Kiuaskivi, jossa on kuoppa?

Anonyymi

Löysin ystäväni kiukaasta kiven, yhden kiuaskiven, jossa on kuoppa. Jokin kynttilä siihen sopisi, muut kivet ovat normaaleja. Löylyä heittäessä siihen kuoppaan jää vettä, joka hetken päästä alkaa kiehumaan ja kumplimaan. Emme oikein päässeet oikean vastauksen jäljille, joten osaisikohan joku vastata 🤣 Mikä on tuon kuopallisen kiuaskiven tarkoitus? Onko sillä omaa nimeä?

9

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Löylykivi, kostuttaa ilmaa vaikka ei heittäisi löylyä. Hyvässä saunassa on runsas ilmanvaihto, korkea kosteus ja maltillinen lämpötila (sellainen noin 75-80 astetta) ja puukiuas.

      Parhaat löylyt olen saanut aikoinaan nauttia puulämmitteisessä rantasaunassa, löylyhuoneen lattialankuista oli poistettu joka toinen, ikkuna aina hieman raollaan, poistoilmaräppänä aina täysin auki, lämpötila noin 75 astetta. Ei, se ei ollut energiatehokas, mutta en koskaan ole hikiillut itseäni niin puhtaaksi kun siellä, 45 minuutin kertaistunto lauteilla samalla keskustellen vakavia ei tuntunut missään, sitten uintituokio meressä ja pullollinen olutta, sitten sama uudestaan. Kyllä, puuta paloi ja saunareissu kesti helposti neljäkin tuntia, oluttakin meni, mutta nautinto oli vertaansa vailla!!

    • Anonyymi

      Tuli tehtyä itse tollainen. Porasin kiveen reiän, ei läpi saakka. Vesi hauskasti siinä porisee.

    • Anonyymi

      Ainakin kauppanimi on. Löylyn henki.

    • Anonyymi

      Tämä olikin ihan henkevä palstan aktivointi :-D

      • Anonyymi

        Kappas katosi ennen kuin vastaamaan kerkesi. Ei mikään uusi asia päinvastoin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kappas katosi ennen kuin vastaamaan kerkesi. Ei mikään uusi asia päinvastoin.

        Helposti yli kymmenen vuotta palstaa käytetty estoitta tuotemarkkinointiin ylläpidon reagoimatta siihen mitenkään ilmoituksista huolimatta ja kun luotsin kerrotaan trollaavan viestit katoaa välittömästi ja järjestelmällisesti. Tuttu kaava valitettavasti.


    • Anonyymi

      Onko se Löylyn sydän?

      • Anonyymi

        Onko se Ted raikas?


    • Anonyymi

      Oikein tarkoitetut saunan kiukaan kivet ovat huonolaatuisia koska ovat suunniteltu hajoamaan aina ajoittain jotta myynti etenee ja pitää ostaa uusia kiviä.

      Hiekkakuopista, graniittisia pyöreitä voi saada, hiekkaihmisiltä, kun niitä on, parempia kiviää

    Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7076
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5173
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3447
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe