Etäyhteydellä osallistuminen taloyhtiön kokoukseen koronakriisin aikana

Anonyymi

Sähköisten työkalujen yleistyttyä etäosallistumiseen on entistä paremmat mahdollisuudet yhä useammalla ihmisellä. Kun osallistuminen mahdollistetaan myös etäyhteyksien kautta, parhaassa tapauksessa taloyhtiöiden yhtiökokouksiin osallistuvien määrä kasvaa.

Yhtiökokoukseen osallistuminen voidaan taloyhtiössä hoitaa etäyhteydellä joko teknistä välinettä käyttäen tai posti-/sähköpostikokouksena. Näihin kahteen erilaiseen tapaan olemme Kiinteistöliiton ja Isännöintiliiton yhteistyönä laatineet mallit, jotka löydät vasemman reunan valikosta.

Isännöintiliitto on julkaissut jäsenohjeen "Osallistuminen etäyhteydellä taloyhtiön kokoukseen", joka on koronaepidemian aikana avoimesti kaikkien saatavissa. Kannattaa tutustua ohjeeseen Isännöintiliiton sivuilla.

https://www.isannointiliitto.fi/artikkeli/jasenohje-osallistuminen-etayhteydella-taloyhtion-kokoukseen/

2

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vai että sähköpostilla. Monesti käsiteltävät asiat vaativat keskustelua ja tietojen täydentämistä. Ei siitä sähköpostilla mitään tule.

      Etäyhteydetkään eivät ole läheskään kaikillä ihmisillä hallinnassa, joten siinä ei toteudu yhdenvertaisuus.

    • Anonyymi

      Esimerkki sisältää mallin kokouskutsusta, jossa on mahdollistettu etäyhteys teknistä välinettä hyödyntäen. Tekninen väline voi tarkoittaa esimerkiksi puhelinta tai reaaliaikaista kokousjärjestelmää, kuten Microsoft Teamsia tai Zoomia. Jos taloyhtiön hallitus on päättänyt, että varsinaiseen yhtiökokoukseen voi osallistua teknisen välineen lisäksi ennakkoon postilla/sähköpostilla, tulee kutsua täydentää. Mallit postilla/sähköpostilla osallistumiseen löytyvät postikokousta käsittelevästä osiosta.

      Osakkaita tulee ohjeistaa ennen yhtiökokousta käytettävästä tekniikasta sekä siitä, miten kokouskäytännöt, kuten tunnistautuminen, äänestäminen ja puheenvuorojen jakaminen toteutetaan.

      Äänestämisessä on hyvä huomioida suljetun lippuäänestyksen käytettävyys. Jos yhtiökokouksessa päätetään käyttää suljettua lippuäänestystä, tulee päättää samalla siitä, että etäyhteyden päässä olevat voivat äänestää perinteisen suljetun lippuäänestyksen sijaan avoimesti. Sama koskee tilannetta, jossa yhtiökokouksessa on käytössä sähköinen äänestystyökalu eikä kaikilla osakkailla ole mahdollisuutta käyttää sähköistä äänestystyökalua. Näin turvataan jokaisen osakkaan mahdollisuus käyttää äänioikeuttaan riippumatta käytössä olevasta osallistumisen tavasta.

      He osallistuu ketkä haluaa kuten nytkin mutta kaikkien halukkaiden pitäisi saada mahdollisuus hoitaa asia etäyhteydellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      23
      3378
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2702
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2260
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2241
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1709
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1519
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      52
      1481
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1389
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1211
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1184
    Aihe