Jätetyn naisen suru

Anonyymi

Kirjoitan tämän tekstin lähinnä sen takia, koska tiedän äitini seuraavan tätä sivustoa enkä osaa muullakaan tavalla kertoa seuraavaa asiaa hänelle.

Erosin miesystävästäni viikko sitten. Tai toisin sanoen, hän erosi minusta. Syyksi väitti, ettei suhde toimi, sillä minä välitän jostain toisesta - mikä ei ole totta. Hän kertoi luottamuksen kadonneen - vaikka en ole pettänyt sitä. Hän sanoi, ettei pysty olemaan kanssani, tietäen että tunnen jotain toista kohtaan vastaavaa - en tunne.

Vaikka kuinka yritin, taistelin ja vinguin, hän ei muuttanut mieltään. Hän sanoi ettei jatkuva taistelemiseni auta, vaan pahentaa asioita vain. Miten se voi olla mahdollista?

Parisuhteessa annoin kaikkeni. Rakastin häntä, kehuin ja uhrasin paljon hänen eteen, niin kuin hän teki minullekin. Hän rakasti minua ja teki sen minulle selväksi eikä koskaan aiheuttanut minulle pahaa oloa. Hän oli se oikea. ( tai niin luulin)

Olen aivan rikki. Kuin tippunut lasi lattialla. Putoaminen, nopea sekä kivulias, mutta nyt olen maassa sirpaleina, eikä kukaan ole keräämässä minua ylös. Olen aivan yksin. En ole kertonut kenellekään erostani, koska en yksinkertaisesti tiedä miten voin mainita hänet puhkeamatta itkuun.

Ja nyt siihen miksi toivon, että sinä äiti rakas olisit lukemassa tätä. Viime yönä valvoin itkien aamuyöhön asti sängyssäni. Työnsin pääni tyynyyn, jotta kukaan ei kuulisi. Hengitykseni koveni ja paniikki vyöryi päälle. Tarvitsin apua. Tarvitsin jonkun viereeni, joka sanoisi ettei ole hätää. Tiesin, että olet lähellä, mutta kynnys kertoa sinulle olisi liian suuri. Jokin sai minut ajattelemaan, että olisi epäreilua ajatella oman elämän riistämistä, kun sinä annoit sen lahjaksi minulle. Keräsin rohkeuteni. Nousin ylös ja kävelin keittiöön, josta näen suoraan huoneeseesi. Yritin katsoa, olisiko huoneessasi valo päällä - merkkinä siitä, että olet hereillä. Valo oli päällä. Hetken pieni hymy kohosi kasvoilleni, olet hereillä enkä joudu olemaan yksin. Ovellesi saapuessa kyyneleet valuivat silmiini takaisin. Kuulin viattoman kuorsauksesi. Olit syvässä unessa. Nukuit niin kauniisti, tietämättä siitä, mitä pienin tyttäresi käy läpi. Olin aivan valmis puhumaan sinulle, vaikka tiedät ettei suhteemme ole niin hyvä. Emme puhu tai avaudu asioista. Nyt tarve olisi ollut entistä suurempi. Käännyin ovelta takaisin, kunnes matkalla omaan huoneeseen tein vielä muutaman u-käännöksen : ”jos herätän hänet, jotta minun ei tarvitse olla yksin.” En voinut tehdä sitä. Kävin takaisin sänkyyni, vedin peiton päälleni ja mietin vain sitä, kuinka äidin halaus olisi kaikki mitä tarvitsisin tällä hetkellä.

4

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En ole äitisi, mutta halaus täältä. Sydämen täytyy särkyä muutaman kerran. Siten siitä tulee entistä vahvempi ja rohkeampi. Kerro huomenna äidillesi tai näytä tuo kirjoituksesi.

    • Anonyymi

      Äidit eivät kaikkea tiedä, jos heille ei kerrota.

    • Anonyymi

      Tämä kirjoitus kun alkaa, jo alkukappale kertoo olennaisen, että joopa jooprovo ja hevosetkin hirnuu näin cöcölle setille.

    • Anonyymi

      Siis v**** mitä luusereita!😂

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      149
      2489
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      999
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      871
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      60
      753
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      691
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      677
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      670
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      648
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      21
      637
    Aihe