Aivan uunituore käytettyjen autojen luotettavuustutkimus sai Toyota Auriksen luokkansa parhaaksi käytetyksi autoksi. Vikoja löytyi todellakin hämmästyttävän vähän. Taakse jäivät kaikki saksalaiset, ranskalaiset, korealaiset ja japanilaiset automerkit jenkeistä puhumattakaan.
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/02c7672c-13f6-4896-9e77-8cc995a12516
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/02c7672c-13f6-4896-9e77-8cc995a12516
Vastaukset 13
Vanhimmat
Jos viitsisit kaivaa alkuperäisen TUV-raportin, niin huomaisit, ettei noita vanhemmissa autoissa ollut yhtään Toyotaa TOP 10:ssä
Alle 9 vuotiaissa kymmenen parhaan joukossa oli Mitsu ASX ja alle 11 vuotiaissa Honda Jazz.
Saksalaiset ja itäeurooppalaiset romut loistavat poissaoloillaan luotettavuuslistoissa!
Ja vain yksi Toyota selvisi kympin sakkiin yhdessä vuosijaksossa. Harmi kun tuota mallia ei enää myydä, hihii!! Tuo oli se kehno malli ominaisuuksiltaan ja kulutti bensaa enemmän kuin muiden bensa turbot, vaikka Nauris oli hybrid.
Kehno mallikin hakkasi kaikki saksalaiset, on se kova, Toyota meinaan.
Saksassa ei 10 vuotta sitten montaa Tojoa edes myyty ja suomalaiset ovat hakeneet nekin jo käytettynä pois.
Mutta Suomessa Toyota on suosittu merkki, koska autot tehdään suomalaisiin olosuhteisiin. Varsikin talvella Toyota Hybrid on erinomainen auto. Euroopan paras talviauto 2020 !
Että vaan EU paras ei koko maailman tai peräti Universumin paras !😎
Suosittu on kun ei kommareille ole muuta itäautoa enää saatavissa.
Aatepapat huristelee toyotalla ja joku partaradikaalit perässä, että soveltuu joukkoon. Siinä se suosio.
Suomalaiset olosuhteet = talvella max 100 km/h. Pysyy Tojokin kaista-avustimen avulla tiellä.
Toyota auris 1.8 Hyprid miten on toiminut talvella ja yleensä
Tojomiesten kannattaa lukea vain yli 3 vuotta vanhoja juttuja, pysyy usko vahvana.
Toyota-miehet ovat muuten jämähtäneet historian havinaan. Muut menee oikealta- ja vasemmalta ohi, mutta Toyota-miehet selaavat 90-luvun testejä kirjaston lehtisalissa.