Metsätilan jaon jälkeen

Anonyymi

Metsätila jaettiin kahteenosaan erimielisyyksien takia. Toinen osa pelkkää metsämaata ja toisessa myös metsämaata sekä lisäksi rakennukset (päärakennus ja kesämökki) Sopimuksessa oli selkeästi vain tietyt asiat, jotka vastapuoli saa ottaa ja viedä pois itselleen metsätilan kiinteistöjen piha-alueilta. (Ovat siis heidän omaisuutta eikä niitä laskettu mukaan kiinteistöjen arvoonkaan)
Esimerkiksi siis huussin, leikkimökin ja varastokontin. Muu omaisuus on kiinteistöihin (päärakennukseen ja mökkiin kuuluvia), jotka jäivät meidän puolelle.
Nyt vastapuoli on ollut hakemassa tavaroitaan ja on tullut ilmi, että polttopuita on viety röyhkeästi vaikka ne eivät ole sopimuksen alaisia vaan kuuluvat kiinteistöihin eli meille.
Lisäksi ilman lupaa olivat lahjoittaneet rajanaapurille tilan entisen traktorin perävaunun vaikka ovat käytännössä vieraalla maalla meidän puolella, koska jako on jo tehty lainvoimaiseksi.
Se vaunu saatiin jo takaisin, mutta polttopuita ei näytä tulevan takaisin ilman selvää lakia. Perustelevat asiaa sillä, että polttopuut ovat enemmänkin heidän jo edesmenneen isänsä tekemiä kuin meidän. En näe kuitenkaan asialla merkitystä kuka puut on aikanaan tehnyt jos tila on jo jaettu ja ne ovat kiinteistöihin kuuluvia.

Miten asiassa tulisi menetellä?

3

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rikosilmoitus lienee ainoa vaihtoehto jos keskustelu ei tuo tulosta. On tietenkin toinen juttu todistaa puiden hävinneen muualle kuin teidän tulipesään. Pienestä määrästä en alkaisi riitelemään. Lähettävät kamerat pihapiiriin niin se auttaa tulevaisuuden suhteen.

    • Anonyymi

      Täällä saa klapiyrittäältä 1,5 km3 säkin 80 eurolla paikalle toimitettuna. Ota liiteri muuhun käyttöön.

    • Anonyymi

      Puut ovat irtainta, eivät siis kuulu kiinteistöön. Aloittaja on on siis sanaa vastaan tilanteessa, eli todella heikoilla. Kannattaa unohtaa koko asia ja jatkaa eteenpäin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3550
    2. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3503
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3322
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2769
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      32
      2036
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1962
    7. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1695
    8. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1676
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      96
      1625
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1390
    Aihe