Spriikeitin

Anonyymi

Mikä olisi kokemusten perusteella hyvä polttoneste origon keittimeen. Eli mikå ei nokea ja kärytä mahdottomia. Origonol esim 9.50e/l, onkohan niin hyvää, että kannattaa maksaa.

5

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Marinolpulloon lorauttaa vähän vettä, ravistaa ja kaataa keittimeen. Ei enää pahemmin nokea.

      • Anonyymi

        Aika turha sitä vettä Marinoliin on laittaa. Sinoliin voi lirauttaa. Ellei sitten ole parin vuosikummenen aikana koostumukset muuttuneet. Itse en viitsi läträtä, Trangiassakin nykyään kaasupoltin


    • Nokeaminen loppuu lähes täysin kun 1/3 osa polttonesteestä on metanolia.Testasin eri polttoaineita muutama vuosi sitten tällä palstalla.Itse heitimme mäkeen Origomme ja siirryimme käyttämään retkikeitintä ja nestekaasua (butan).Ei nokea ollenkaan.

    • Anonyymi

      Bilteman kaasupatruunakeitin maksaa parikymppiä. Osta pari sellaista ja sinulla on kaksiliekkinen hella, jonka voi nostaa pihalle veneestä yöksi tai ainakin sen kaasupullon laittaa sitloodaan, niin ei tarvitse pelätä ikiunta tai räjähdystä.

      Sillä keittää täydellä tehollakin melkein tunnin yhteen menoon eikä kaasupatruuna maksa paljon mitään.

      Kokeilin Origossa valopetrolia. Ei toiminut, helvetisti nokea.

    • Anonyymi

      Onkohan tämä nyt ihan oikea paikka kysellä moisia... Vaikka Tallinnan satamaan ei nyt pääsekään, en silti ihan alkaisi pontikan keittoon. Varsinkaan veneessä! Se on nimittäin hengenvaarallista puuhaa, jos ei tasan tiedä mitä tekee... Eiköhän tässä nyt kestetä korona-ajan ylikin ilman halpaa viinaa vielä vähän aikaa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      34
      9188
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      27
      3666
    3. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      43
      2214
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      104
      2031
    5. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      17
      1870
    6. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      12
      1465
    7. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      24
      1298
    8. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1187
    9. Esko ja Martina viettävät joulua

      Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      866
    10. Missä palaa?

      K-Market sauhuaa missä päin Poria?
      Pori
      67
      815
    Aihe