Vaikea migreenikohtaus

Anonyymi

Olen jo vuosia saanut erilaisia kohtauksia missä näköhäiriöitä, auroja ym. Pahimpia on ne missä alkuun tulee näköhäiriöitä, jalat lähtee alta ja koko kroppa jäykistyy, kouristelen ja puren kieleen. Näitä pahempia kohtauksia ei tule usein. Lääkäri epäilee, et johtuu alkoholista, mut nyt oon ollut jo 10kk juomatta ja eilen sain lenkille lähtiessä taas samanlaisen kohtauksen. En ollut kerennyt kävellä kun 600m suunnilleen, kun alkoi pyöriä pahasti päässä, oksetti, en nähnyt kunnolla eteeni ja sit lähti jalat alta ja makasin maassa. Onneksi muitakin oli liikkeellä ja ne soitti ambulanssin. Ambulanssissa tutkittiin ja jäin kotiin lepäämään. Koko loppuillan olin tosi uupunut ja oli huono olo. Pelkään näitä kohtauksia kuollakseni ja lääkäri ei ota mua tosissaan, katsoo joka kerta kun hullua kun mainitsen edes sanan kohtaus. Onko muilla ollut samantyyppisiä kohtauksia ja kokemuksia, et lääkärit ei usko mitä sanoo? Onko tehty minkälaisia tutkimuksia? Onko saatu diagnoosi?

5

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voisiko tuollainen olla epilepsiakohtaus?

      • Anonyymi

        Se on tutkittu muutama vuosi sitten EEG:ssä eikä epilepsiasta ole kyse. Nämä kohtaukset johtuu jostain muusta mikä on täysi mysteeri ja se pelottaa.


    • Anonyymi

      Liittyy tähän aikaan kun ihmiset alka heräilemään mieli kontrolloinnista. Kun mieli on pitkään elänyt false statessa ja "orjuutus kruunu" otetaan pois ja silmät aukeaa niin se uusi todellisuus aiheuttaa kovia päänsärkytiloja ja ahdistus kohtauksia.

    • Anonyymi

      Jännittyneet lihakset voivat aiheuttaa vaikka mitä auroja ja visuaaleja, koska ne puristavat hermoja.

      Yksi rentoutumiskeino on leikkiä kuollutta.

      Eli makaat vain sängyllä ja leikit kuollutta ihan sama mitä mieleen tulee tai mitä kehossa tuntuu.

    • Anonyymi

      Neurologille ja sieltä estolääkkeet tai vahvemmat lääkkeet käyttöön. Mahdollisesti jotain tutkimuksia ennen reseptien määräämistä. Työelämässä sairaslomatodistus ja osa-aikatyö voisi sopia parhaiten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      62
      915
    2. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      119
      704
    3. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      79
      680
    4. Jani Wickholm on kuollut

      Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      644
    5. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      39
      636
    6. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      87
      561
    7. Alan pikkuhiljaa olemaan sinut

      sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante
      Sinkut
      110
      535
    8. Mennään näin sitten

      Ettei kohdata enää.
      Ikävä
      38
      482
    9. Pystytkö pitämään

      Taukoa ja eroa ihan hyvillä mielin vai tekeekö tiukkaa
      Ikävä
      41
      481
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      71
      457
    Aihe