Luonnon Eläimet

Anonyymi

Herättää kummastusta ja pahennusta entisen pääministerin kanta eläimien kohteluun luonnossa.Ihminen on lisääntynyt planeetalla ylisuuriin määriin ja on aiheuttanut toiminnallaan virkamiesten kanssa monien eläinlajien tuhon.Norsut on tapettu Afrikassa sukupuuttoon luun takia ja Suomessa suurin uhka on sudet sekä minkit.Minkkitarhojen eettisyys arveluttaa elinkeinotoimintana sekä mahdollistaa eläinrääkkäyksen tuotantoeläimelle.Lakien muunnos olisi ollut poliitikon suusta tervettä ,muttei sitä päivää näe edelliseenkään viitaten.Virkamiehen sekä poliitikon tulisi kunnioittaa luonnon monimuotoisuutta ja käyttäytyä arvovaltaisesti edustamassaan tehtävässä.Ei nappeja noin vain pitäisi saada ampua syyttömään eläimeen.Susien ja karhujen todelliset hyökkäysuhat ovat todella pieniä suomessa.Koirien ja muiden kotieläinten huolehtiminen ,turvallisuus on ihmisen perustehtävä pihapiirissä.Ilmastonmuutos on muoti-ilmiö ja tekosyy olla esillä vihreillä arvomaailmoilla politiikassa.Painopiste ministereillä on nyt hukassa ja selkeät linjat puuttuvat niin kepulaisilta ,kuin kokkareilta.Haluammeko tällaista eläimien joukkohautausta ,kuten Australiassa nähtiin viime vuonnna.Susi ja karhu kuuluvat luontoon.Ei ole tervettä yllyttää metsämiehiä aseelliseen jahtiin.On surullista ,jos karhu yllättääkin ampujan. Eläintensuojelija sekä luontoaktivisti.

9

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onhan se mielenkiintoista, että karhu yllättää aina sellaisen liikkujan jolla on pyssy mukana. Kummasti se ei koskaan yllätä kymmeniä tuhansia metsässä marjoja poimivia ihmisiä. Että sellaisia sankareita nämä metsästäjät.

    • Anonyymi

      Karhuista en tiedä enkä välitä mutta hirvet tulisi posauttaa hengiltä aina tavatessa ja ilman mitään lupia sillä nämä mokomat kantavat hirvikärpäsiä mukanaan tuhottomat määrät Savon metsiin.
      Liikennekuolemat näiden peijakkeiden osalla ovat myös niin korkeat että olisi korkea aika miettiä muita keinoja ongelman parantamiseksi.
      Hirvestäjien arkkupakkaset ovat jo ylivuotista lihaa täynnä joten eiköhän anneta vapaa metsästysoikeus ja satku tapporahaa mokomista sarvekkaista myös maattomille.

    • Anonyymi

      Kuopio?

      Lue aiheen Kuopio keskusteluja. Katso, mitä muut ajattelevat, ja osallistu keskusteluun. Suomi24 - tuhansia aiheita.

    • Anonyymi

      Jos törmäät keskustelupalstoilla asiattomaan sisältöön, voit tehdä siitä ilmiannon suoraan moderaattoreille.

      Jokaisen viestin yhteydessä on Ilmianna-painike. Ilmianto-lomakkeeseen on listattu eri syitä, siihen miksi viesti on asiaton. Valitse näistä sopivin.

    • Anonyymi

      Suomi24:n säännöt

      Erityiset käytännöt Keskusteluissa

      Jokaisella palstalla tulee keskustella palstan aihealueeseen liittyvistä asioista. Aiheeseen kuulumattomat aloitukset tai kommentit voidaan poistaa.

    • Anonyymi

      viimeisimmän kommentoija kanssa ole sitä mieltä että olen hygieniseti samaan mielipulta Julkulassa olemme olleetsamalla osastolla,

      • Anonyymi

        Olette siis ryhmätyönä käsitelleet "erityisiä käytäntöjä keskusteluissa" psykiatrin valvonnassa? Hyvä, sillä pitkään jatkunut mielenterveystyö alkaa viimein tuottaa tuloksia ainakin tällä palstalla. Keep up the good work.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olette siis ryhmätyönä käsitelleet "erityisiä käytäntöjä keskusteluissa" psykiatrin valvonnassa? Hyvä, sillä pitkään jatkunut mielenterveystyö alkaa viimein tuottaa tuloksia ainakin tällä palstalla. Keep up the good work.

        Voe tämä mualima! Kylläpä tuassiisa huumorläjjääkset ilosesti lentellöövät tälläe palstalla!:D:D:D


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voe tämä mualima! Kylläpä tuassiisa huumorläjjääkset ilosesti lentellöövät tälläe palstalla!:D:D:D

        Hulluille on aina kiva nauraa vaikka ei pitäisi.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      140
      10506
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      148
      5393
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      40
      4070
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      132
      3612
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2664
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1906
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      359
      1582
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      98
      1567
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      73
      1428
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1386
    Aihe