Veroilmoituksen teko veroyhtymän puolesta edellyttää tietysti valtuuksia ja Katso-aikana annetut eivät enää päde, joten uudet pitää hakea Suomi.fi:n kautta. Näitä tarvitaan veroilmoituksenkin teossa, koska vain poikkeustapauksissa sen voi tehdä paperilla.
Enpä kyllä juuri järkyttävämpää byrokratiaa ja vaikeaksi tehtyä menettelyä nykyjärjestelmien aikana pysty keksimään. Aivan varmasti menettelyn kehittäminen on ollut insinöörivetoinen juristeilla kuorrutettu kehitysprojekti.
Loppukäyttäjien edustus näkemyksineen eli ne, jotka joutuvat tuon prosessin läpikäymään saadakseen veroilmoituksensa tehtyä, on takuulla jätetty pois projektista turhina kustannuksia lisäävänä tekijöinä. En voi kuvitellakaan muuten pystytty moiseen.
Huh huh...
Katso-tunnistautuminen loppuu
8
120
Vastaukset
- Anonyymi
Eikö tuo ole jo perustuslain vastaista yhden kansan osan simputusta? Keskusta- MTK
älähtäkää ny edes. - Anonyymi
Nyt tierän, mitä pläkki perjantai tarkoottaa, kun luin nuita ohojeeta.
- Anonyymi
Joo ei tuo hyvältä näytä. Itse olen yrittänyt sisäistää noita ohjeita mutta edelleen suurin osa menee yli hilseen. Sama juttu oli aikanaan KATSO-tunnisteen kanssa, piti hikoilla ja raapia päätä monta kertaan ennen kuin onnistui. Suomi.fi-valtuuden kanssa voi olla että joutuu etsimään tilitoimiston tai vastaavaan apua tuon teossa. MHY:stäkään ei hirveesti apua tullut.
Minkähän takia toimiva KATSO-tunniste pitää poistaa ja tehdä asiat näin hankalaksi??????- Anonyymi
Sain tietoa tilitoimistolta, että tämä kevät mennäänkin vanhalla systeemillä. Ilmeisesti tuo suomi.fi - digiloikka- mahalasku aiheutti sen, että paperilla tehtyjä ilmotuksia tulvi ovista ja ikkunoista aiheuttaen valtavan työmäärän virkailijoille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sain tietoa tilitoimistolta, että tämä kevät mennäänkin vanhalla systeemillä. Ilmeisesti tuo suomi.fi - digiloikka- mahalasku aiheutti sen, että paperilla tehtyjä ilmotuksia tulvi ovista ja ikkunoista aiheuttaen valtavan työmäärän virkailijoille.
Olen tämän keskustelun avaaja.
Kun vihdoin ja viimein sain hankittua trvittavat valtuudet Suomi.fi:in, niin käyttö on sitten ollut helppoa ja yksinkertaista.
En kyllä yhtään ihmettele niitä valtavia haasteita ymmärtää ohjeistusta ja osata toimia niiden perusteella oikein ja saada valtuudet.
Itsekin muutama vuosi sitten eläköityneenä it-järjestelmien kehittäjänä ja it-projektien ja hankkeiden vetäjänä ja johtajana luulin olevani edes jossain määrin rutinoitunut järjestelmien ja niiden ohjeistusten osaajana ja ymmärtäjänä, olin aluksi täysin ’ulalla’ miten tuon kanssa piti toimia. Vähitellen sisuuntuneena siitä, että jos tämä kerran on tarkoitettu nk tavallisille ihmisille, niin kyllähän minunkin tästä on pakko selvitä, tuntien sähläämisen jälkeen alkoi selvitä. Kävi jo vähän ’itsetunnonkin päälle’.
Minulla oli useamman osapuolen metsäyhtymä, jonka hoitoa varten hain valtuuksia.
- Anonyymi
Tästä helvetin Kepun digiloikasta ei pääse eroon kuin kuolemalla. Onnea kaikille sen äänestäjille. Toivottavasati pääsette taivaaseen uskossanne. Minä en.
- Anonyymi
Kattoon juuri metsäwebinaarin aiheesta ja tulee se mhyyn sivullekin jnk.päivän päästä. yritän täs kesän aikana omaksua tuota sanastua, jos sitte syksyllä ryhtyisin toimeen. Mutta on ne aika liukkaan käsitelokiikan kehittäny, kattellahan.
Pikkuruussoftan kans oli vaikeuksia, kun olis pitäny olla jok tiimster- tili, eihä mulla, mutta löytyy sitte linkki että :katto anonyymisti. - Anonyymi
Heti aluksi täytyy todeta, että Suomessa kaiken takana on konkulsit ja maanparhaat asiantuntija rahastamassa kymmeniä miljoonia, ei niin pientä asia olekaan.
Siksi Suomessa kaikki ovat päin prsettä.
Toisekseen vasemmistolaiset tosiaan pölöhöt todellakin vihreä siintymä ja petokset valtion laitoksissa. Kehitellään peite järjestelmiä, maksajina sitten ovat rehelliset tuottavaa työtä tekevät.
Luulisi tietoyhteiskunnassa kaiken olevan helppoa ja yksinkertaista, mutta ei juuri noiden vasemmistolaisten pölöhöjen takia. Naisia viiraa päästä ja jätkittä virka nostaa kusta päähän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512