Metsälehti, propakandaa istutusputken torven täydeltä, metsäyhtiöiden äänitorvi

Anonyymi

Metsälehden jota nyt ilmaiseksi tarjotaan agitointiin ei kukaan järkevä ihminen usko.
Valokuvat on huippuluokkaa värikäsittelyineen ja siihen se loppuu. Jutut on rummppilaista syöttöä, joku älykääpiö voi samaistua.
Miksi lehdessä ei ole koskaan ruskeasävytteistä kuvamateriaalia metsänkäsittelystä joka aurattu ojiksi nostamalla kivet ja kannot pintaan jossa ei pysty sen jälkeen liikkumaan edes jalkapatikassa.
Tämähän on pornolehti jossa käsketään kaikki vaan panemaan vaaka-asentoon mitä vastaan tulee....

3

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Höpö- höpöö, kun minua vaivaa se, kun nykyään kaikki on sallittua. Tee jotai tai et yhtää mitää, niin kaikki kelpaa. Eikä nykyään uudistettaessa avata maata kuin sen verran kun tarvii. Puolen metrin kuntta kyllä tarviikin kova käsittelyä ja jos ei sielä ei pääse kulkemaan, nin mitäs sitte.Kyllä sielä jo 10v. kuluttua on mukava taimikossa taapertaa.

    • Anonyymi

      Varmaan ihan samasta syystä, kuin se miksi pöllöjen rengastaja hakee viereisestä vanhasta kuusikosta pöllön pojan ja tuo sen hakkuuaukealle.
      Laittaa tämän kannon päälle ja ottaa kuvan. Samalla tekee propakanda uutisen valtamediaan kuinka tämäkin pöllönpoika jäi orvoksi, kun pahat metsurit kaatoivat metsän.
      Tosin sillä erolla, että metsäalan julkaisuissa puhutaan avoimesti metsien uudistuksista ja avohakkuista ilman, että niitä tarvitsisi kuvin todistella.
      Toisin kuin ideologisit vihervasemmiston propagandahuijarit, jotka valehtelee joka asian jos sillä vain saa edesautettua oman ideologian eteenpäin viemistä.
      Tässä näkeekin sen, että mikä on se taho joka katsoo lehdistä vain kuvat versus se taho joka lukee ja osaa sisäistää lehden/kirjan kirjoitukset.

    • Anonyymi

      Metsälehdessä on paljon hyvää ja jossain mitassa myös sitä tarpeetonta ainesta. Riippuu paljon toimittajasta. Vajaat kymmenen vuotta sitten lehdessä vaikutti päätoimittajana Paavo Seppänen, jonka sepustukset olivat kiusallista luettavaa metsänomistajan kannalta. Nykyinen päätoimittaja Kallioniemi on aivan toista maata asiallisine kirjoituksineen.

      Tällä hetkellä jätän melko vähälle huomiolle Riikilän sepustukset ja kokonaan lukematta Saarenmaan valitukset; miksiköhän sen itseään toistavaa ja suurelta osin identtistä ruikutusta julkaistaan vuosikymmenestä toiseen? Vuokon ostetut ja viherpestyt kiteytykset ovat myös melko turhia.

      Metsälehden kunniaksi on luettava se, että siellä on nykyään tilaa (kiitos päätoimittaja Kallioniemi) monenlaisille artikkeleille. Noin 3/4 lehdestä on luettavaa ja se on lehdelle melko paljon se.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      272
      4447
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      266
      3583
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      159
      1893
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1791
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      299
      1476
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1017
    7. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      945
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      120
      905
    9. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      881
    Aihe