vauvalla finni?????

mikä vauvalla on ku sillä on leuassa finnin näköinen paukura?? vauva on kuus viikkoa vanha poika ja sil on ns. "finni" leuassa ja en tiedä mikä se on... mistä voi tulla sellanen? kokemuksia kenelläkään vauvan "mätä paukuroista"?? tällä hetkellä vain yks, voiko tulla enemmän??
72166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

että olis hormoninyppy,johtuu äidin hormoneista njotka kulkeutuvat imettäessä vauvaan maidon kautta,ovat vaarattomia,missään nimessä ei pidä puristella ja voi noita hormoninyppyjä esiintyä eripuolella kehoa.Rasvaa tms.ei tarvita,häviävät ajan kanssa,itsellä tyttö -02 ja poika -05 molemmilla ilmestyivät hormoninypyt n.6vko iässä ja katosivat siinä 2kk iässä....ei ole siis vaarallisia!

Äänestä
  • En pitäisi asiaa noin varmana. Luulisin, että kannattaa kääntyä paikallisen lääkärin tms. puoleen. Tiedän erään tapauksen, mitä en nyt ala julkituomaan.

    Äänestä

  • kokenut kirjoitti:

    En pitäisi asiaa noin varmana. Luulisin, että kannattaa kääntyä paikallisen lääkärin tms. puoleen. Tiedän erään tapauksen, mitä en nyt ala julkituomaan.

    aattelin et jos "finni" paukura ei viikonlopun aikana katoa menen vauvan kanssa asiasta neuvolaan... jos rupee näyttään pahalta niin sit terveyskeskukseen vauvan kans...

    Äänestä

Vauvan iho puhdistautuu, eli uusiutuu. Jokaikisellä vauvalla on sama juttu. Älä usko mitään ihme lääkärijuttuja.Terve lapsi sinulla on. Ristiäisten jälkeen entistä kauniimpi. terv.kolmen näppynaaman äiti.

Äänestä
  • Hormoninäppy se on! Meilläkin tytöille ilmestyi niitä ensimmäisen kuukauden jälkeen, ne esiintyvät juuri kasvoissa! Ole siis huoleti!

    Äänestä

vauvoille tulee usein hormooni näppylöitä! joskos se on sellanen! niitä saattaa tulla enemmänkin mutta lähtee pois ennen n.3kk

Äänestä

minulla on kaks lasta tosin jo aikuisia ja niillä oli ns.puhdistus nyppyjä, silloin -80 luvulla kun omani olivat pieniä kaikilla oli niitä, mun mielestä ne on ihan normaaleja ja kuuluvat pienten lasten arkeen.vartoo vaan niin niitä tulee lisää ja se kuuluu asiaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hepari kirjoitti:

mikä vauvalla on ku sillä on leuassa finnin näköinen paukura?? vauva on kuus viikkoa vanha poika ja sil on ns. "finni" leuassa ja en tiedä mikä se on... mistä voi tulla sellanen? kokemuksia kenelläkään vauvan "mätä paukuroista"?? tällä hetkellä vain yks, voiko tulla enemmän??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu