Koulu on ollut mielessäni monet kerrat. Mallikas ja toimiva sisältöjä tuottava ja elämään jatkoeväitä antava koulu.
Sen verran itse liityn koulun historiaan, että olin viimeisen koulun perusparannusten suunnittelijana.
Teimme lentokoneella matkan Peltolan Väinö n (rkm) ja koulutoimen johtaja Kari Penttisen kanssa Helsinkiin opetushallitukseen hyväksyttämään suunnitelmiamme. Ministeriössä "tukihenkilömme" oli Ahti Pekkala. Peruskorjaushanke sai myönteisen päätöksen.
Tuntuu surulliselta koulun loppuminen.
Eero Jaatinen
Vatjusjärven koulu
16
67
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä kyläläissyntyisten pitäisi saada päättää asiasta eikä venäläisiä joukkoja jatkuvasti lisäävän kotouttajan.
- Anonyymi
Tuntui surulliselta lukea Jaatisen kirjoitus. Tuntuu pahalta. Yksi aikakausi loppuu. Kouluun sisältyy paljon muistoja, elämää, rakkautta,arkea, kyläyhteisön elämää ja yhteenkuuluvuutta. Muistoja ei voi kukaan ottaa pois. Vuosikymmeniksi saivat lapset pienen kyläkäoulun turvaa ja yhteisöllisyyttä Mikään menneistä vuosista ja tehdystä työstä ei ole mennyt hukkaan, hyvät työt on käytetty tarkalleen hyödyksi.
Itse olen eri sivukylän kasvatti. Toki pienenä tyttönä Mäkisen Jussin ihanassa ohjauksessa saimme käydä Vatjusjärvellä kouluvierailulla, vietettiin juhlia yhdessä, soitettiin ja laulettiin. Rakkaita muistoja. Kultaheiniä elämän pellossa. Kiitos kaikille vanhoille opettajille, keittäjille, siivoojille,talonmiehille ja koulujen ylläpitäjille, puitteiden mahdollistajille. Onnellista lapsuutta ja kouluaikaa ei voi millään muulla korvata. Saimme arvokkaan lahjan. T. Pikku kitaristi - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuntui surulliselta lukea Jaatisen kirjoitus. Tuntuu pahalta. Yksi aikakausi loppuu. Kouluun sisältyy paljon muistoja, elämää, rakkautta,arkea, kyläyhteisön elämää ja yhteenkuuluvuutta. Muistoja ei voi kukaan ottaa pois. Vuosikymmeniksi saivat lapset pienen kyläkäoulun turvaa ja yhteisöllisyyttä Mikään menneistä vuosista ja tehdystä työstä ei ole mennyt hukkaan, hyvät työt on käytetty tarkalleen hyödyksi.
Itse olen eri sivukylän kasvatti. Toki pienenä tyttönä Mäkisen Jussin ihanassa ohjauksessa saimme käydä Vatjusjärvellä kouluvierailulla, vietettiin juhlia yhdessä, soitettiin ja laulettiin. Rakkaita muistoja. Kultaheiniä elämän pellossa. Kiitos kaikille vanhoille opettajille, keittäjille, siivoojille,talonmiehille ja koulujen ylläpitäjille, puitteiden mahdollistajille. Onnellista lapsuutta ja kouluaikaa ei voi millään muulla korvata. Saimme arvokkaan lahjan. T. Pikku kitaristiToivon Vatjusjärven koulun saavan jatkaa, vaikka ei ne omat muistot koulusta kovin häävit oo. -70 ja -80 luvulla oppilaana siellä olleena minulta ainakin otettiin luulot pois aivan omintakeisin keinoin, vastaavia keinoja ei varmaan nykyisin saisi edes käyttää. Kohokohta oli aikoinaan kun pääsi yläasteelle.
- Anonyymi
Mulla ei oo mitään huonoja muistoja Vatjusjärveltä,ajatella miten mukavaa ja turvallista aikaa se olikaan,aina samat opettajat,se yksi tosin oli semmoinen että maistatti väkisin inhoruokaa,ja taisi syötättääkkin,no olen hänelle suoran palautteen antanutkin jälkikäteen.Hyvästä ruoasta saimme nauttia Tainan ansiosta.
- Anonyymi
Miksi osa koulupiirin oppilaista ei käy omaa koulua
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi osa koulupiirin oppilaista ei käy omaa koulua
Eikö ne vois tonkin asian tutkia jotka muita syyttelee koulun loppumisesta!
- Anonyymi
Oli se kyllä hirveää hommaa se pakkosyöttäminen!.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oli se kyllä hirveää hommaa se pakkosyöttäminen!.
Niin oli,hernekeiton vejin kylmänä koulun jälkeen,aina kun nään tai haistan alakaa nousta kurkkuun,yök,palijo muutaki sattu,opettajat oli väkivaltasia,apajalle joutu vähä hitaammat heti.
- Anonyymi
Minusta Alakylän koulunkin voisi uudelleen avata. Ihania muistoja sieltä mikäli oikein muistan.
- Anonyymi
Eiköhän koulun voi avata uudelleen?
- Anonyymi
Eikös vatjusjärvellä olisi oppilaita aivan riittäväsi jos kävisivät omaa koulua
- Anonyymi
Varmaan voisivat mutta koulukiusaaminen meni överiksi ja siihen ei alussa reagoitu tarpeeksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Varmaan voisivat mutta koulukiusaaminen meni överiksi ja siihen ei alussa reagoitu tarpeeksi.
Eikö voi sopia että kaikki käy oman koulupiirinsä koulua, niin koulu pysyy, kun ylitää 40 rajan!
- Anonyymi
kaikenhan voi tehdä jos on halua ja hyvää tahtoa. Mutta kun täältä puuttuu se tahtotila niin kaikki menee päin mäntyä.
Miksi tuo Riuttanenkin on virallisissa päätöksissä ajamassa oman koulun alas ? - Anonyymi
Vatjusjärven koulun kohtalosta kirjoittaa valtuutettu Esko Joentakanen fb:ssä 19.11.2020 :
Vatjusjärven koulun
kohtalosta äänestettiin lautakunnassa.
Vain Heikin-puoli Haapavesiryhmää
ja vasurit puolusti koulun jatkamista .
Kaikki kepulaiset
halusi Vatjusjärven koulun lakkautusta.
Lakkauttaja-keput voitti 3-2.
Missä oli persu/sininen ja kokoomusjäsen tai heidän varajäsenensä ,
ei ainakaan Vatjusjärveä puolustamassa.
Yksi puolustaja
lisää olisi ratkaissut äänestyksen Vatjusjärven voitoksi.
Uusi kokous ,
sen voi koululautakunnan puheenjohtaja Heikki Pitkälä halutessaan kutsua jo ensi viikolle koolle,
voi korjata tapahtuneen .
Aikaa ei saa hukata ,
haapavetiset ansaitsee kaikki alakoulumme myös kyläkoulumme,
mihin Vatjusjärvi kuuluu . - Anonyymi
Yhden koulun sulkemisesta koituva nimellissäästö kääntyy kaupungin kokonaistalouden tappioksi. Katsokaas vain!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2415525Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki883491PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1343336Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423063Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne722939Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv932764Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest172450Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1032317- 1731880
Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn91440