Metsätilan jaon jälkeen

Anonyymi

Metsätila jaettiin kahteenosaan erimielisyyksien takia. Toinen osa pelkkää metsämaata ja toisessa myös metsämaata sekä lisäksi rakennukset (päärakennus ja kesämökki) Sopimuksessa oli selkeästi vain tietyt asiat, jotka vastapuoli saa ottaa ja viedä pois itselleen metsätilan kiinteistöjen piha-alueilta. (Ovat siis heidän omaisuutta eikä niitä laskettu mukaan kiinteistöjen arvoonkaan)
Esimerkiksi siis huussin, leikkimökin ja varastokontin. Muu omaisuus on kiinteistöihin (päärakennukseen ja mökkiin kuuluvia), jotka jäivät meidän puolelle.
Nyt vastapuoli on ollut hakemassa tavaroitaan ja on tullut ilmi, että polttopuita on viety röyhkeästi vaikka ne eivät ole sopimuksen alaisia vaan kuuluvat kiinteistöihin eli meille.
Lisäksi ilman lupaa olivat lahjoittaneet rajanaapurille tilan entisen traktorin perävaunun vaikka ovat käytännössä vieraalla maalla meidän puolella, koska jako on jo tehty lainvoimaiseksi.
Se vaunu saatiin jo takaisin, mutta polttopuita ei näytä tulevan takaisin ilman selvää lakia. Perustelevat asiaa sillä, että polttopuut ovat enemmänkin heidän jo edesmenneen isänsä tekemiä kuin meidän. En näe kuitenkaan asialla merkitystä kuka puut on aikanaan tehnyt jos tila on jo jaettu ja ne ovat kiinteistöihin kuuluvia.

Miten asiassa tulisi menetellä?

3

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rikosilmoitus lienee ainoa vaihtoehto jos keskustelu ei tuo tulosta. On tietenkin toinen juttu todistaa puiden hävinneen muualle kuin teidän tulipesään. Pienestä määrästä en alkaisi riitelemään. Lähettävät kamerat pihapiiriin niin se auttaa tulevaisuuden suhteen.

    • Anonyymi

      Täällä saa klapiyrittäältä 1,5 km3 säkin 80 eurolla paikalle toimitettuna. Ota liiteri muuhun käyttöön.

    • Anonyymi

      Puut ovat irtainta, eivät siis kuulu kiinteistöön. Aloittaja on on siis sanaa vastaan tilanteessa, eli todella heikoilla. Kannattaa unohtaa koko asia ja jatkaa eteenpäin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      91
      1709
    2. Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"

      Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1138
    3. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      355
      1137
    4. Mikä on horoskooppisi?

      Entä tiedätkö kaivattusi?
      Ikävä
      94
      999
    5. Onks se väärin jos

      Tutustuttaisiin edes vähän enemmän?
      Ikävä
      62
      803
    6. Vanhemmalle naiselle

      Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam
      Ikävä
      33
      750
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan? Sinusta paljon kiinni
      Ikävä
      46
      686
    8. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      5
      676
    9. Mitä saat naiselta mies kun

      Otat ohjat? Saat feminiinistä pehmeyttä, lämpöä ja rauhaa. Kun nainen on tässä moodissa hän auttaa miestä lepäämään ja p
      Ikävä
      113
      656
    10. En vaan ymmärrä

      Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla
      Ikävä
      42
      650
    Aihe