Etsiskelen venettä 2 aikuisen ja 1 lapsen perheelle. Noin 30-jalkainen saisi olla ja hintaa max 20 - 30 000 riippuen kunnosta ja varustuksesta (eli siitä paljonko pitää varata veneen hinnan päälle, että voi hyvin mielin purjehtia ensi kesänä). Hyvät purjehdusominaisuudet saisi olla. Tanssilattiaa ei tarvita ja seisomakorkeutta pitkälle miehelle en kuvittelekaan saavani.
Olen katsellut mm Inferno 29, Inferno 31, Finn Flyer 31 ja Omega 30. Onko kertoa näistä näkemyksiä tai huomioitavia asioita? Mitä muita malleja kannattaisi katsella?
Hakusessa noin 30-jalkainen vene
8
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Noista Inferno 31!! on hyvä vene 29 taas pieni ja sopii kisamiseen.
Omega 30 asiallinen ja Avance 33 hyvä ja kaunis vene.
Riippuu vähän purjehdus tarkoituksesta.
Laurin Koster 32 jämäkkä merten kyntäjä.
Sirena 38 hyvin purjehtiva klassikko..
Granada31 hyvä mutta ongelmia pohjan ja kölin kanssa ollut ja useissa ne on vahvistettu.
Kurt gelin kirjaan on granada joutunut.
Tässä jotain..
Katso missä tuore moottori, hyvät purjeet jne.
Nyt on varaa valita ja onnea veneen ostoon 👍- Anonyymi
"Granada31 hyvä mutta ongelmia pohjan ja kölin kanssa ollut ja useissa ne on vahvistettu."
Jos löytyisi joku moderni vene missä on vastaavia köliongelmia niin tuskin kukaan kehuisi näillä sanoilla... :D
- Anonyymi
Inferno 28?
- Anonyymi
Inferno 28 ei ole kovin tilava,eikä 30 jalkainen!
- Anonyymi
Inferno 31 ja Finn Flyer 31 osuvat hyvin esitettyihin kriteereihin. Molemmat laadukkaita veneitä.
Sisätilojen järjestely on näissä keskenään hyvin erilainen - ihan makuasia kumpi on siltä osin parempi.
Molemmat purjehtivat hyvin. Purjehduksellisesti isoin ero on se, että Infernossa on voimakkaasti taakse suunnatut saalingit eikä siis barduunoita vakiona. Finn Flyerin saalingit ovat vain loivasti taakse suunnatut. Masto pysyy kyllä pystyssä ilmankin barduunoita, mutta vähänkin kovemman kelin kryssillä barduunoiden käyttö on välttämätöntä keulastaagin kiristämiseksi. Suorituskyvyn kannalta Finn Flyerin ratkaisu on ehdottomasti parempi, mutta helpommalla pääsee Infernolla. Taas siis makuasia.
Kannattaa huomioida, että Finn Flyerista on kaksi kansimallia: racing, jossa pidempi avotila ja leveämmät sivukannet eli samalla pienempi kajuutta. Cruising, jossa kajuuttaa kasvatettu taakse ja sivuille. Kuitenkin myös cruising-mallissa avotila ja sivukannet ovat tilavammat kuin yleensä tämän kokoluokan veneissä. Takiloissakin on eroja: racing-malleissa yleensä ohuempi putki kahdella saalinkiparilla. Cruising-malleissa yleensä vain yksi saalinkipari. Kölejäkin on eri vaihtoehtoja. Yleensä lyijyä ja noin 1.7 - 1.85 m syväys. Joitain yksilöitä myös matalalla (1.35?) kölilllä. Ne kiertäisin kaukaa. Suorituskyky tietysti huonompi, mutta myös siksi, että kun köli on vain aavistuksen peräsintä syvempi, on aika helppoa rikkoa peräsin rantautumispaikkoja kolutessa. Kölillähän voi vapaasti tunnustella pohjaa, mutta peräsin rikkoutuu jo pienestä kosketuksesta.
Minkä veneen sitten valitsetkin, kiinnitä tosiaan huomiota kuntoon ja varustukseen. Purjeisiin, moottoriin, navigointielektroniikkaan, lämmittimeen, akkuihin, latureihin, aurinkopaneeleihin jne menee äkkiä 20 k€. Pelkkiin köysiinkin menee helposti tonni, jos olemassa olevat ovat kuluneet tai huonolaatuiset. Etsi siis mahdollisimman hyvin varusteltu ja hyväkuntoinen yksilö. Vaikka hinta olisi paljonkin korkeampi, pääset lopulta halvemmalla ostamalla "valmiin" paketin.- Anonyymi
Juuri näin, mutta monesti myyjät yrittävä saada varusteistaan uuden hintaa vaikka ovat käytettyjä jo muutaman vuoden kuluttua.
Huvittavinta on katsoa käytettyjen varusteiden hinta pyyntejä esim tori, nettivene yms. Melkein samalla hinnala saa melkein uudet varusteet ja jos jaksaa kytätä saa uudet halvemmalla tarjouksesta, jos on aikaa ja mielenkiintoa olla tarjoushaukka. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juuri näin, mutta monesti myyjät yrittävä saada varusteistaan uuden hintaa vaikka ovat käytettyjä jo muutaman vuoden kuluttua.
Huvittavinta on katsoa käytettyjen varusteiden hinta pyyntejä esim tori, nettivene yms. Melkein samalla hinnala saa melkein uudet varusteet ja jos jaksaa kytätä saa uudet halvemmalla tarjouksesta, jos on aikaa ja mielenkiintoa olla tarjoushaukka.Toi ei ihan pidä paikkaansa - käytetystä kierrätysromusta pyydetään usein enemmän kuin uudesta!
Varsinkin perämoottorit tuntuvat parantuvan (ainakin hinnan puolesta) ikääntyessään. - Anonyymi
Vaikka hinta olisi paljonkin korkeampi,sanoi kaveri???Tuo neuvo kannattaa ohittaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964774Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2083804Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1082220Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321258
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621246- 531105
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4931059