Metsälehti, propakandaa istutusputken torven täydeltä, metsäyhtiöiden äänitorvi

Anonyymi

Metsälehden jota nyt ilmaiseksi tarjotaan agitointiin ei kukaan järkevä ihminen usko.
Valokuvat on huippuluokkaa värikäsittelyineen ja siihen se loppuu. Jutut on rummppilaista syöttöä, joku älykääpiö voi samaistua.
Miksi lehdessä ei ole koskaan ruskeasävytteistä kuvamateriaalia metsänkäsittelystä joka aurattu ojiksi nostamalla kivet ja kannot pintaan jossa ei pysty sen jälkeen liikkumaan edes jalkapatikassa.
Tämähän on pornolehti jossa käsketään kaikki vaan panemaan vaaka-asentoon mitä vastaan tulee....

3

375

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Höpö- höpöö, kun minua vaivaa se, kun nykyään kaikki on sallittua. Tee jotai tai et yhtää mitää, niin kaikki kelpaa. Eikä nykyään uudistettaessa avata maata kuin sen verran kun tarvii. Puolen metrin kuntta kyllä tarviikin kova käsittelyä ja jos ei sielä ei pääse kulkemaan, nin mitäs sitte.Kyllä sielä jo 10v. kuluttua on mukava taimikossa taapertaa.

    • Anonyymi

      Varmaan ihan samasta syystä, kuin se miksi pöllöjen rengastaja hakee viereisestä vanhasta kuusikosta pöllön pojan ja tuo sen hakkuuaukealle.
      Laittaa tämän kannon päälle ja ottaa kuvan. Samalla tekee propakanda uutisen valtamediaan kuinka tämäkin pöllönpoika jäi orvoksi, kun pahat metsurit kaatoivat metsän.
      Tosin sillä erolla, että metsäalan julkaisuissa puhutaan avoimesti metsien uudistuksista ja avohakkuista ilman, että niitä tarvitsisi kuvin todistella.
      Toisin kuin ideologisit vihervasemmiston propagandahuijarit, jotka valehtelee joka asian jos sillä vain saa edesautettua oman ideologian eteenpäin viemistä.
      Tässä näkeekin sen, että mikä on se taho joka katsoo lehdistä vain kuvat versus se taho joka lukee ja osaa sisäistää lehden/kirjan kirjoitukset.

    • Anonyymi

      Metsälehdessä on paljon hyvää ja jossain mitassa myös sitä tarpeetonta ainesta. Riippuu paljon toimittajasta. Vajaat kymmenen vuotta sitten lehdessä vaikutti päätoimittajana Paavo Seppänen, jonka sepustukset olivat kiusallista luettavaa metsänomistajan kannalta. Nykyinen päätoimittaja Kallioniemi on aivan toista maata asiallisine kirjoituksineen.

      Tällä hetkellä jätän melko vähälle huomiolle Riikilän sepustukset ja kokonaan lukematta Saarenmaan valitukset; miksiköhän sen itseään toistavaa ja suurelta osin identtistä ruikutusta julkaistaan vuosikymmenestä toiseen? Vuokon ostetut ja viherpestyt kiteytykset ovat myös melko turhia.

      Metsälehden kunniaksi on luettava se, että siellä on nykyään tilaa (kiitos päätoimittaja Kallioniemi) monenlaisille artikkeleille. Noin 3/4 lehdestä on luettavaa ja se on lehdelle melko paljon se.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      157
      5970
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      114
      5555
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      5247
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      3255
    5. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      55
      2789
    6. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2601
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2290
    8. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      2090
    9. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      13
      1900
    10. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      15
      1821
    Aihe