Jätetyn naisen suru

Anonyymi

Kirjoitan tämän tekstin lähinnä sen takia, koska tiedän äitini seuraavan tätä sivustoa enkä osaa muullakaan tavalla kertoa seuraavaa asiaa hänelle.

Erosin miesystävästäni viikko sitten. Tai toisin sanoen, hän erosi minusta. Syyksi väitti, ettei suhde toimi, sillä minä välitän jostain toisesta - mikä ei ole totta. Hän kertoi luottamuksen kadonneen - vaikka en ole pettänyt sitä. Hän sanoi, ettei pysty olemaan kanssani, tietäen että tunnen jotain toista kohtaan vastaavaa - en tunne.

Vaikka kuinka yritin, taistelin ja vinguin, hän ei muuttanut mieltään. Hän sanoi ettei jatkuva taistelemiseni auta, vaan pahentaa asioita vain. Miten se voi olla mahdollista?

Parisuhteessa annoin kaikkeni. Rakastin häntä, kehuin ja uhrasin paljon hänen eteen, niin kuin hän teki minullekin. Hän rakasti minua ja teki sen minulle selväksi eikä koskaan aiheuttanut minulle pahaa oloa. Hän oli se oikea. ( tai niin luulin)

Olen aivan rikki. Kuin tippunut lasi lattialla. Putoaminen, nopea sekä kivulias, mutta nyt olen maassa sirpaleina, eikä kukaan ole keräämässä minua ylös. Olen aivan yksin. En ole kertonut kenellekään erostani, koska en yksinkertaisesti tiedä miten voin mainita hänet puhkeamatta itkuun.

Ja nyt siihen miksi toivon, että sinä äiti rakas olisit lukemassa tätä. Viime yönä valvoin itkien aamuyöhön asti sängyssäni. Työnsin pääni tyynyyn, jotta kukaan ei kuulisi. Hengitykseni koveni ja paniikki vyöryi päälle. Tarvitsin apua. Tarvitsin jonkun viereeni, joka sanoisi ettei ole hätää. Tiesin, että olet lähellä, mutta kynnys kertoa sinulle olisi liian suuri. Jokin sai minut ajattelemaan, että olisi epäreilua ajatella oman elämän riistämistä, kun sinä annoit sen lahjaksi minulle. Keräsin rohkeuteni. Nousin ylös ja kävelin keittiöön, josta näen suoraan huoneeseesi. Yritin katsoa, olisiko huoneessasi valo päällä - merkkinä siitä, että olet hereillä. Valo oli päällä. Hetken pieni hymy kohosi kasvoilleni, olet hereillä enkä joudu olemaan yksin. Ovellesi saapuessa kyyneleet valuivat silmiini takaisin. Kuulin viattoman kuorsauksesi. Olit syvässä unessa. Nukuit niin kauniisti, tietämättä siitä, mitä pienin tyttäresi käy läpi. Olin aivan valmis puhumaan sinulle, vaikka tiedät ettei suhteemme ole niin hyvä. Emme puhu tai avaudu asioista. Nyt tarve olisi ollut entistä suurempi. Käännyin ovelta takaisin, kunnes matkalla omaan huoneeseen tein vielä muutaman u-käännöksen : ”jos herätän hänet, jotta minun ei tarvitse olla yksin.” En voinut tehdä sitä. Kävin takaisin sänkyyni, vedin peiton päälleni ja mietin vain sitä, kuinka äidin halaus olisi kaikki mitä tarvitsisin tällä hetkellä.

4

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En ole äitisi, mutta halaus täältä. Sydämen täytyy särkyä muutaman kerran. Siten siitä tulee entistä vahvempi ja rohkeampi. Kerro huomenna äidillesi tai näytä tuo kirjoituksesi.

    • Anonyymi

      Äidit eivät kaikkea tiedä, jos heille ei kerrota.

    • Anonyymi

      Tämä kirjoitus kun alkaa, jo alkukappale kertoo olennaisen, että joopa jooprovo ja hevosetkin hirnuu näin cöcölle setille.

    • Anonyymi

      Siis v**** mitä luusereita!😂

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5237
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3392
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      91
      3224
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      40
      2926
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1847
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1580
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      127
      1555
    8. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1436
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      130
      1234
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1149
    Aihe