Sukupuolineutraali metsästys

Anonyymi

Miksi hirven metsästyksessä kaatolupia myönnetään hirven sukupuolen perusteella? Sukupuolijaottelusta pitäisi päästä eroon niin metsästyksessäkään ei saisi olla erikseen urosten ja naarasten kaatolupia.

2

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tasavertainen verotus on ok kannan asiallisen säätelyn kanssa ja olen blogissani käsitellyt vastaavaa asiaa esim kanalintujen osalta. Hyvin hyvin monissa seuroissa on sääntönä vuosittain että tänä vuonna saa ampua vain "yhden, kaksi, kolme, neljä, viisi...mustaa metsoa tai teertä" joko henkilö tai seura kohtaisessa kiintiössä. Pelkkä yksipuolinen sukupuoli verotus vääristää kantaa ja tekee enemmän hallaa lintukannalle kuin tasapuolinen verotus.
      Tätä on iät ajat perusteltu " kun naaras on se joka lisääntyy". Tarvitaanhan siihen herranjunala urostakin. Jos lintukanta on niin heikkoa että sitä pitää rajoittaa naaraita säästelemällä silloin urostenkin ampuminen on liikaa. Keskimääräisessä kanalintu poikueessa urosten osuus on pienempi. Eihän esim valtion maillakaan ole ohjeena että pitäisi ampua vain mustia lintuja ja silti kannat elävät normaali syklistä vaihteluaan. Jos näin niin silloinhan esim riekon kohdalla se olisi tällä ajattelusysteemillä "tärkeintä" Eli "ammutaan vaan uros riekkoa kun riekkokanta on muita kanalintuja heikompi"

    • Anonyymi

      Olet erehtynyt.

      Ei ole olemassa kuin yhdenlainen hirvieläimen pyyntilupa. Kts. tarkemmin https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1993/19930615#L3P26

      Yhden hirvieläimen pyyntilupa oikeuttaa pyydystämään yhden aikuisen eläimen tai kaksi vasaa. ( https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1993/19930666#P7 ). Vasalla tarkoitetaan vuotta nuorempaa hirvieläintä.

      Asia erikseen on se, että pyyntilupaan voidaan ottaa tarkempia määräyksiä pyydystettävien hirvieläinten iästä tai sukupuolesta, jos se on tarpeen hirvieläinkannan tarkoituksenmukaisen hoidon kannalta. Suomen riistakeskus voi määrätä pyyntilupien alueellisesta kohdentumisesta pyyntilupa-alueen sisällä.
      ( https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1993/19930666#P7 )

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      71
      4245
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2710
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2417
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2412
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      2203
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      109
      2183
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2131
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      607
      1937
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1915
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      23
      1673
    Aihe