Kumpi ja Kampi

Anonyymi

Pienen pieni lainaus koiramme lehdestä marraskuu 11 2020, täällä vartioin minä:

"Toki jalostustehtävä ei ole ollut helppo, koiran vaikeimmat perinnölliset sairaudet kun ovat usein monigeenisiä, mikä tekee niiden vastustamisesta vaikeaa-tieteentekijöillekin. Yksigeenisen sairauden geenitesti on helppo nakki jos monigeenisiin vitsauksiin tepsivään täsmäaseeseen verrataan. Sellaista täsmäasetta kun ei ole olemassakaan, ei edes näköpiirissä. Vahvin lääke on edelleen eläinkannan geneettisestä monimuotoisuudesta huolehtiminen."
-Tapio Eerola

Toinen tietää ja toinen luulee tietävänsä, mutta kumpi?

http://www.tiibetinspanielit.fi/images/artikkelit/linjasiitos1.pdf

6

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikä on aloituksen pointti?

      • Anonyymi

        Kumpi ja Kampi väittävät, kumpi oli oikeassa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kumpi ja Kampi väittävät, kumpi oli oikeassa?

        Sinä vastasit itse kysymykseesi, kolmella viimeisellä sanalla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinä vastasit itse kysymykseesi, kolmella viimeisellä sanalla.

        Kumpi on oikeassa?


    • Anonyymi

      Jos sairautta, sairasta piirrettä lisätään, se ei voi olla koirille eduksi/hyväksi.

      Lyhyt kuono,ulkonevat silmät, surkastunut häntä, vääräpurenta ja tynkäjalat, ovat sairaloisia piirteitä koirien rakenteessa, joista on päästävä eroon. Kertovat kehitysvammaisuudesta.

      Jotkut ihmiset pitää vammaisiksi jalostettuja rotuja söpöinä. Vaikka taatusti jokainen ymmärtää, ettei se ole koirien etu, olla kehitykseltää viallinen/ vammainen. Vain,koska ihmiset pitää sitä piirrettä söpönä.

      • Anonyymi

        Eihän itse jalostuksessa mitään vikaa ole.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2132
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1785
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      236
      1278
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      950
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      87
      935
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      855
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      112
      762
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      719
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      706
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      689
    Aihe