti, että olen jo vuosia elänyt pelkillä makkaraperunoilla.

    • Anonyymi

      MINUA ei tarkasteta humpuukkipuoskarin toimesta. Perkele!

    • Anonyymi

      Tuossa tarkastuksessa etsitään pieninkin fyysinen ja henkinen vika että työtön voidaan laillisesti sijoittaa Kuntouttavaan työtoimintaan. Mikäli tälläistä vikaa ei löydy niin tämä keksitään.

      • Anonyymi

        Olet täysin oikeassa.


    • Anonyymi

      Kunnon verokokeet, alkoholia ne katsoo oletko alkoholisti eli maksa-arvot. Jos ne on yli viite arvon niin typin mielestä olet työkyvytön ja elämänhallintasi eiole kunnoss joten ne pakottaa sinut kuntouttaviin. Minut ne yritti pakottaa. Typin paska ämmä sanoi mulle suoraan että olen alkoholisti ja ei ole elämänhallintaa vaikka olen täysin terve ja työkykyinen. Gt arvoni oli 19 kun raja-arvo on 60. Meni ämmältä jauhot suuhun ja haukuin sen ämmän niin lyttyyn kun olla ja voi ja ne päätti asiakkuteni typissä.

      Jouduin itse maksamaan terveystarkastuksen, siihen meni 300 euroa. Ne väitti mua sairaaksi joka ei pysty tekee mitään hommia vaikka olen aina ollut täysin terve ja kuntoilen säännöllisesti enkä juo viinaa.

      Hermostuin typille totaalisesti vaikka aina olen ollut säyseä kun lammas ja sieltä tuli sitten jotain papereita että olen kuulemma vaaraksi niille joten ne päätti asiakkuuteni siellä. Hallelujaa parasta mitä on koskaan tapahtunut. En ollut edes koskaan halunnut typin asiakkaaksi.

    • Anonyymi

      Ei multa ainakaan mitään verikokeita otettu, taidettiin verenpaine katsoa ja käytiin läpi onko mitään terveydellisiä esteitä joidenkin alojen töihin. Lähinnä oli keskusteluhetki terveydenhoitajan kans, tulis melko kalliiksi ilmaiseks ruveta verikokeita otattamaan työttömiltä. Itse olin pettynyt kyseiseen juttuun, oli vähän turha juttu, kuvittelin, ett oikeesti tarkistetaan työkuntoa.

    • Anonyymi

      Kyllä on työttömien kohtelu surkeeta nykyään, varsinkin jos olet kantasuomalainen lähes 60v te keskus on hulluja täynnä.

    • Anonyymi

      Työttömien terveystarkastuksessa olen käynyt 2 kertaa ja jatkossa en enää mene sinne kohtelu oli todella ala-arvoista. Olen käynyt 2 kertaa työttömien terveystarkastuksessa ja terveystarkastus aika oli varattu klo 9 mutta tämä terveydenhoitaja naisen lotku ilmaantui paikalle klo 9:15 vasta että akateemisen vartin myöhässä tuli onko meillä sovittu aika/tapaaminen. Ensimmäisen tunnin verran tämä ämmä käytti siihen pelkkään paperi kyselyyn ja hänen lempiaiheitaan tuntui olevan alkoholismi ja huumeet joista paasasi ja koitti sinusta leipoa alkoholistia/narkkaria kysymyksillään ja kun se ei onnistunut mentiin aiheesta a aiheeseen b ja sieltä palattiin taas takaisin aiheeseen a. Lisäksi terveydenhoitaja kirjasi tietoisinhan ammattini väärin vaikka monta kertaa sanoin hänelle että minä en ole edellään se ja se ammatiltani. Mutta eihän se hänelle mennyt jakeluun no tein hänen kirjauksista valituksen/kantelun ja joutuisivat korjaamaan hänen lausuntojaan jälkikäteen ja korjaamaan väärin kirjoitettuja ammattinimikkeitä kohdallani. Jatkossa en mene enää työttömien terveystarkastukseen tälläistä perseilyä kohdallani kun oli.

      • Anonyymi

        Epäilen että jos ei suostu työttömän terveystarkastukseen niin tulee automaattisesti karenssi tai ainakin uhkailevat karenssilla.

        Mikä on todellinen käytäntö?


      • Anonyymi

        Olen ollut kerran TE/TYP terveystarkastusessa. Sen jälkeen kuntouttavaan työtoimintaa. Asiallinen "työllistäjä" ihmetteli, että minusta oli laitettu tietoihin: erityisen ylipainoinen. Kerroin etten ollut käynyt edes vaa-alla terveystarkastuksessa. Olen rintava ihminen ja vähän ylipainoinen. Eli oli keksitty syy lähettää minun kuntouttavaan työtoimintaan. Olin puoli kuntouttavassa työpaikassa ja lähdin/pääsin pois. Nyt olen "normaali" TE:n asiakas.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olen ollut kerran TE/TYP terveystarkastusessa. Sen jälkeen kuntouttavaan työtoimintaa. Asiallinen "työllistäjä" ihmetteli, että minusta oli laitettu tietoihin: erityisen ylipainoinen. Kerroin etten ollut käynyt edes vaa-alla terveystarkastuksessa. Olen rintava ihminen ja vähän ylipainoinen. Eli oli keksitty syy lähettää minun kuntouttavaan työtoimintaan. Olin puoli kuntouttavassa työpaikassa ja lähdin/pääsin pois. Nyt olen "normaali" TE:n asiakas.

        Toivottavasti teit kantelun Aluehallintavirastoon kyseisestä tapahtumasta! Että terve ihminen on laitettu kuntouttavaan työtoimintaan ilman syytä.


    • Anonyymi

      Ei ole katsottu veriarjoja ainakaan minulta.

    • Anonyymi

      Jeesuksen veri
      :)

    • Anonyymi

      > tietojenluovutus TE-palvelun, Kelan ja Sosiaalitoimiston
      > välillä. Kiellä tämä erillisellä kaavakkeella.

      Mistä tällaisen kaavakkeen saa, ja mikä on sen täsmällinen otsikko?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2232
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      215
      2100
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1418
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      16
      1173
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1051
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      75
      918
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      865
    Aihe