Eilen M.O.T.issa kuntasäästöistä ja ”säästöistä”. Karstula ja Kyyjärvi mainittu. Areenassa löytyy osoitteessa
https://areena.yle.fi/1-50278167
Olipa hyvä ohjelma
12
288
Vastaukset
- Anonyymi
Juupa. On oikeita säästökohteita ja on muunlaisia säätöjä. On koituvia säästöjä ja on lainausta tulevaisuudesta. Ja on katastrofeja.
- Anonyymi
Karstula taitaa kuulua viimeksi mainuittuun.
- Anonyymi
Ensin tulee konsultti ja sen jälkeen konkurssi. Vanha sanonta pitää siis edelleenkin paikkansa.
- Anonyymi
Ei siinä ohjelmassa ollut mitään erikoista. Toimittaja etsi neulaa heinäsuovasta ja oli ihan pihalla konsultin asiantuntevista toimintatavoista. Mitenkä muuten noita pa-kuntia voisi kehittää?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei siinä ohjelmassa ollut mitään erikoista. Toimittaja etsi neulaa heinäsuovasta ja oli ihan pihalla konsultin asiantuntevista toimintatavoista. Mitenkä muuten noita pa-kuntia voisi kehittää?
Minusta oli kyllä erikoista tuo että yksi mies voi olla "päättämässä" niin monen kunnan kohtalosta. Taitaa mies sitten olla Jumalasta seuraava.
- Anonyymi
Tääll olis tommosta perus lähtötason testisettiä tarjolla. Hinta vai satatonnia per paineiden testaus jolla saa ilmineerattua peruspaineet. Lisäominaisuudet sopuisasti lisähintaan. Laaja testi päästä varpaisiin syystarkastuksen yhteydessä tuplahintaan. Mikähän saisi olla ?osoite, nii tullahan kiiruusti paikalle painetestaamahan.
- Anonyymi
"Meidän kuntaliitos on lähtenyt alusta saakka siitä, että palveluista ei leikata." Näin sanoo kuntapoliitikko, ohjausryhmän jäsen.
Uskooko joku tällaista soopaa.
Kolmen vuoden päästä liitoskunnissa ei varmasti ole enää yläkouluja. Monta muutakin asiaa vielä lähtee. Konsulttihan käy juuri koulujen kimppuun. Se ei ole vierasta paikallisille päättäjillekään ja ikärakenteella voi aina perustella. - Anonyymi
Taitaapi olla koijari tämä konsultti?
- Anonyymi
osattasko mekään sen kummemmin neuvotella,pankaapa ittenne jakajan hommiin,säästöjä tulis ite kultakin,
- Anonyymi
Jaettava vähenee koko ajan, siinä ei mikään auta.
Kunnantalon ovet saa laittaa säppiin samana päivänä kun valtio lopettaa kunnan elättämisen.
Kyllä kait tätä taustaa vasten on vähintäänkin kohtuullista, että lystin maksajan konsultti tulee käymään.- Anonyymi
Kaikki kunnat, jotka tulevat omillaan toimeen saa olla itsenäisiä ja saavat päättää omista asioistaan. Mutta, jos tilanne on vuodesta toiseen se, että valtiolta tuleva raha on isompi kuin kunnan saamat verotulot omasta kunnasta niin ei hyvä.
- Anonyymi
Valtion vierailla on yleisemmin huonot terveiset kuntiin tuotavanaan. Muistetaanko milloin hyviä on tuotu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3839988Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat946318Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3926009SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614391Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä13688Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien873268Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal933235Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,62986Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en632969Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr102932