Kuntoarvion teettäminen taloyhtiöön

Anonyymi

Taloyhtiön hallitus on päättämässä kuntoarvion teettämisestä yhtiön rakennuksiin. Onko kellään kookemuksia näistä valtakunnallisista toimijoista kuten Talokeskus tai Raksystems?

3

213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taloyhtiöpuolesta minulla ei ole kokemusta, vaan omakotitalosta, mutta samat tarkastajat molemmilla puolilla käsittääkseni hääräävät.

      Ostamaamme omakotitaloon tehtiin Raksystemsin toimesta kaksi kuntokartoitusta, joissa todettiin talon olevan tyydyttävässä kunnossa. No ei ollut, vaan talo oli lattiasta kattoon täysin homeessa.

      Lisäksi myyjä oli ottanut Raksystemsiltä piilovirhevakuutuksen, jonka piti korvata noita löytyneitä piileviä virheitä (joista osan olisi sokea-Reettakin huomannut). No eipä paljoa korvannut.

      Kun vaadimme yritykseltä meille kuuluvia korvauksia, vastassa oli Raksystemsin lakimiesarmeija, joka todisteli mustaa valkoiseksi.

      En TODELLAKAAN suosittele kyseisen yrityksen kanssa asioimista kenellekään.

      Jos haluat kunnollisen kuntokartoittajan, kannattaa katsoa, että hänellä on VTT:n sertifikaatit, esim. asumisterveysasiantuntija tms. Kannattaa myös kysellä, miten he tarkastuksen tekevät. Kunnon tarkastus edellyttää aina rakenteiden avauksia. Pelkällä katselulla ja pintakosteuksia mittaamalla ei saada luotettavaa tietoa.

    • Anonyymi

      Kumpaakaan ei voi suositella

    • Anonyymi

      Juu, ei todellakaan. Tarkastustoiminta on valitettavasti bisnestä. Pienet pätevöityneet toimijat tekevät mutta eivät juuri mainosta.. Nauravat vaan näiden isojen insinööritoimistojen hintoja ja pukupellejä joilla on hienot tittelit ja juuri koulusta valmistuneet insinöörit.. Esim. A-inssit.. Paras mitä kuullut, hinnat vain 3-4 kertaiset yleiseen hintatasoon nähden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      312
      2904
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      197
      2796
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      52
      2401
    4. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      166
      1474
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1182
    6. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      1166
    7. 58
      853
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      834
    9. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      19
      789
    10. Mitä jos soitan sulle niin ettei numero näy?

      😊
      Ikävä
      77
      774
    Aihe