Nettiyhteyteni on pätkinyt pahasti n 2viikkoa. Voiko olla , että joku "kaappaa" yhteyden. Taloon on muuttantu uutta porukkaa, käyttävät minun yhteyttä. onko mahdollista? häiriö alkoi samoihin aikoihin., kun muuttivat.
Netin pätkiminen
Anonyymi
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei ole mahdollista jos olet suojannut yhteytesi.
Mitä seuraavaksi?
Ei ne sinun pätkivää yhteyttäsi käytä, ei ne niin tyhmiä naapureita voi olla.
Siitä yhteydestäkin vois kertoa......
Mulla on sama juttu. Sama pari viikkoa takunnut, Tulee yxkax ruutuun; palvelin ei saa yhteyttä ja sivua ei löydy, enkä pääse eteenpäin. Naapureissa ei muutoksia. Alueella on hyvä yhteys, jos katsoo Dna:n pisteitä kartalla. Voisiko häirintä voi tulla vanhasta mokkulasta. Käytän Firefoxia.
Miten voin saada sellaisen mokkulan että sitä voi käyttää muukin operaattori. En ollenkaan vaihtamassa ole, mutta ei sitä koskaan tiedä, vaikka menisi konkkaan koko Dna ja siinä minä toimimattoman mokkulan kanssa.
Toiset operaattorit kuulemma sitovat mokkulan vain omaan firmaan. eikä sitä voi käyttää jos vaihtaa operaattoria. Tiedä sitten onko perää.
Heitä vesilintua sillä mokkulalla ja ota Androidiin datarajoittamaton 4G mobiilidata jota markkinoidaan nopeuskäsitteellä 50M. Ainakin DNA ja Saunalahti ovat hyviä, nopeita eivätkä pätki. Luulen että Telialla on samoin mutta minulla ei siitä ole viimeaikaista kokemusta, aikoinaan harhauttivat minut tekemään sopimuksen kierosti sorvatulla mainosväitteellä. Kysyin kaupassa myyjältä että onko varma ettei tässä ole datarajoitusta, myyjä vuolaasti selitti että ei todellakaan ole, ja sitten ilmeni että kun kuukauden datan kulutus ylitti 10Gt yli niin silloinen 3G HSPA nopeus alennettiin noin sadasosaan. Menin valittamaan, myyjä selitti hekottaen että eihän siinä mitään datarajoitusta ole.
Kun "pätkimistä" esiintyy, kannattaa ensin katsoa TaskManagerista (Processes ja Networking) onko taustalla käynnissä jonkin päivityksen lataus, sitten kokeilla rinnalla toisessa selaimessa jotakin toisia saitteja (kotimaisia ja merentakaisia), näin saa kuvaa siitä missä pitkimisen lähde on, esim haku "speed test" tarjoaa paljon vaihtoehtoja.
Eikö talossa ole kiinteää yhteyttä?
Mitä olen kuullut, kerrostaloissa saattaa mokkulayhteydet toimia aika kehnosti jo naapurikerrostalojenkin takia (huono kenttä).
Mobiilidata on sellaista: satunnaista.
Jos kaistaa on ennenkin ollut heikkoa ja naapuriin muuttaa perhe, jossa iskä katselee mobiilidatalla urheilua ja pornoa, äiskä sarjoja ja pornoa, poika pelaa ja katselee pornoa ja tytär somettaa ja katselee pornoa, niin sehän oli sitten siinä se teidän alueen kaistanleveys...
Kiinteä lankayhteys on edelleen paras, jos kiinteällä paikalla haluaa katkottoman nettiyhteyden. 5G ehkä aikanaan muuttaa jotain, mutta saas nähdä siitäkään.
5G on hetken ok mutta kun käyttäjämäärät kasvaa niin käy samalla lailla kuin edellisille yhteyksille.
Star Wars ym. elokuvasto sekä TV-lähetykset pois netistä, sinne ne ei kuulu.
Netti varattava oikeaa nettiliikennettä varten.