Maski vai ilman?

Jos en yski enkä aivastele enkä puhu kenellekään, niin miksi hengittäisin maskin kautta? Maskihan ei suojaa minua itseäni lainkaan.
Voin aivan hyvin käydä marketeissa puhumatta kenellekään. Hymyilevät säälivästi kun luulevat mykäksi.
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Maski on vihonviimeinen pöpö pesä en todellakaan käytä.. Käsidesi ja turvaväli hyvin pärjää

Äänestä

Maski suojaa sinuakin vaikka se suojaa muitakin. Jos haluat parempaa suojaa itsellesi kuin mitä kirurginen maski tarjoaa, niin osta ffp2 hengityssuojain. 10 kpl Prismassa maskaa 8 eur. Maskin voi pestä useita kertoja.

Äänestä

Kaupassa ei pitäisi muidenkaan puhua. Viruksen leviäminen vähenisi. Tosin tuo ei riitä. Suojaa itsesi ffp2- hengityssuojaimella.

Äänestä

Hahaha...kuka mukamas kaupassa juttelee Jyväskylässä? Ei kukaan, hyllyjen välissä ohitetaan katse nauliutuneena joko tavaroihin mitä ei edes aio ostaa tai sitten tuijotetaan omia kengän kärkiä tai kännykkää.
Jos erehtyy jollekin sanomaan terve, päivää tai hei niin katsotaan että mikäs hullu tuo on kun tervehtii.

Äänestä

Totta helvetissä maski suojaa myös käyttäjäänsä!!

Äänestä
  • Kyllä tuolla prisman käytävillä ikäloput juoruaa niin ku ennenkin ja sitten on nämä jotka käsissään pyörittelee hedelmiä ja vihanneksia ja laitetaan takas hyllyyn... Siinä vaiheessa yhtä tyhjän kanssa maskit

    Äänestä

Maskin suojaavuus käyttäjää kohtaan on hyvin minimaalinen Isoimmat räkäpallot se karsii, mutta virussuihku tunkeutuu kaikista reunaraoista hengitykseen. Ei se suihku pääsekään siitä "kotkannokan" kohdalta herkästi läpi, mutta jo pelkästään ihmisen kävely aiheuttaa pieniä rakoja maskin tiiveyteen. Eikä muuta tarvitse.
Kannattaa huomioida että monissa Euroopan maissa on ollut jo maskipakkojakin, jopa sakon uhalla, mutta virus vain porskuttaa.

Äänestä

Tarttuu kehen tarttuu ja kaikkiin ei .
Tarttuu varmemmin Hki.n Itäkeskuksessa , kuin Kainuun metsäkämpällä ..
Tosislle saattaa tartunta ja lievä podenta olla hyväksikin jotta vastustuskyky lisääntyy ?
Tämä oli siis minun epäilys asiasta , ei kenenkään tietäjän faktatietoa .
Jotta suojaudutaan ruuhkassa vaan vielä .

Äänestä

Toisille kuolemaksi joku kärsii happilaitteitten kanssa , jotkut ovat sairaalahoidossa tietyn ajan , jotkut kotona sairastavat karanteenissa, joillakin vain vähän ns nuhaoireita , ovat kotona ,tekevät omia töitään, ja jotkut jopa sairastavat tietämättä itsekään, mutta tartuttavat kyllä muihinkin,ja ei voi mitään. Ihmeellinen tauti. Jospa tuleva rokote puris sit parhaiten ,mut jonkin aikaa täst joutuu varmaan ottamaan oikein nhyviä aikoja, järjen käyttö sallittua täskin asias.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jos en yski enkä aivastele enkä puhu kenellekään, niin miksi hengittäisin maskin kautta? Maskihan ei suojaa minua itseäni lainkaan.
Voin aivan hyvin käydä marketeissa puhumatta kenellekään. Hymyilevät säälivästi kun luulevat mykäksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu