Vaikea migreenikohtaus

Anonyymi

Olen jo vuosia saanut erilaisia kohtauksia missä näköhäiriöitä, auroja ym. Pahimpia on ne missä alkuun tulee näköhäiriöitä, jalat lähtee alta ja koko kroppa jäykistyy, kouristelen ja puren kieleen. Näitä pahempia kohtauksia ei tule usein. Lääkäri epäilee, et johtuu alkoholista, mut nyt oon ollut jo 10kk juomatta ja eilen sain lenkille lähtiessä taas samanlaisen kohtauksen. En ollut kerennyt kävellä kun 600m suunnilleen, kun alkoi pyöriä pahasti päässä, oksetti, en nähnyt kunnolla eteeni ja sit lähti jalat alta ja makasin maassa. Onneksi muitakin oli liikkeellä ja ne soitti ambulanssin. Ambulanssissa tutkittiin ja jäin kotiin lepäämään. Koko loppuillan olin tosi uupunut ja oli huono olo. Pelkään näitä kohtauksia kuollakseni ja lääkäri ei ota mua tosissaan, katsoo joka kerta kun hullua kun mainitsen edes sanan kohtaus. Onko muilla ollut samantyyppisiä kohtauksia ja kokemuksia, et lääkärit ei usko mitä sanoo? Onko tehty minkälaisia tutkimuksia? Onko saatu diagnoosi?

5

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voisiko tuollainen olla epilepsiakohtaus?

      • Anonyymi

        Se on tutkittu muutama vuosi sitten EEG:ssä eikä epilepsiasta ole kyse. Nämä kohtaukset johtuu jostain muusta mikä on täysi mysteeri ja se pelottaa.


    • Anonyymi

      Liittyy tähän aikaan kun ihmiset alka heräilemään mieli kontrolloinnista. Kun mieli on pitkään elänyt false statessa ja "orjuutus kruunu" otetaan pois ja silmät aukeaa niin se uusi todellisuus aiheuttaa kovia päänsärkytiloja ja ahdistus kohtauksia.

    • Anonyymi

      Jännittyneet lihakset voivat aiheuttaa vaikka mitä auroja ja visuaaleja, koska ne puristavat hermoja.

      Yksi rentoutumiskeino on leikkiä kuollutta.

      Eli makaat vain sängyllä ja leikit kuollutta ihan sama mitä mieleen tulee tai mitä kehossa tuntuu.

    • Anonyymi

      Neurologille ja sieltä estolääkkeet tai vahvemmat lääkkeet käyttöön. Mahdollisesti jotain tutkimuksia ennen reseptien määräämistä. Työelämässä sairaslomatodistus ja osa-aikatyö voisi sopia parhaiten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2168
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2122
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      57
      1043
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      959
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe