Kunnat tulleet tiensä 0äähän

Anonyymi

Polkuja metsiin ja ekstrapalveluja vauvantekijöille. Iso joukko kuntalaisia joutuu turvautumaan EUn ruoka-apuun, leipäjono todellisuutta kunnassa kuin kunnassa.
Nöyttää,siltä, että, kunnissa on kadonnut käsitys siitä, mikä on kunnan tehtävä. Muutoin ei moinen ”näkytyö” (oikeasti mitään auttamaton tai normi kiinteistönhoito ”valtuutetun kymppitonnilla”) selity.
Terveydenhoito on Siunsotella, hyvä niin. Kuntatasolla ei homma onnistunut. Tyhjyyttään kumisevia kiinteistöjä ympäri kuntaa, ja lisää tulee. Ihan uudisrakennuksinakin.
”Vauvaviisisatasen”yhteydessä on syytä kertoa Tohmajärven lastensuojelun menot. Hatkoista on uutisia silloin tällöin ollut. Lastensuojelulaitoksissa vuorokausihinta on hulppean hotellin luokkaa, 150 - 200 euroa vuorokausi.
Ongelmia on, todella isoja. Niitä ei omalaatuisilla rahanjaoilla hoideta. Varsinkin kun varakkaille kiinteistöveron ja vesimaksujen alennuksilla pistetään enemmän rahaa kuin vauvaviisisatasilla! Vauvasatkut kustantavat kymppitonnin, kiinteistöveron alennus moninverroin sen, tuosta vesimaksun alennuksesta puhumattakaan.

0

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

        Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
        Ikävä
        117
        9952
      2. Persut: haluamme lisää veroja!

        Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
        Maailman menoa
        77
        5012
      3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

        https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
        Maailman menoa
        69
        4832
      4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

        Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
        Maailman menoa
        7
        3290
      5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

        Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
        Maailman menoa
        14
        2497
      6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

        Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
        Ikävä
        107
        1730
      7. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

        🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
        Ikävä
        55
        1550
      8. Miksi pitäisit enemmän

        Minusta kuin siitä toisesta?
        Ikävä
        47
        1526
      9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

        Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
        Lieksa
        59
        1444
      10. Heräsin taas sinä mielessä

        Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
        Ikävä
        66
        1382
      Aihe