Katkonaista kävelyä ja tasapainon menettämisen tunnetta alkoholinkäytön jälkeen

Anonyymi

Itsellä on alkanut viime aikoina olla sellaisia oireita, että krapulassa on alkanut kävellessä esiintyä katkokävelyä ja tunnetta siitä, että tasapaino pettäisi. Tämän vuoksi kävellessä joutuu välillä pysähtymään ja ottamaan tukea jostain, esimerkiksi seinästä. Pahimmat ovat avoimet paikat, jolloin mistään ei tarvittaessa saa tukea. Kun tarpeeksi saa kerättyä rohkeutta, lähden vain määrätietoisesti kävelemään ripeästi eteenpäin ja huomaan, etten kaatunutkaan.

Vaikka tunne tasapainon menetyksestä on voimakas, en kertaakaan ole kaatunut. Oireilu on voimakkain juuri ensimmäisenä krapulapäivänä, sen jälkeen oireilu lievittyy ja lopulta häviää kun on ollut usean päivän ilman alkoholia.

Luin katkokävelyn oireista. Toisin kuin tyypillisesti, oireisiini ei kuulu kivuntunnetta jaloissa. Voisiko olla niin, että ongelma liittyisi pikemminkin hermostoon kuin varsinaisesti itse jalkoihin?

Mistä itseasiassa on kyse ja mitä hoitokeinoja tähän on? Kyse mitä ilmeisimmin runsaan alkoholinkäytön seurauksista, jota on nyt korona-aikaa tullut käytettyä tavallista enemmän.

10

394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole tullut mieleen jättää alkoholi pois ohjelmasta? Niin loppuisi krapulat ja krapulavaivat.

      Jos kuitenkin krapula ja krapulahuimausta yllättäen tulisi, vaikka et ole juonut, mene ihmeessä lääkäriin. Voisi olla jotain vikaa aivoissa tai menierin tauti korvassa.

    • Anonyymi

      On yksilöllistä ja geeneistä kiinni miten alkoholi vaikuttaa aivoihin. Toiset alkoholin suurkuluttajat pysyvät kohtalaisen skarppina vanhuuteen asti kun taas toisille alkaa jo nuorena tulla vakavia neorologisia oireita alkoholin takia.

      Kannattaa lopettaa alkoholi kokonaan vielä kun oireet häviävät krapulan jälkeen. Alkoholi on jo vaurioittanut aivojasi. Pian katkokävely ja tasapainohäiriöt eivät ei enää häviä krapulan jälkeen. Sitten lähtee muisti ja kognitiiviset kyvyt.

      Kannattaa varmaan kysyä tässä vaiheessa itseltä, että onko järkeä jatkaa alkoholin käyttöä?

      Jos sen käytön tarkoitus on parantaa elämänlaatua, niin miten se parantaa elämänlaatuasi, että menetät tasapainoaistin, alat hoipertelemaan, menetät muistin ja kognitiiviset kyvyt jne. Toisinsanoen muutut eläväksi haamuksi toinen jalka haudassa.

      Kannattaa miettiä miten elinvuotensa käyttää. Hoipertelevana dementikkona vai terveenä

    • Anonyymi

      Mulla on hermostosairaus ja jos otan alkoholia niin mulla voimistuu sen jälkeen just noi samat oireet, että heittää sinne tänne ja jalat ei tahdo kunnolla toimia.

      Siis saattaa johtua hermostosta mutta runsas alkon käyttö vaikuttaa myös pikkuaivoihin jotka ovat toisilla herkemmät kuin toisilla.
      Alkoholin tehtyä tuhojaan siellä pikkuaivoissa niin varsinainen katkokävely johtuu siitä ( siis jos se on alkoholin aiheuttamaa ).

      Katkokävelyä voi olla muidenkin sairauksien yhteydessä.

      Itselläni todettiin ennen hermostosairautta ataktinen kävely, se taas ei johdu pikkuaivoista ja eroaa katkokävelystä askelpituuden ja -leveyden suhteen.

    • Anonyymi

      Ehdottomasti kannattaa jatkaa alkoholinkäyttöä suositellun 17 päiväannoksen verran. Tulet huomaamaan että palstahäiriköinti, nakin tunkeminen donitsiin ja savet housuissa puiston penkillä öriseminen on parasta laatua olevaa elämää toisin kuin tylsä töissä käynti.

      Asd

      • Anonyymi

        Toi elämänvaihe on jo niin läpikäyty ajat sitten, enää en jaksa uutta kierrosta....


    • Anonyymi

      Itse kärsin rännin aikana ja erityisesti sen jälkeen ns. Ryyppymiehen u los teesta. Viimeksi istuin kello 4.30 päästämässä ensin valtavaa pihkatappia ja sen jälkeen litratolkulla polttavaa ripulisontaa. Sen jälkeen olin niin voipunut että nautin kunnon moukun laadukasta konjakkia + yhden kylmän lonkeron ja jatkoin sitten uniani.

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Katkokävelyn Suomenmestarista on tehty hyvänkuuloinen biisi. En löytänyt parempaa versiota:

        https://www.youtube.com/watch?v=W7HOtOeVfXk

        Minusta on törkeää, että vittuilet rappioalkoholisteille suorastaan mauttomasti.

        -Kuolema Kylmikselle Ry


    • Anonyymi

      Jos aloittaja, uskot että alkoholi on syynä katkokävelyysi ja huimaukseesi, niin sen saa kyllä kokeella selville. Kyse on ENMG-tutkimuksesta. Itse kävin siinä, eikä hermoissa ollut vikaa. Kuten sinä, minäkin ensiksi syytin alkoholinkäyttöäni kun ei muitakaan elintapavirheitä ole. Ei ole muissakaan kokeissa todettu että kyse olisi liiasta alkoholista, ei myöskään verenkierrossa eikä sokeriaineenvaihdunnassa löytynyt vikaa. Eikä korvissa, korvien väliä ei tutkittu. Niissäkin on oma testit, jotka sinun ehkä kannattaisi lääkärin pyytää määräämään otettavaksi.
      Silti nuo samat oireet on, lisäksi vielä jalkojen kipu. En tiedä sinun alkoholin käyttöäsi, minulla on järjellisissä rajoissa, ei siis mitään huimaa.
      Tutkimukset ovat kesken, teen nyt fyssarin ohjeistamia liikesarjoja. Laitoin tämän vain siksi, ettei ihan aina kyse ole alkoholista. On helppo aloittaa vaivan hakeminen alkoholista, lihavuudesta tai tupakoinnista, ja toki lääkäreitä moittimatta, jostakin on lähdettävä.

      • Anonyymi

        Niin katkokävelyä ei ole, mutta ajoittain outoa kankeutta ja kömpelyyttä siinä kohdalla missä jalat liittyvät vartaloon, ovatko sitten nivuset.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      271
      4427
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      266
      3572
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      159
      1891
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1780
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1471
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1012
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      932
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      120
      887
    9. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      875
    Aihe