Oliko viitasaaren mettänomistajat antanu tuulivoimayhtiön käskystä kaikki omistamansa metsähehtaarit sopimuksen alle? Ja kaupanpäälle antoovat vielä etusijajärjestyksenki vai? ja ettei heti lopu niin siihen päälle vielä samaan hintaan luopuivat irtisanomispykälästäkin vaiko?
Jos tuos on perää, niin tuulivoimavuokraa ei metsänomistajalle makseta lopuksi kuin pienen pienestä osasta vuokralle annettuja hehtaareja ja sekin pieni hehtaarinosa on merkitty kaavaan tuulivoimapuistoksi.
Metsänomistaja on kuitenkiin antanut kaikki omistamansa hehtaarit kiinteistörekisteriin etusija kiinnitykselle tuulivoimafirmalle, kaikki on tuulivoimarasitteen alla joka hehtaari.
No 20 vuoden kuluttua kun tuulivoimala on myyty ties monennenko kerran ja menee (laitetaan konkurssiin kun ei kannata enää päivittää eli investoida senhetkiselle teknologiatasolle) konkkaan niin metsänomistaja onkin sitten ihmeissään kun konkurssipesän selvittäjä ilmoittaakin metsänomistajalle että "kuules ny täälon konkurssipesässä sun kaikki metsähehtaarit kun olet antanut ne tänne etusijalla tuulivoimayhtiölle kiinnitykseen".
Ja kun ei ole irtisanomispykälääkään enää käytettävissä niin suosittelisin sitten noin 15 vuoden päästä viimeistään yrittää myydä tai antaa vaikka seurakunnalle josko kumpikaan enää näistäkään onnistaa pääsemään eroon.
Viitasaaren tuulivoimalahanke
Anonyymi
0
145
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 205054
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r22972Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1361290- 1001268
Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121210- 931084
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike17883viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168845En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61763- 35742