Forssan marxismi

Anonyymi

Lienee vanhentunut aate. Sen aukkoja paikkaa vielä pahempi juttu.
kulttuurimarxismi.
Tätä kannattaa katsoa ja kuunnellakin jos osaa hyvin englantia.
Välillä voi pysäyttää filmin, jos miettii näitä faktoja.
Tämä selittää paljon nykyajan pervoiluita. Naistutkimuksen tai sukupuolitutkimuksen sanotaan olevan tämän uusimman villityksen tuottamaa puppua. No, eihän se uusi asia ole, mutta esim. TV:ssä on tätä soopaa paljon.

https://youtu.be/cC3bH0TZ0r8

8

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olemme samanlaisessa ajassa, kuin 1900-luvun alussa. Silloin Suomi oli osa Venäjän tsaarikuntaa, osin itsenäisenä suuriruhtinaskuntana, mutta kuitenkin hyvin tarkasti meidän lainsäädäntöämme ohjattiin Venäjältä ja meidän itsenäisyytemme oli suhteellista.

      Nyt olemme EU:n jäseninä hiukan samanlaisessa tilanteessa. Hyvin monta asiaa päätetään muualla, kuin Suomen eduskunnassa, ja meidän on vain hyväksyttävä tilanteet. Samaan aikaan, kun olemme hukanneet osan valtiollista itsemääräämisoikeutta, niin ympäristössä on muutakin samankaltaisuutta kuin vuonna 1903. Silloin oli maatalousköyhälistö, nyt on teollisuusköyhälistö.

      Globalisoitunut maailma on tehnyt Suomeen kymmeniä tuhansia työttömiä teollisuustyöntekijöitä, joiden tulevaisuus taitaa olla perusturvan ja sosiaaliturvan varassa. Näiltäkin osin olemme tavallaan Forssan Kokouksen 1903 tilanteessa.

      Luulen, että kansakin tykkäisi siitä, että me voisimme sanoa, mitä mieltä me oikeasti olemme. Ilkka Joenpellon toteamukset on ajankohtaisia.

    • Anonyymi

      Kyllä toi EU on kuin Venäjä kommunismin aikaan kaikki se tahtoo määrätä ja sitten kiukutellaan kun ei mene mielen mukaisesti esimerkiksi Unkari ja Puola.

      • Anonyymi

        Ihan selvästi Puolan ja Unkarin kimpussa ollaan, kun ne eivät suostu olemaan mamujen ja matujen tuonnin kaatopaikka, kuten Suomi.
        Kai huomasitte, että 30% KELA:n työttömyysrahoista menee turhaan tänne otettujen mamujen, ehkä joku matukin, elättämiseen. Niinkuin ei meillä itsellä olisi ongelmia jo omien ihmistenkin elättämisessä.

        https://www.iltalehti.fi/talous/a/493e2355-177c-4f4f-864c-7e68a666df5d


    • Anonyymi

      Puupääpersut ne jaksavat mölöttää tätä yhtä ja samaa. Kenen lause Tuntemattomasta se taas olikaan: sitä hää puhhuu mitä hää osajaa?

      • Anonyymi

        Kuitenkin, katso aloituslinkin filmi ja sano mielipiteesi. Siinä on asioita, jotka ovat tulleet Suomeenkin, ja ei voi muuta kuin ihmetellä. Kai olen sen verran vielä selväpäinen, että ymmärrät mistä filmistä puhutaan. Asiaa tulee melko paljon, mutta pitää osata pysäyttää filmi, ja lukea teksti rauhassa ja miettiä asiaa.

        Jos oikein hyvin eristäydyt olemalla yksin ja et ymmärrä joidenkin lähinnä YLE:n kanavien omalaatuisuuksia, niin ehkä et huomaa mitään sairasta nykymenossa ja ajatteluissa. Nykyiset vasemmistolaiset ovat vaihtaneet vanhat aatteensa uusin toisenlaisiin, usein se ilmenee nykysanoin ilmmaisten perseilynä. Silloin kannattaa jättää äänestämättä, koska ihan varmasti vanhan aatteen ja vanhan puolueen kannattajana äänesi menee aivan eri tyypeille kuin luulet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuitenkin, katso aloituslinkin filmi ja sano mielipiteesi. Siinä on asioita, jotka ovat tulleet Suomeenkin, ja ei voi muuta kuin ihmetellä. Kai olen sen verran vielä selväpäinen, että ymmärrät mistä filmistä puhutaan. Asiaa tulee melko paljon, mutta pitää osata pysäyttää filmi, ja lukea teksti rauhassa ja miettiä asiaa.

        Jos oikein hyvin eristäydyt olemalla yksin ja et ymmärrä joidenkin lähinnä YLE:n kanavien omalaatuisuuksia, niin ehkä et huomaa mitään sairasta nykymenossa ja ajatteluissa. Nykyiset vasemmistolaiset ovat vaihtaneet vanhat aatteensa uusin toisenlaisiin, usein se ilmenee nykysanoin ilmmaisten perseilynä. Silloin kannattaa jättää äänestämättä, koska ihan varmasti vanhan aatteen ja vanhan puolueen kannattajana äänesi menee aivan eri tyypeille kuin luulet.

        Se Lottapatsas, vai oliko tuo nyt Lottotyttöpatsas olisi kuitenkin pitänyt saada Forssaan.


    • Anonyymi

      "Väestömäärään suhteutettuna etuuksia maksettiin keskimäärin 2 243 euroa vuodessa Suomessa syntynyttä henkilöä kohden
      ja
      4 676 euroa vuodessa maahanmuuttajaa kohden."

      https://tutkimusblogi.kela.fi/arkisto/5656

    • Anonyymi

      Tässä on tutkija Samuli Salmisen tutkimus toimeentulotuesta. Tässä on käytetty Suomen Tilastokeskuksen ja Kelan tietokantoja.

      Laitoin filmin alkamaan niin, että ekat noin 15 minuuttia on ohitettu. Sen voi itse laittaa pyörimään alustakin.

      https://youtu.be/6bWMnoz0yso?t=967

      Juttuhan oli niin, että Helsingin Sanomat ei uskonut tämän tutkimuksen pääkohtaa. Sitten se pyysi KELAlta uusimmat tilastot, eli 1-2 vuudemmat. Ehkä v. 2020 ei ollut ihan täydellinen loppuvuoden osalta.

      Yllättäen 40% muuttui 60%:ksi eli todella synkäksi!
      Tuo luku kuvasi toimeentulotuen saajien osuutta maahanmuuttajien ryhmässä.

      Itse asiassa en ymmärrä, miten esim. tässä keskusteluketjussa joku voi kieltäytyä uskomasta selviä totuuksia, esim. virallisia tilastoja. Tuollaisen ÄO:n / lahoamisen omaavilta pitäisi ottaa äänioikeus pois. Kuinkahan helppoa ihmisiä on johtaa harhaan, jos ajattelukyky on alle susikoiran tasoa? Jopa EU:n ja YK:n nettisivuston tekstejä väitetään väärennetyiksi täällä? WTF! Mitä valheellista propagandaa muka on, jos tuo todelliset asiat 100% varmuudella esiin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      165
      6252
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      93
      2816
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      92
      1791
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      43
      1515
    5. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1226
    6. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      49
      1025
    7. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      948
    8. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      922
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      10
      916
    10. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      913
    Aihe