Oliko 60/70/80 -luvuilla mitään sääntöjä nollaamisen suhteen siitä, että millä rasialla sen sai tehdä?
Nykyisin se taitaa olla sallittua siellä letkan viimeisessä rasiassa jos muut ehdot täyttyy, mutta oliko ennenvanhaan tuollaisia rajoitteita ollenkaan?
Rasiassa nollaaminen muinoin?
6
144
Vastaukset
- Anonyymi
Käsittääkseni ei. Useimpia pistorasioita ei nollattu lainkaan, mutta sitten taas toisinaan tuotiin ihan erillinen suojamaa punaisella johtimella. Punaista sai käyttää vaiheenakin eli yllätys yllätys mitä sieltä löytyy.
- Anonyymi
Niin no, tuo valittu ajanjakso sisältää useammat erilaiset asennustavat ja normit. Tuo ajanjakson alkupäässä paluu oli usein harmaa ja puhdas maa musta ja loppupäässä vaiheet mustia, N sininen ja funktionaalinen maa musta. Punainen oli enempi kaapelien värinä käytetty ja vieläpä niin, että väri oli eri eristeestä riippuen.
Käytännössä mittaan johdot, koska varsinkin mustan kanssa on enempi arvauspeliä. Tosi jännäksi menee asennus, jossa on eri aikakauden värejä kivasti sotkettu sateenkaareksi. (Vaan ei se vielä mitään. Kaikkein eksoottisimpia virityksiä ovat ns. älytaloviritykset eri aikakausilta. )
SFS 6000-8-802.543.4 uuden johtoosan suojamaadoitusjohdin yhdistetään vanhan johdon PEN-johtimeen lähimmässä kiinteän asennuksen jakorasiassa tai vastaavassa tilassa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin no, tuo valittu ajanjakso sisältää useammat erilaiset asennustavat ja normit. Tuo ajanjakson alkupäässä paluu oli usein harmaa ja puhdas maa musta ja loppupäässä vaiheet mustia, N sininen ja funktionaalinen maa musta. Punainen oli enempi kaapelien värinä käytetty ja vieläpä niin, että väri oli eri eristeestä riippuen.
Käytännössä mittaan johdot, koska varsinkin mustan kanssa on enempi arvauspeliä. Tosi jännäksi menee asennus, jossa on eri aikakauden värejä kivasti sotkettu sateenkaareksi. (Vaan ei se vielä mitään. Kaikkein eksoottisimpia virityksiä ovat ns. älytaloviritykset eri aikakausilta. )
SFS 6000-8-802.543.4 uuden johtoosan suojamaadoitusjohdin yhdistetään vanhan johdon PEN-johtimeen lähimmässä kiinteän asennuksen jakorasiassa tai vastaavassa tilassa.Joo, noissa vanhoissa asennuksissa voi värit unohtaa :)
Asuin muinoin 60-luvun lopun omakotitalossa, siellä oli alkuperäisissä asennuksissa pääosin keltaista piuhaa vaiheena, ja harmaata nollana.
- Anonyymi
Oli sellainen sääntö ettei ketjutettuja pistorasioita saanut nollata. Johtui siitä ettei silloisissa pistorasioissa liittimiä ollut kuin kahdelle johtimelle. Sitä tosin kierrettiin viemällä nolla katkeamattomana liittimen läpi toiseen liittimeen, jos liitin oli läpimenevä.
Yleinen periaate oli ja korjaus/muunnostoimissa nykyään on, että rasian saa nollata rasiassa, jos sille on liitännät. Yleensä tämä onnistuu vain päättyvässä, koska rasioissa ei ole liitäntöjä. On kuitenkin olemassa rasioita, joissa ne on:
https://www.onninen.fi/hager-pistorasia-s-1-hager-2s-16a-ip20-2x-1-5kr-upj-ant/p/CFZ108
Mitään sääntöä, että vain päätyvän saisi nollata ei ole. Tämä käsitys johtuu sääntöjen virhetulkinnasta. Jos asennusta jatketaan (siis nyt jatketaan), niin silloin pitää tämä tehdä erillisellä maalla ja nollata jakorasiassa. Moni lukee tämän "jatketaan" kuin se olisi "jatkuu". Tämä on kai jotain englannin kielen tuomaa hapatusta.
Nolaus kiellettiin 1989, mutta maadoittamattomia rasioita asennettiin 1997 asti. On hieman avoin ainakin minulla voiko vuoden 1989 jälkeen asennettuja rasioita nollata.- Anonyymi
Molemmat jihtuåimet nolla ja suojamaa on kuåytketty maahan ja sähkölaitoksella myöskin generaatttorin nollapisteeseen jota vastaa äärijohtimiin generaattorissa muodostuu ns. Vaihejännite.
Esinonni ei sun onni
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2714427Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2663572Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591891Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251780Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991471Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?1341012Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18932en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va120887Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235875