Minulla on useampia email osoitteita eri operaattoreilta, kuten Gmail, pari yksityistä ja jokunen oman nettitarjoajan tarjoama.
Thunderbirdin asetuksissa valikoituu vain yksi ulosmenevän mailin osoite oletukseksi.
Tarkoittaako se, että esim. elisan posti menee gmailin kautta jos gmail on oletuksena
(smtp.gmail.com) ja vastaavasti jos elisa on oletuksena niin gmailin posti menee elisan kautta? Eihän siinä ole mitään järkeä ja tietoturvakin on vaarassa.
Mitenkä tuo pitäisi järkevästi hoitaa ja konfata?
Thunderbirdin outgoing mail asetukset
19
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Järkevintä on käyttää vain yhtä osoitetta ja hävittää muut.. Turhaa työtä tekee ylläpitää useita eri osoitteita.
- Anonyymi
Luulitko antaneesi aloittajalle kovinkin älykkään neuvon hänen kysymykseensä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Luulitko antaneesi aloittajalle kovinkin älykkään neuvon hänen kysymykseensä?
Kyllä se auttaa paljonkin:D
- Anonyymi
Onko tuo nyt ongelma, jos lähtö tapahtuu gmailin kautta?
Minulla oli aikoinaan 4 tiliä ja kaikki eri tuottajilla. Nyt on vain kaksi, koska yksi meni konkkaan ja toinen loppui, kun vaihdoin internetoperaattoria.
Lähetys meni yhden oletuksen kautta.
Vaikka viesti menee vieraan serverin kautta näyttää se kuitenkin tulevan osoitteen mukaisesta lähteestä.
Jokatapauksessa sinun on aina valittava osoite, millä kirjoitat ja se näkyy vastaanottajalla.
Useasta osoitteesta on etua siksi, että voi jakaa ne eri tarkoituksiin, eikä tarvitse ottaa roskamainoksia, kuin yhteen, eli siihen, jolla pitää yhteyksiä yrityksiin.
Toinen voi olla henkilökohtainen vain määrätyille lähettäjille ja kolmas viranomaisille.
Sitäpaitsi monet sähköpostit edellyttää varaosoitetta, jolla mm. lukkiutunut tili voidaan avata.- Anonyymi
"Vaikka viesti menee vieraan serverin kautta näyttää se kuitenkin tulevan osoitteen mukaisesta lähteestä.
Jokatapauksessa sinun on aina valittava osoite, millä kirjoitat ja se näkyy vastaanottajalla."
Noin se tekeekin useimmiten. Mutta joskus näkyy lähtevän kahdesta osoitteesta vaikka vain yhdestä yritän lähettää. Vastaanottaja on ihmetellyt miksi lähetän saman tekstin eri osoitteista. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Vaikka viesti menee vieraan serverin kautta näyttää se kuitenkin tulevan osoitteen mukaisesta lähteestä.
Jokatapauksessa sinun on aina valittava osoite, millä kirjoitat ja se näkyy vastaanottajalla."
Noin se tekeekin useimmiten. Mutta joskus näkyy lähtevän kahdesta osoitteesta vaikka vain yhdestä yritän lähettää. Vastaanottaja on ihmetellyt miksi lähetän saman tekstin eri osoitteista.Ei se lähde, jos olet tehnyt jokaiselle osoitteelle oman tilin.
Vai onko sinulla niin onnettomia sähköpostisoitteita, jotka on vain pääosoitteen aliaksia, kuten joillakin suomalaisilla operaattoreilla on?
Saat yhden yhden tilin ja monta osoitetta, jotka kaikki menee yhteen ainoaan laatikkoon.
Jos on niin voi voi.
Minulla on ollut monta osoitetta ja on vieläkin. Viesti lähtee AINA vain siitä osoitteesta, minkä tilin olen valinnut.
Jos sinulla on useita lähteviä servereitä, niin listan ylimmässä pitää lukea "Default". - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei se lähde, jos olet tehnyt jokaiselle osoitteelle oman tilin.
Vai onko sinulla niin onnettomia sähköpostisoitteita, jotka on vain pääosoitteen aliaksia, kuten joillakin suomalaisilla operaattoreilla on?
Saat yhden yhden tilin ja monta osoitetta, jotka kaikki menee yhteen ainoaan laatikkoon.
Jos on niin voi voi.
Minulla on ollut monta osoitetta ja on vieläkin. Viesti lähtee AINA vain siitä osoitteesta, minkä tilin olen valinnut.
Jos sinulla on useita lähteviä servereitä, niin listan ylimmässä pitää lukea "Default".On useampia lähteviä servereitä. Ne ovat siinä järjestyksessä missä niiden tilit on alunperin perustettu. Defaultiksi voi merkata minkä hyvänsä.
Ylimpänä sattuu olemaan Gmailin tili. Miksi se nimenomaan pitäisi olla defaulttina jos defaultiksi voi valita minkä muunkin hyvänsä sen alapuolelta? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On useampia lähteviä servereitä. Ne ovat siinä järjestyksessä missä niiden tilit on alunperin perustettu. Defaultiksi voi merkata minkä hyvänsä.
Ylimpänä sattuu olemaan Gmailin tili. Miksi se nimenomaan pitäisi olla defaulttina jos defaultiksi voi valita minkä muunkin hyvänsä sen alapuolelta?Voi hyvänen aika!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Yleensä oletus nousee ylös. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi hyvänen aika!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Yleensä oletus nousee ylös.Yleensä?
Thunderbird 68.10 ei varmasti nouse eikä muissakaan. Kokeile itse.
(Ei aloittaja) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yleensä?
Thunderbird 68.10 ei varmasti nouse eikä muissakaan. Kokeile itse.
(Ei aloittaja)Thunderbird 68.10 on vanhentunut versio. Nykyversio on jo 78.xx -sarjaa.
- Anonyymi
Käytä eri profiileja eri maileille. Ohjetta löytyypi osoitteesta
https://support.mozilla.org/en-US/kb/using-multiple-profiles - Anonyymi
Mulla on Thunderbirdissä sujuvasti sekaisin Gmailia, Outlookia, Elisaa jne. Gmail ja Outlook teki muistaakseni automaattisesti omat outgoing serverin asetukset. Elisa oli ainoa mikä piti käsin konffata.
- Anonyymi
Niinhän nuo paremmat mailit tekeekin, töitä teettää yleensä operaattorien omat viritykset.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niinhän nuo paremmat mailit tekeekin, töitä teettää yleensä operaattorien omat viritykset.
Mitkä on niitä parempia maileja?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitkä on niitä parempia maileja?
Varttimaili alle viiteen sekuntiin on melko hyvä.
- Anonyymi
Jos otan Thundermail -sähköpostin, tuleeko domainiksi Thunderbird vai se, jonka kautta Thundermail on otettu?
- Anonyymi
Lähde mun mukaan
Mä vien sut nyt museoon
Tahdon siellä näyttää sulle entisajan sähköpostinkäyttöä!
Se on nostalgista!
Se on mennyttä aikaa!
Tahtoisin että muutkin sen ymmärtäisi!
Tervetuloa, ovet on avoinna
Sähköposti-ohjelmamuseoon!
On lupa katsella, on lupa muistella!
Mutta ei kannata ottaa sähköpostiohjelmaa käyttöön, se kuuluu museoon!
Vanhoja sähköpostiohjelmia, epäkäytännöllisineen toimintoineen ja
muinaisjäänteitä, tuoksuja kaukaa
Vuosien takaa!
Tunnetko vielä sen
nostalgisen hengityksen kiihtyneen
Ja rinnan alla ärtymyksen, koska hankala käyttää! - Anonyymi
Thunderbird on vain ohjelma, jolla voit käyttää useita postitilejä samassa ikkunassa.
Jos salasanat on talletettu tulee kaikkien tilien postit omiin Inboxeihinsa.
Tilit näkyy ohjelmassa allekkain ja niiden postikansiot.
Ei ole väliä mikä on oletus serveri. Se mikä vastaanottajalle näkyy riippuu siitä, minkä tilin olet viestillesi valinnut.
Jos ole viestiä kirjoittaessasi vaikka gmailin laatikossa niin lähettäjä näkee vain sinun gmail osoitteesi.
Jos käytät jotain muuta niin silloin näkyy käytössä oleva.
Käytän eri osoitteita eri tarkoituksiin.
- Anonyymi
Thunderbird on kaikista paras.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475375Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "612136Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181770Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1381723- 171505
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol301437Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v4130081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171097Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771068Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?
Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se207917