Miten marsu pitää pestää ja leikata kynnet????????

Anonyymi

Kysymys. Miten marsu pitää pestä? Ja paljonko lavuaariin pitää laittaa vettä, kuinka lämmin veden pitää olla ja pitääkö mrsu kuivata föönillä???

Miten marsun kynnet leikataan ja millä saksilla?????


Sanon jo etukäteen KIITOS KAIKILLE VASTAAJILLE!!!!!!

2

152

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      - Marsuja ei yleisesti ottaen tarvitse pestä, elleivät ne ole oikeasti likaisia. Normaalisti marsuilla likaantuu pääasiassa vain rasvarauhanen, jonka pesemistä varten ei tarvitse koko marsua kastella.

      - Vettä ei yleensä suositella laitettavaksi pesuastiaan kuin sen verran, että marsun tassut peittyvät.

      - Veden tulee olla kädenlämpöistä, ei kylmää eikä liian kuumaa. Käytä maalaisjärkeä tässä.

      - Marsu tulee varsinkin talviaikaan kuivata hyvin huolellisesti, sillä marsut vilustuvat helposti. Jos käytät fööniä, niin varmista ettei se ole täydellä teholla eikä polta marsua. Testaa vaikka pitämällä fööniä omaa kättäsi kohden hetken aikaa, niin tiedät milloin se käy liian kuumaksi. Enimmät vedet marsusta kannattaa kuitenkin kuivata pyyhkeeseen.

    • Anonyymi

      Kynsien leikkuusta vielä. Koska marsujen kynnet kasvavat jatkuvasti eivätkä kulu tarpeeksi luonnostaan, tulee ne leikata säännöllisesti, pari viikkoa on hyvä väli jonka aikana kynnet eivät ehdi kasvaa liikaa. Kynsien sisällä kasvaa toki versiuoni, johon ei saa leikata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      832
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      820
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      76
      630
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      615
    5. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      595
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      566
    8. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      540
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      537
    10. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      532
    Aihe