Kontiolahdella on Ampumahiihdon Maailmacup 26.11- 6.12 väisenä aikana kahtena viikonloppuna peräkkäin. Koronan vuoksi yhdistetty kahdelle maalle tarkoitetut kisat Kontiolahteen reissaamisen vähentämiseksi. Paljon tulee ulkomaalaisia pyörimään Joensuussa, vai onko liikkuminen kuinka tarkasti rajattu.
Ampumahiihdon Maailmancup
14
58
Vastaukset
- Anonyymi
Vapaasti saavat liikkua koko joensuun kontiolahden alueella. Kimmelissä asuvat ja lenkkeilevät kaupungilla ja asioivat kaupoissa ja ravintoloissa kuten aikaisemminkin. Ellei sitten AVI tee järkiratkaisua ja pistä moisia turhia parveiluita kieltoon ennenkuin tauti on ryöpsähtänyt hallitsemattomaksi, Nyt on jo tilanne sellainen että tavallisen kansalaisen on viisainta pysyä poissa kirjastoista, uimahallista, museoista, elokuvista, teattereista, kuntosaleilta, kirppareilta ja muista ahtaista väentungoksista.
Ampumahiihtoniilot ei koko koronasta tunnu välittävän mitään, vaan leijuvat ihan omissa sfääreissään.- Anonyymi
Sopii vain toivoa että edes AVI:sta löytyisi ne järkevät viskaalit jotka edes yrittäisivät saada jotain tolkkua tähän tilanteeseen.
Siispä AVI, nyt vaan reippaasti käyttämään sitä "vallan valtikkaa" joka on teidän hallussanne! - Anonyymi
Missähän salilla nämä urheilijat käy treenaamassa? Tietää olla samaan paikkaan menemättä
- Anonyymi
Jos arvata pitäis, niin jonkinlaisessa kuplassa tuleevat olemaan. Ei hekään halua joensuusta sitä tartuntaa mukaansa. Kun tämäkään alue ei enää mikään erityisen "puhdas" ole enää kuluneen viikonlopun jälkeen.
- Anonyymi
Se oli sillon semmonen isompi kupla. Kupliahan on siellä kahenlaisii.
Kun tuo toinen pysys ehjänä niin ei puhkees toinenkaa.
- Anonyymi
Kuplassapa hyvinnii. Tuollahan nuo juoksentelevat kaupungilla ja linnunlahella. Eilenkin oli latvian biathlonjoukkueen pikkubussi parkissa venesatamassa, eikö lie hotellit ja leirintäaluemökit täyteen buukattu näitä kuplassa olijoita. Kaupassa tungeksivat ja baareissa istuvat kuin ei koronaa olisikaan. Hiihtoniilot ja AVI katsoo peukalo suussa ja sitten viikon parin päästä sitten selitellään...
- Anonyymi
Juu,näinhän se pitääkin mennä.heikkohan se on joka koronaa pelkää.
- Anonyymi
Pari viikkoa pitää peukaloita pitää pystyssä, että täällä ja 32 n maan urheilijat pysyisivät terveinä kisojen ajan.
- Anonyymi
Parin viikon päästä kuuluu sitten seliseliseliseli...
- Anonyymi
Koronatartuntoja on jo alkanut löytyä, ei ole mitään halua mennä kisapaikalle.
- Anonyymi
Viiden maan joukkueissa jo tähän mennessä altistumisia.
- Anonyymi
Siun Sote suuressa viisaudessaan päättänyt, ettei Kontiolahden kisoihin päästetä katsojia. Tulihan tuo päätös nyt vähän aikaisemmin kuin viime kisoissa, kun lipun ostaneet käännytettiin portilta kotiinsa.
- Anonyymi
Joensuun keskustan eräässä pienemmässä ruokakaupassa oli eilen useampia kiinalaisen näköisiä ilmeisesti jonkun tiimin jäseniä ja joku heistä ainakin aivasteli tuolla kaupassa. Ei taida paljoa koronan leviämiset heitä kiinnostaa tälläisessä pikku maassa ja tuppukylässä.
- Anonyymi
Mitäpä tuo meinaa yleisön kieltäminen kun koronaan sairastuneet urheilijat ovat karanteenissa joensuussa kaupungilla ja hotelleissa. Joukkuetoverit notkuu kaupoissa, baareissa ja ravintoloissa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648