Urheiluluokalle pääsy

Eli mun kysymys on että jos haluu hakee urheiluluokalle onko pakko harrastaa mitään ja mikä siihen niinku vaikuttaa jos ei oo niit testei mitä joissain kouluissa on eli jos jollain on tietoo ni ois kiva jos vastasi ja kertoi kosk haluun tietää onks turha hakee jos ei harrasta mitää
8405
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Miksi teit saman aloituksen tänne ihan samalla palstalle taas uudestaan? Tiedät kai, että säännöissä lukee, ettei näin saisi tehdä?

Äänestä
  • En ole aloittanut kuin tämän keskustelun ellen sitten ole yhtäkkiä tullut dementikoksi, että turha alkaa väittämään että olisin sääntöjä rikkonut tai aloittanut kaksi samaa ketjua, koska en ole niin tehnyt ehkä joku muu on vain aloittanut samantapaisen ketjun tai jotain ja kyllä tiedän että se on sääntöjen vastaista ja siksi en niin tekisikään. Ja sinä et voi tietää olenko sama ihminen vai eri ihminen ja tässä sinulle vastaus ihan eri ihminen olen kuin se joka on sitten aloittanut saman tapaisen ketjun. Ja olen myös anonyymi enkä ole rekisteröitynyt ja varmaan aika monia muita anonyymeja on myös täällä Suomi24 kuin minä.
    EN OLE ALOITTANUT KAHTA SAMAN TYYPPISTÄ KETJUA TÄNNE

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    En ole aloittanut kuin tämän keskustelun ellen sitten ole yhtäkkiä tullut dementikoksi, että turha alkaa väittämään että olisin sääntöjä rikkonut tai aloittanut kaksi samaa ketjua, koska en ole niin tehnyt ehkä joku muu on vain aloittanut samantapaisen ketjun tai jotain ja kyllä tiedän että se on sääntöjen vastaista ja siksi en niin tekisikään. Ja sinä et voi tietää olenko sama ihminen vai eri ihminen ja tässä sinulle vastaus ihan eri ihminen olen kuin se joka on sitten aloittanut saman tapaisen ketjun. Ja olen myös anonyymi enkä ole rekisteröitynyt ja varmaan aika monia muita anonyymeja on myös täällä Suomi24 kuin minä.
    EN OLE ALOITTANUT KAHTA SAMAN TYYPPISTÄ KETJUA TÄNNE

    Miksi sitten saman päivän aikana tuli aamusta/aamupäivästä ja illasta kaksi samaa aloitusta?
    Tämä oli ensimmäinen aloitus tänne, näyttää samalta:

    https://keskustelu.suomi24.fi/t/16660084/urheiluluokalle-paasy

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Miksi sitten saman päivän aikana tuli aamusta/aamupäivästä ja illasta kaksi samaa aloitusta?
    Tämä oli ensimmäinen aloitus tänne, näyttää samalta:

    https://keskustelu.suomi24.fi/t/16660084/urheiluluokalle-paasy

    Tarkoitan siis, että ensimmäinen tuli tunteja aikaisemmin toista. Eli ei ollut mikään tupla postauskaan, mitä tulee joskus sekunnin erolla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tarkoitan siis, että ensimmäinen tuli tunteja aikaisemmin toista. Eli ei ollut mikään tupla postauskaan, mitä tulee joskus sekunnin erolla.

    Tai noh.. Aamupäivä ei ole enää 16:44, en muistanut tarkkoja aikoja. Onneksi ei ole yhtä paha dementia kuin sinulla. :D

    Äänestä

Miksi ylipäätään haluat urheiluluokalle jos et harrasta mitään?

Äänestä
  • Ehkä kaverit menossa sinne tai muuten on yleisesti mielenkiintoa? Tiesin yhden nuoren joka olisi päässyt sisälle, koska oli muuten urheilullinen ja hyvässä kunnossa. Hän vain joutui jättämään ne unelmat perhetilanteen muuttuessa.

    Kyllä minäkin musiikkiluokalle menin, vaikka en musiikkia harrastanut. Sitten kun sinne sai koettaa päästä kuka vain kun tajuttiin, että köyhillä lapsilla ei ole varaa opetella soitinta. Ennen piti osata soittaa jotain, mutta ne testit muutettiin rytmintajuksi ja laulutesteiksi yms.

    Omalla kohdalla oli kyse alemmista luokista, en lähetenyt lukio tasolla yrittämään kun kaikki silloiset erityiskoulut/luokat vaati ainakin 9 keskiarvon, että pääsi sisään kokeisiin.
    Meinaan siis kaikki aihealueet, ainakin Uudenmaan alueen kouluissa, ei pelkästään musiikki. Niin paljon oli ollut viimeisinä vuosina hakijoita ja vielä ei ollut tarpeeksi tarjontaa tällaisista lukioasteen kouluista, tuli lisää vasta parin vuoden päästä.

    Yritin muutamaan taidekouluun, mutta en ollut niihin valmis. Huomasin itse testeissä. Hyvä yrittää jos kiinnostaa ja pelkästään jos pääsee koulujen pääsykokeisiin/testeihin niin voi hahmottua paremmin itsensä kohdalla omat kyvyt.

    Jotenkin aloittajalta jäi tarkentamatta, että onko urheiluluokka ala-,ylä- vai lukiotasoinen. Oli mitejn oli.. Mitään ei häviä tässä tapauksessa yrittämällä. Saa vain kokemusta lisää, mutta silti kannattaa koulussa kysyä neuvoa aikuiselta opettajalta tähän hakemiseen ennen kuin hakee. Ne tietää mitä urheiluluokkaa varten tarvitaan.

    Äänestä

  • Kyllä minäkin tunnen yhden joka halusi sinne ilman, että harrasti mitään. Syynä siihen, että hän halusi sinne oli se, että häntä kiinnosti urheilu, mutta hän ei halunnut urheilla missään seurassa vaan yksin kotona. Eli toisin sanoen ihminen voi harrastaa jotain vaikka ei olisi missään virallisessa urheiluseurassa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Eli mun kysymys on että jos haluu hakee urheiluluokalle onko pakko harrastaa mitään ja mikä siihen niinku vaikuttaa jos ei oo niit testei mitä joissain kouluissa on eli jos jollain on tietoo ni ois kiva jos vastasi ja kertoi kosk haluun tietää onks turha hakee jos ei harrasta mitää

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu