Metsätila jaettiin kahteenosaan erimielisyyksien takia. Toinen osa pelkkää metsämaata ja toisessa myös metsämaata sekä lisäksi rakennukset (päärakennus ja kesämökki) Sopimuksessa oli selkeästi vain tietyt asiat, jotka vastapuoli saa ottaa ja viedä pois itselleen metsätilan kiinteistöjen piha-alueilta. (Ovat siis heidän omaisuutta eikä niitä laskettu mukaan kiinteistöjen arvoonkaan)
Esimerkiksi siis huussin, leikkimökin ja varastokontin. Muu omaisuus on kiinteistöihin (päärakennukseen ja mökkiin kuuluvia), jotka jäivät meidän puolelle.
Nyt vastapuoli on ollut hakemassa tavaroitaan ja on tullut ilmi, että polttopuita on viety röyhkeästi vaikka ne eivät ole sopimuksen alaisia vaan kuuluvat kiinteistöihin eli meille.
Lisäksi ilman lupaa olivat lahjoittaneet rajanaapurille tilan entisen traktorin perävaunun vaikka ovat käytännössä vieraalla maalla meidän puolella, koska jako on jo tehty lainvoimaiseksi.
Se vaunu saatiin jo takaisin, mutta polttopuita ei näytä tulevan takaisin ilman selvää lakia. Perustelevat asiaa sillä, että polttopuut ovat enemmänkin heidän jo edesmenneen isänsä tekemiä kuin meidän. En näe kuitenkaan asialla merkitystä kuka puut on aikanaan tehnyt jos tila on jo jaettu ja ne ovat kiinteistöihin kuuluvia.
Miten asiassa tulisi menetellä?
Metsätilan jaon jälkeen
Anonyymi
3
98
Vastaukset
- Anonyymi
Rikosilmoitus lienee ainoa vaihtoehto jos keskustelu ei tuo tulosta. On tietenkin toinen juttu todistaa puiden hävinneen muualle kuin teidän tulipesään. Pienestä määrästä en alkaisi riitelemään. Lähettävät kamerat pihapiiriin niin se auttaa tulevaisuuden suhteen.
- Anonyymi
Täällä saa klapiyrittäältä 1,5 km3 säkin 80 eurolla paikalle toimitettuna. Ota liiteri muuhun käyttöön.
- Anonyymi
Puut ovat irtainta, eivät siis kuulu kiinteistöön. Aloittaja on on siis sanaa vastaan tilanteessa, eli todella heikoilla. Kannattaa unohtaa koko asia ja jatkaa eteenpäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."502202Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1972029- 1161382
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711170- 96982
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73929Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78889Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki47868Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933845- 61746