AO 200 vihaa työturvallisuutta?

Anonyymi

Siellä taas yritetään voimalla saada teollisuus pois Raahesta, keksityllä syyllä että lomakkeen täyttö jotenkin heikentää työntekijän asemaa? Voisko nuo ****** kommunistit käydä joskus kokeilemassa rakennusalan hommia, varmaan anovat heti saikkua kun ahdistaa niin kovasti työturvallisuus ja lomakkeet.

No, kun SSAB sulkee koko tehtaan niin saa olla turvallisesti kotona, pitää vain varoa ettei kompastu kynnyslistaan!

8

946

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      joo,menee tovi niin tehdas lähtee,siis lopetetaan,saa lestat nuolla ketä haluaa,

    • Anonyymi

      Ao200 vihaa myös viini-iltaa. Kaikki osallistujat kokoomuslaisia ei ainuttakaan rehellistä konmaria.

    • Anonyymi

      Kyllä nyt kusivat omiin muroihinsa ja oikein kunnolla!

    • Anonyymi

      SSAB on tosiaan viimeaikoina, etenkin kevään ikävän tapauksen jälkeen alkanut vouhottaa työturvallisuudesta hieman liikaakin. Vaaran arviointilomakkeita pitäisi olla täyttämässä kokoajan. Kysymys on lähinnä siis listasta johon pitää ruksata kohdat jotka tulisi varmistaa ennen työn aloittamista. Ei sinänsä vaativaa mutta asiat ovat itsestäänselvyyksiä.

      Tehtaalla pakollinen suojavarustearsenaali on myös huomattava. Käytännössä aina oltava hihnallinen kypärä, turvakengät ja suojalasit. Lisäksi eri paikoissa vaaditaan erinäisiä lisävarusteita.

      Jossakin vaiheessa pää tulee vetävään käteen kun vaatimuksia kaiken aikaa lisätään. Tällä kertaa se tuli siinä kun ammattilaisia holhottiin kuin pikkulapsia.

      • Anonyymi

        Tässä tulee esiin kotimainen työmoraali. Saksassa jos tehtaalla menet vinkumaan kypärän hihnasta tai ruksattavasta listasta niin se on potku perseelle ja kenelläkään ei tule ikävä. Siellä on selvää että asiat vain tehdään näin eikä se ole mikään henkilökohtainen egon loukkaus että joutuu "ammattilainen" pitämään kypärää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tässä tulee esiin kotimainen työmoraali. Saksassa jos tehtaalla menet vinkumaan kypärän hihnasta tai ruksattavasta listasta niin se on potku perseelle ja kenelläkään ei tule ikävä. Siellä on selvää että asiat vain tehdään näin eikä se ole mikään henkilökohtainen egon loukkaus että joutuu "ammattilainen" pitämään kypärää.

        "Vinkuminen" on ainoa tapa yrittää saada asioihin muutosta. Työntekijöille pitäisi antaa enemmän vapauksia päättää, mitä varusteita työssään käyttää. Ei ole mikään ylpeydenaihe että saksalaiset eivät kuuntele työntekijöidensä mielipiteitä.


    • Anonyymi

      Vihaamme lappuja ja listoja, uskokaa jo!!
      Tv.Koppiukko

      • Anonyymi

        Koppiukko heräsi väärällä jalalla levyn kolahdukseen. On hyvällä tuulella silloin kun herää kahvinkeittimen porinaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      208
      2824
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      167
      2501
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1172
    4. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1015
    5. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      124
      1002
    6. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      67
      1000
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      269
      948
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      320
      921
    9. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      899
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      768
    Aihe