Oliko viitasaarella mettänomistajat antanu tuulivoimayhtiön käskystä kaikki omistamansa metsähehtaarit sopimuksen alle? Ja kaupanpäälle antoovat vielä etusijajärjestyksenki vai? ja ettei heti lopu niin siihen päälle vielä samaan hintaan luopuivat irtisanomispykälästäkin vaiko?
Jos tuos on perää, niin tuulivoimavuokraa ei metsänomistajalle makseta lopuksi kuin pienen pienestä osasta vuokralle annettuja hehtaareja ja sekin pieni hehtaarinosa on merkitty kaavaan tuulivoimapuistoksi.
Metsänomistaja on kuitenkiin antanut kaikki omistamansa hehtaarit kiinteistörekisteriin etusija kiinnitykselle tuulivoimafirmalle, kaikki on tuulivoimarasitteen alla joka hehtaari.
No 20 vuoden kuluttua kun tuulivoimala on myyty ties monennenko kerran ja menee (laitetaan konkurssiin kun ei kannata enää päivittää eli investoida senhetkiselle teknologiatasolle) konkkaan niin metsänomistaja onkin sitten ihmeissään kun konkurssipesän selvittäjä ilmoittaakin metsänomistajalle että "kuules ny täälon konkurssipesässä sun kaikki metsähehtaarit kun olet antanut ne tänne etusijalla tuulivoimayhtiölle kiinnitykseen".
Ja kun ei ole irtisanomispykälääkään enää käytettävissä niin suosittelisin sitten noin 15 vuoden päästä viimeistään yrittää myydä tai antaa vaikka seurakunnalle josko kumpikaan enää näistäkään onnistaa pääsemään eroon.
Onko viitasaaren metsänomistajat antanu tuulivoimayhtiölle
Anonyymi
0
142
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21625Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061587Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2291104Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 128909
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2846Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29817- 10815
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks47807- 68777