Meille tuli tossa kolme päivää sitten kaksi 8-viikkoista naarasmarsua. He sopeutuvat aika hitaasti, edelleen juoksevat piiloon jos vähänkin liikun huoneessani (jossa he siis asuvat) ja uskaltavat kunnolla liikuskella vasta kun laitan valot pois...
Suurin ongelma siis tällä hetkellä se, etteivät marsut uskalla juuri syödä mitään, mitä niille tarjoan... heinä, vesi ja pelletit menee, mutta tuoreruoasta eivät ota palaakaan. En tiedä, mikä olisi järkevin tapa antaa heille C-vitamiini ja varmistaa, että saavat sen, kun esim kurkun päältä ei kelpaa?
Kysyisin myös, miten saisin kasvatettua luottamusta itseni ja marsujen välillä? Tällä hetkellä esim. tervetarkastukset menevät aika vaikeasti, kun eivät meinaa luottaa käteeni lähellään lainkaan ja näin ollen on vaikeaa saada otettua häkistä ulos syliin tarkistusta varten.
Jos kukaan kerkeää auttaa, olisi kiva :)
Marsut pelokkaita, mitä teen?
3
336
Vastaukset 3
- Anonyymi
Jos on ongelmia, niin ensisijaisesti pyydetään apua kasvattajalta, ei tuntemattomilta keskustelupalstalla. Mikset siis tehnyt kuten kuuluisi?
Tuliko sinulle tosiaan yllätyksenä, että saaliseläimen pieni poikanen on luonnostaan pelokas kaikkea uutta kohtaan? Marsujen asettuminen ja kesyyntyminen ottaa aikaa, joten jos on noin kova kiire, niin marsut eivät ehkä ole sinulle oikea laji. Ainakaan et ole yhtään tietoinen siitä, millainen elikko tuli hommattua, vaikka pitäisi olla.
C-vitamiinin tarjoilu tuoreruoan päällä ei ylipäätään ole koskaan paras ratkaisu. Maista sitä itse, niin tiedät miksi. Useimmat marsut eivät sitä meinaa alkuun syödä sitten millään, mikä jo yksistään voi olla syy sille, ettei tuoreruoka maistu. Paras tapa antaa c-vitamiini on ehdottomasti veden mukana. Sieltä se ei maistu ja tulee varmasti saatua päivittäin.- Anonyymi
Ymmärsit selkeästi viestini väärin :)
Huolenani tässä olikin, että itse teen jotain väärin. Vaikka tiedän kyllä, että asia näin on, on ihanaa saada vahvistus joltain muulta että tämä käytös on normaalia ja kuuluu asiaan, eikä johdu mistään mitä minä itse teen.
Valitettavasti kasvattajalta kysyminen ei ole mahdollista, sillä marsut ovat tulleet eläinkaupasta, alunperin Ruotsista.
Ja kiitos vielä vesivinkistä, kokeilen kyllä ehdottomasti! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ymmärsit selkeästi viestini väärin :)
Huolenani tässä olikin, että itse teen jotain väärin. Vaikka tiedän kyllä, että asia näin on, on ihanaa saada vahvistus joltain muulta että tämä käytös on normaalia ja kuuluu asiaan, eikä johdu mistään mitä minä itse teen.
Valitettavasti kasvattajalta kysyminen ei ole mahdollista, sillä marsut ovat tulleet eläinkaupasta, alunperin Ruotsista.
Ja kiitos vielä vesivinkistä, kokeilen kyllä ehdottomasti!Ymmärsin näemmä ihan oikein.
Et ole ottanut selvää siitä, millainen lemmikki marsu on, ja siksi et ole varma siitä, mikä on tai ei ole normaalia.
Olet myös tullut hankkineeksi elikkosi TUKUSTA, mikä on jokaiselle eläimistä oikeasti välittävälle ehdoton no-no. Kun elikkonsa hankkii epäilyttävistä paikoista, niin eihän oikein tekeminen ihan lähtökohtaisesti tietenkään onnistu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.133721Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois196656Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!23627Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45617Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars95586- 56570
Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29521Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102520- 41519
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59505