Ääniä päässä, onko muilla samanlaista?

Anonyymi

Kuulen joskus pääni sisällä sellaisen äänen, joka tulee tahtomattani puhumaan asioita, joita en ole edes tullut ajatellekseni. Esimerkiksi olen ottamassa kynää käteen, niin ääni huutaa minulle otit sen liian nopeaa, otit sen liian hitaasti, älä koske siihen yms. Se ääni on pelottava ja joskus se valittaa ajatuksistani samalla lailla, useimmiten, jos alan yhtäkkiä ajattelemaan risua, se suorastaan raivostuu minulle. Tämän äänen mukana tulee ahdistava olo, että olen sisältä täynnä muhkuraisia mustia palleroita ja teen kaiken väärin. Joskus ääni häiritsee arkea ja saa minut hyvin ahdistuneeksi, vaikka se puhuu vain muutasta sekunnista minuuttiin. Mikä tämä ääni on/muilla kokemuksia?

1

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ääni on selvästi dissosioitunut superegosi, jolla on neuroottinen suhde elämään. Ehkä siksi olet halunnut siitä eroon, en ihmettele. Itsekin haluaisin irrottautua äänestä, jonka mielestä teen pikku asiat väärin, kuten kynään tarttumisen. Ehkä se tulee läpi aina silloin, kun olet henkisesti jotenkin ahdistunut tai vaivaantunut, sinulla on epämukava olo? Luulen kuitenkin, että mitä pidemmälle elät elämääsi, sitä enemmän sillä tulee olemaan asiaa, jos et tee asialle jotain tai jos sinulle ei käy tuuri. Sinulla on jotain selvittämättömiä asioita sen kanssa kesken. Varo, ettet saa skitsofreniadiagnoosia, koska siitä se ääni äityy entisestään. Voi olla, että vuosikymmen myöhemmin olet lääkityksen aikaansaamassa "remissiossa" eli kuolaava, ylipainoinen hikoileva työkyvyttömyyseläkeläinen, jonka elekieli ja motoriikka viittaa keskivaikeaan aivovaurioon. Sinulla on tuolloin yhden sijaan viisi ääntä, joista kolme lääkitys vaimentaa jotenkuten mystisesti, kuten se vaimentaa muutkin ajatuksesi. Tulet todennäköisesti ulkomuodostasi päätellen kuolemaan sydänkohtaukseen nelikymppisenä, joten remission lisäksi pääset lopusta kahdestakin äänestä eroon ennenaikaisesti.

      Nuo äänet ja niiden kehittyminen ovat universaaleja ilmiöitä ja niillä on aika samanlainen taipumus äityä ilkikuriseksi, jos niitä kohtelee vihamielisesti. Siksi niihin kannattaa opettella suhtautumaan myötätuntoisesti ja ymmärtäväisesti:

      https://www.youtube.com/watch?v=VRqI4lxuXAw

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      202
      9632
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      31
      4387
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      119
      3965
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      100
      3831
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      202
      3387
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      19
      2844
    7. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      122
      1377
    8. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      73
      1366
    9. Mistä tietää että mies on kiinnostunut?

      Millaisista merkeistä olette huomanneet?
      Ikävä
      90
      1174
    10. Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!

      Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      1151
    Aihe